Czarna malwa – właściwości. Czarna malwa na okres. Herbata z czarnej malwy

16 18 20

Czarna malwa to jeden z najczęściej stosowanych kwiatów jadalnych w przemyśle spożywczym. Cechuje ją bardzo łagodny i nieco słodkawy smak. Roślina ta od dawna doceniana była w medycynie ludowej, a obecnie przypominamy sobie o jej zbawiennych właściwościach.

Czarna malwa – właściwości

Malwa czarna należy do roślin z rodziny ślazowatych i naturalnie wywodzi się z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie dziko rosnącą można spotkać ją do dziś. W Polsce jej odmiana – „Czarna Mańka” – uprawiana jest najczęściej na zielarskich plantacjach. Jest to bylina niedrewniejąca, której liście tworzą rozetę. To właśnie z niej wyrastają pędy kwiatostanowe cechujące się ok. 200–300 cm długością. Kwiaty malwy czarnej są duże i ciemne, mają barwę od ciemnopurpurowej do prawie czarnej. Wyrastają one pojedynczo lub w grupach (po 2–3) w kątach liści. W swym składzie malwa zawiera duże ilości substancji śluzowych, a także antocyjanów, tak korzystnych dla zdrowia (to m.in. malwidyna, peonidyna czy delfinidyna). Dodatkowo znajdują się w niej duże pokłady flawonoidów – np. kwercetyna czy kemferol. Substancje te charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym. Ponadto pełnią funkcję stabilizującą śródbłonki naczyń krwionośnych. Dzięki temu udowodniony został wpływ tej rośliny na usprawnienie krążenia ocznego, a także mózgowego i w kończynach.

Co ciekawe, napary przygotowane z kwiatów łagodzą podrażnienia oraz stany zapalne skóry. Po podaniu doustnym surowiec pełni role: osłaniającą i zmiękczającą w stanach zapalnych dróg oddechowych, a także powlekającą przy nieżytach przewodu pokarmowego. Świetnie nadaje się jako środek powlekający w przypadłościach takich jak choroba wrzodowa żołądka czy dwunastnicy. Zgodnie z odkryciami naukowców może ona również wpływać na aktywność hormonalną oraz morfologię narządów płciowych u szczurów, jednak dokładny mechanizm tego procesu nie jest poznany. Uważa się, że może to być połączone ze związkiem kwasów fenolowych, które mogą wpływać na działanie estrogenów. Nie można oczywiście zapomnieć o polifenolach, które, jak wiadomo, wykazują aktywność regulującą odporność, a także działanie przeciwnowotworowe, hamując mutację komórek rakowych. Co ciekawe uważa się, że mogą one regulować również poziom glukozy we krwi i gospodarkę lipidową. Tej roślinie przypisuje się również działania zapobiegające starzeniu, wspomagające wątrobę, a nawet chroniące przed promieniowaniem UV. Bardzo często stosowana jest ona też jako środek na suchy kaszel czy nieżytowe zapalenie gardła lub przełyku. Najważniejszy jest fakt, że nie udokumentowano żadnych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem czarnej malwy.

Czarna malwa na okres

Czarna malwa jest rośliną powszechnie stosowaną na wiele różnych schorzeń. Jej korzystne efekty wiążą się także z układem płciowym. Odnotowano, iż świetnie nadaje się ona do leczenia nieregularnych czy też nieobecnych miesiączek. Dodatkowo znajduje zastosowanie w regulacji zbyt obfitych czy też skąpych krwawień. Niektóre kobiety wykorzystują tę roślinę także do przyspieszenia miesiączki. W tym celu ok. tydzień przed planowaną datą krwawienia wypijają napary z kwiatów czarnej malwy. Według kobiet, które zastosowały terapię, udało im się przyspieszyć moment wystąpienia miesiączki o kilka dni. Pamiętać należy jednak, że informacje te nie są potwierdzone naukowo. Brak jest dostępnych badań na ten temat, zatem niewiadome są skutki takiego postępowania. Pewny jest fakt, że napar taki całkowicie zabroniony jest dla kobiet w ciąży ze względu na jego rozkurczające działanie, które może prowadzić do przedwczesnych porodów lub poronień.

Herbata z czarnej malwy

Przygotowanie naparu z czarnej malwy nie jest skomplikowane i przypomina proces parzenia zwykłej herbaty. Wystarczy ok. łyżkę suszu z kwiatów rośliny (bądź też 1–2 pąki) zalać szklanką wrzącej wody. Całość należy pozostawić, najlepiej pod przykryciem, na ok. 10 minut. Po tym czasie napar przecedzamy i otrzymujemy gotowy napój do spożycia. Płyn taki cechuje się dość ciemną barwą i jednocześnie łagodnym smakiem i aromatem. Właśnie dlatego, by zwiększyć intensywność naparu, bardzo często do takiej herbatki stosowany jest dodatek kilku płatków róż. Uważa się, że napój najlepiej pić rano na czczo, jeżeli zależy nam na regulacji cykli miesiączkowych, dolegliwości związanych z okresem przekwitania, a także łagodzeniu przypadłości żołądkowych.

Podsumowując, czarna malwa jest surowcem o niezwykle delikatnym aromacie. Jej właściwości zdrowotne doceniane były w medycynie ludowej i dotyczą wielu składowych organizmu, m.in. układu pokarmowego czy układu płciowego. Jak dotąd nie odnotowano skutków ubocznych spożywania tej rośliny, jednak w przypadku kobiet w ciąży jest ona całkowicie zabroniona ze względu na jej działanie rozkurczowe. Bez wątpienia warto włączyć malwę do swojego codziennego jadłospisu!

Literatura:

 1. Choi E. S., Cho S. D., Shin J. A., Kwon K. H., Cho N. P., Shim J. H., Althaea rosea cavanil and plantago major L. suppress neoplastic cell transformation through the inhibition of epidermal growth factor receptor kinase, Mol Med Rep, 2012,
 2. Dudek M., Matławska I., Szkudlarek M., Phenolic acids in the flower of Althaea rosea var. Nigra, Acta Pol Pharm, 2006,
 3. Fiedoruk A., Malwa Czarna [Althaea rosea], Wiadomości Rolnicze, Wojewódzki Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, 2000, 03/28-29,
 4. Liu F., Liu W., Tian S., Artifical neutral network optimization of Alhaea rosea seeds polysaccharides and its antioxidant activity, Int J Biol Macromol, 2014,
 5. Muhetaer T., Resalat Y., Chu G., Yin X., Minura A., Determination of rutin, quercetin and kaempferol in Althaea rosea (L) gavan for Uyghur medicine by high performance liquid chromatography, Se Pu, 2015,
 6. Wałejko A., Porównanie zawartości polifenoli w surowcach wybranych gatunków roślin o kwiatach jadalnych, Zagadnienia aktualnie poruszane przez młodych naukowców 2, tom 1, Kraków 2015.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Czarna malwa – właściwości. Czarna malwa na okres. Herbata z czarnej malwy - 4.8/5. Oddano 8 głosy.
Autor artykułu:
Paulina Chrzan
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.

Opinie

 • Avatar
  Ola 15.05.2020, 11:39

  Literatura wprowadza w błąd Althaea Rosea to malwa różowa, Althaea Nigra to malwa czarna. Której z nich w takim razie dotyczy artykuł?

  Odpowiedz
  • Avatar
   m 04.06.2020, 7:10

   Myślę, że chodzi tutaj o malwę czarną. Z malwą różową nie miałam nigdy do czynienia, ale z czarną owszem i faktycznie działa zbawiennie na problemy z okresem. Czasami pojawia się już następnego dnia po wypiciu herbaty (raz nawet zdarzyło mi się to dosłownie 10 minut po, chociaż mógł to być zbieg okoliczności), a jeśli nie, to piję ją przez kilka dni z rzędu i następuje poprawa 🙂

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone