Co zrobić, aby skutecznie zregenerować organizm?

16 18 20

Każdy z nas narzeka czasem na zmęczenie, brak koncentracji czy zbyt małą ilość snu. Co zrobić, aby temu zapobiec? W jaki sposób, nie zmieniając radykalnie codziennych nawyków, poprawić samopoczucie?

Codzienne zajęcia – praca zawodowa, zajęcia domowe i stresujące sytuacje wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Nadchodzi taka pora, że zaczynamy czuć się przemęczeni i przytłoczeni codziennymi obowiązkami. Jednak jest kilka nawyków, dzięki którym można zapobiec tego typu zmęczeniu.

Przyczyny zmęczenia

Przyczyn zmęczenia może być wiele. Często tłumaczone jest ono intensywnym trybem życia, któremu doskwiera niewystarczająca ilość snu, stres i nieregularne odżywianie. Gdy odczuwamy zmęczenie od dłuższego czasu, nie należy bagatelizować tego problemu, ponieważ może to być jeden z objawów poważnej choroby. Najczęstszymi przyczynami zmęczenia są:

  • niewystarczający wypoczynek – niedobór snu,
  • anemia – częsta przyczyna zmęczenia u kobiet,
  • niedoczynność tarczycy,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • bezdech senny – zaburzenie snu, które polega na chwilowym wstrzymywaniu oddechu,
  • choroby serca.

Co to jest zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół przewlekłego zmęczenia, bo tak inaczej nazywa się ta choroba, można zdiagnozować, dopiero gdy objawy utrzymują się dłużej niż przez pół roku. Choroba ta, coraz częściej zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety od 20 do 50 roku życia oraz osoby prowadzące bardzo intensywny tryb życia. Głównym objawem jest ciągle utrzymujące się zmęczenie, a także: bóle gardła, głowy, mięśni, stawów oraz zaburzenia snu. Przyczyna występowania zespołu chronicznego zmęczenia nie jest znana, aczkolwiek uważa się, że ma związek z prowadzonym obecnie trybem życia. Codzienne zabieganie, natłok obowiązków i brak czasu na odpoczynek oraz regularne odżywianie – wszystkie te czynniki po dłuższym czasie z pewnością podwyższają ryzyko wystąpienia zespołu chronicznego zmęczenia. Zapobieganie tej chorobie jest możliwe, wystarczy znaleźć złoty środek pomiędzy sprawami zawodowymi a życiem prywatnym.

Kilka sposobów na regenerację organizmu

  1. Zdrowy sen

Jest on niezbędny do życia i właściwego przebiegu procesów psychofizycznych. Zdrowy sen powinien trwać od 7 – 9 godzin, aczkolwiek jest to zależne od indywidualnych potrzeb każdego z nas. Lekarze twierdzą, że najlepiej kłaść się spać w okolicach godziny 22, ponieważ wtedy organizm zregeneruje się najlepiej. Na dobry sen ma wpływ odpowiednie dotlenienie organizmu, dlatego warto wybrać się na półgodzinny spacer lub chociaż wywietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. A jak tylko zrobi się ciepło, można bez przeszkód spać przy otwartym oknie. Należy zwrócić uwagę na to, po ilu godzinach snu czujemy się najlepiej
i starać się spać codziennie przez taki sam okres czasu.

Odpowiednia ilość wody dostarczona w ciągu dnia, przyczynia się do prawidłowego działania wszystkich organów w naszym ciele.

Odpowiednia ilość wody dostarczona w ciągu dnia, przyczynia się do prawidłowego działania wszystkich organów w naszym ciele.

  1. Nawodnienie organizmu

Woda uczestniczy w każdym procesie jaki ma miejsce w organizmie. Wypłukuje toksyny z naszego organizmu. Odpowiednia jej ilość dostarczona w ciągu dnia, przyczynia się do prawidłowego działania wszystkich organów w naszym ciele. Najlepiej popijać wodę małymi łykami, regularnie, co jakiś czas. Optymalna ilość wody dla dorosłego człowieka to 2 litry. Oczywiście ilość ta ulega zmianie, w zależności od wysokości temperatury – czyli w okresie letnim oraz podczas wysiłku. Najlepsza woda to taka, której pH wynosi więcej niż 9, a ładunek ORP (Oxidation-Reduction Potential – innymi słowy wskaźnik zdolności utleniania) jest ujemny. Jest to woda alkaliczna, która pomaga odkwasić organizm, poprzez neutralizowanie przewagi kwasotwórczych substancji.

  1. Odpowiednia porcja ruchu

Już minimalna porcja ruchu wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Poprawia wydolność, wzmacnia mięśnie i kości. Obniża ryzyko nadwagi, nadciśnienia, żylaków czy choroby wieńcowej. Warto przesiąść się na rower, czy w drodze do pracy, wysiąść przystanek wcześniej i przejść się pieszo. Dobrym sposobem na dotlenienie organizmu oraz zapewnienie sobie porcji ruchu jest joga. Pomaga ona nauczyć się prawidłowo oddychać oraz uelastycznia nasze ciało. Aktywność fizyczna sprawia, że organizm zaczyna wydzielać hormony szczęścia, przez co czujemy się lepiej zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

  1. Regularny relaks

Koniecznie należy znaleźć chociaż pół godziny na codzienny relaks. Należy nauczyć się rozładowywać napięcie, które kumuluje się po całym dniu. Każdy ma swoje ulubione zajęcia, hobby, które najlepiej nas odprężają. Może to być czytanie książki w towarzystwie kubka ciepłego mleka, czy oglądanie ulubionych filmów lub spacer z przyjaciółmi. Najważniejsze, aby to zajęcie pozwoliło nam zapomnieć o trudach dnia codziennego.

Jeśli jesteśmy przemęczeni, odbija się to nie tylko na naszym zdrowiu, ale także na najbliższym otoczeniu. Nasza praca nie jest efektywna, nie czerpiemy zadowolenia z otaczającego nas świata. Mamy duży wpływ na stan naszego zdrowia, dlatego powinniśmy dbać o odpowiedni plan dnia. Nie należy zapominać, że powinien się w nim znaleźć czas na regenerację organizmu.

„Lekarstwem na smutek jest ruch. Recepta na siłę – działanie” Elbert Hubbard

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Co zrobić, aby skutecznie zregenerować organizm? - 3.9/5. Oddano 170 głosy.
Autor artykułu: