Badania – najważniejszy krok w prewencji i leczeniu chorób
Aktualizacja: 22 lutego, 2021
Badania lekarskie są niezwykle ważnym elementem prewencji wielu chorób, a także pierwszym krokiem, na drodze do podjęcia prawidłowego leczenia.
Na początku jednak warto uważnie obserwować swój organizm i dobrze wyodrębnić niepokojące objawy. Niektóre z badań możemy przeprowadzić samodzielnie w domu, jednak gdy wyniki są niepoprawne, należy natychmiast udać się do specjalisty. Znajomość możliwych badań pomoże Wam również zrozumieć lepiej prowadzony wywiad lekarski i postawioną diagnozę. W artykule poniżej skupimy się na przykładowych badaniach, które pomogą wyeliminować lub potwierdzić groźne choroby.
Badania lekarskie
Jednym z podstawowych i najłatwiejszych do samodzielnego przeprowadzenia badań jest zmierzenie ciśnienia krwi. Osoby chore na nadciśnienie szczególnie powinny dbać o regularność ich wykonywania. Dzisiejsze ciśnieniomierze pozwalają bez problemu zmierzyć sobie samodzielnie ciśnienie krwi. Wyniki warto przedstawiać na kontrolnych wizytach u lekarza.
Kolejnym niezwykle ważnym badaniem, szczególnie dla kobiet po 40 roku życia powinno stać się samobadanie piersi, które pomoże we wcześniejszym wykryciu zmian nowotworowych. Im wcześniej uda się wykryć nowotwór tym większa jest szansa na wyleczenie. Samobadanie piersi powinno stać się nawykiem, a wszelkie zmiany w strukturze piersi powinny być natychmiast zgłoszone lekarzowi.
Podobnym badaniem jest cytologia, jednak do jej przeprowadzenia niezbędna jest już wizyta u specjalisty. Regularność tych badań pozwoli również na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Cytologia ponadto pomoże zdiagnozować zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który może prowadzić do zmian nowotworowych.
Niektóre z badań są obowiązkowe. Przykładem może być badanie na fenyloketonurię, które wykonuje się każdemu noworodkowi zaraz po urodzeniu. To niezwykle poważna choroba, która wymaga natychmiastowego wprowadzenia odpowiedniej diety. Kiedy wyniki badań są nieprawidłowe, wówczas matka dziecka jest natychmiast informowana o dalszych zaleceniach lekarskich. Pomaga to rozwijać się dziecku prawidłowo, niezależnie od choroby.
Czasami choroby mają mało charakterystyczne objawy, dotykające wielu układów. Odpowiednie badania mogą wykluczyć wiele chorób, które były podejrzewane przez lekarza, a inne potwierdzić. Taka sytuacja jest m. in. przy zespole jelita drażliwego. Zwykle zaleca się wykonanie OB, morfologii, badania moczu i stolca (badanie bakteriologiczne i pasożytnicze) w celu wykluczenia organicznej przyczyny zaistniałych dolegliwości. Aby potwierdzić zespół jelita drażliwego lekarz zleca zazwyczaj kolanoskopię, USG lub badania radiologiczne.
Kolejną chorobą o nieswoistych objawach jest Candida albicans, czyli drożdżak wywołujący grzybicę. Pierwsze badania możemy wykonać samodzielnie w domu przez obserwację swojej śliny. Następne jednak zleca już lekarz, na początku posiew krwi, a później w celu potwierdzenia diagnozy, test immunoenzymatyczny (TEST ELISA) wykrywający przeciwciała przeciwko określonym gatunkom grzybów.
Istnieją jednak choroby, których przyczyn dzisiejsza medycyna nadal nie zna. Z tego powodu również trudno o badania, które pomogą we wcześniejszym wykryciu i podjęciu odpowiedniego leczenia. Przykładem może być dobrze znana wszystkim choroba Parkinsona, polegająca na postępującym zwyrodnieniu układu nerwowego, objawiającym się problemami z koncentracją i pamięcią. Dziś przeprowadzane są jednak badania nad diagnostyką tej choroby za pomocą alfa-synukleiny zwłaszcza w jej formie ufosforylowanej czy zagregowanej we krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym czy włóknach nerwowych skóry. Istnieje szansa, że w przyszłości stanie się ona biomarkerem choroby.
Badania stanowią nieodzowny element każdej prewencji i leczenia choroby. Dobrze postawiona diagnoza to połowa sukcesu w leczeniu nawet najcięższych chorób.