Arcydzięgiel – właściwości i zastosowanie. Gdzie kupić arcydzięgiel?

arcydzięgiel właściwości zastosowanie
🕣 3 min czytania

Aktualizacja: 10 marca, 2025

Ziołolecznictwo, czyli inaczej fitoterapia, jest metodą leczenia przeróżnych schorzeń za pomocą roślin, które wykazują właściwości prozdrowotne. Wykorzystuje się w tym celu rośliny o różnym stopniu przetworzenia. O ich wartości i przydatności leczniczej decyduje ilość, a także jakość zawartych w nich substancji czynnych [1]. Jedną z roślin o szerokim spektrum działania oraz korzystnym wpływie na nasze zdrowie jest arcydzięgiel. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Arcydzięgiel

Arcydzięgiel jest cenną rośliną leczniczą. W Polsce objęty został ochroną prawną. Może być zarówno byliną, jak i rośliną dwuletnią. Jego wysokość zależy od podgatunku, ale rośliny te sięgają zwykle 1,5–3 metrów. Rozmiar dolnych liści jest duży. Liście łodygowe osadzone wyżej są z kolei mniejsze. Arcydzięgiel można poznać po żółto-zielonych kwiatach zebranych w duże baldachy. Roślinę cechuje swoisty przyjemny zapach. Arcydzięgiel rośnie zazwyczaj w pobliżu wód, a także na glebach wilgotnych lub podmokłych. Spotkać go można również na pogórzu i w górach [2].

Arcydzięgiel – właściwości

Arcydzięgiel zawiera substancje silnie działające. Wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Działają przeciwlękowo, antydepresyjnie, jak również uspokajająco, jednocześnie usuwając objawy wyczerpania nerwowego. Arcydzięgiel wykazuje silne właściwości antybakteryjne, pierwotniakobójcze i przeciwgrzybicze. Pobudza krążenie krwi. Posiada właściwości wzmagające wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Działa korzystnie przy bólach brzucha, a także skurczach jelit i żołądka. Ułatwia oddychanie, zwiększając częstość wentylacji płuc. W wyniku zastosowania rośliny poprawie ulega krążenie krwi w obrębie układu pokarmowego. Skutkiem tego jest przyspieszenie wchłanianie składników pokarmowych. Działa również moczopędnie oraz wykrztuśnie. Arcydzięgiel powoduje zwiększenie wrażliwości skóry i błon śluzowych na promienie słoneczne, co może być pomocne w leczeniu licznych chorób skórnych, takich jak np. łuszczyca, bielactwo czy trądzik młodzieńczy. W przypadku nadwrażliwości na promienie słoneczne, osoby, które zażywają przetwory arcydzięglowe muszą zwrócić uwagę na ochronę ciała przed bezpośrednim wpływem słońca [3].

Arcydzięgiel – zastosowanie

Arcydzięgiel stosowany może być zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Lista problemów zdrowotnych, przy których pomocne będzie jego użycie jest długa.

Doustnie arcydzięgiel warto zastosować w przypadku:

  • zaburzeń trawienia,
  • kolki jelitowej oraz bólu żołądka, wątroby, trzustki, a także pęcherzyka żółciowego,
  • braku apetytu,
  • biegunki i zaparć,
  • stanów zapalnych przewodu pokarmowego i układu moczowego,
  • przeziębienia,
  • zaburzeń przemiany materii,
  • gorączki,
  • stanów zapalnych układu oddechowego.

Zewnętrznie znajduje on z kolei zastosowanie w:

  • schorzeniach skórnych,
  • stanach zapalnych jamy ustnej i gardła,
  • zapaleniu spojówek i powiek,
  • przetłuszczających się włosach i skórze,
  • łupieżu,
  • stanach zapalnych narządów płciowych.

Dobrze sprawdza się również przy nerwo-, mięśnio- i stawobólach oraz w przypadku przeziębienia, nieżytu układu oddechowego, a także chorób zakaźnych i ogólnych [4].  

Arcydzięgiel – gdzie kupić?

Arcydzięgiel jest dostępny w wielu sklepach zielarskich. Olejek arcydzięglowy znaleźć możemy z kolei w drogeriach i aptekach za granicą. W Polsce również dostępne są kompozycje i olejki zapachowe arcydzięglowe, niestety często nie mają one nic wspólnego z prawdziwym olejkiem eterycznym, dlatego zawsze warto dokładnie czytać skład preparatu [3]. Poza sklepami stacjonarnymi, arcydzięgiel dostępny jest również w różnego rodzaju zielarniach czy też sklepach internetowych. Także w przypadku zakupów on-line dobrze jest zapoznać się ze składem produktów.

Arcydzięgiel jest rośliną o bardzo szerokim spektrum działania. Wpływa korzystnie na zdrowie w przypadku wielu różnych dolegliwości. Znajduje zastosowanie przy problemach związanych z układem pokarmowym, a także oddechowym oraz odpornościowym. Stosować go możemy zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Kupując preparat zawierający arcydzięgiel czy to w sklepie stacjonarnym, czy też internetowym warto dokładnie sprawdzić skład produktu.

Literatura:

  1. Fitoterapia chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego, Dr Henryk Różański, Akademia Medyczna im. K. Marcinkowskiego, [dostęp on-line http://espz.pl/materialy/hepar.pdf]
  2. Charakterystyka morfologiczna arcydzięgla litwora (Angelica archangelica L.), Anna Forycka, Artur Adamczak, Waldemar Buchwald, Zasoby genowe roślin użytkowych na rzecz hodowli, [dostęp on-line http://bankgenow.edu.pl/data/2017/01/p74-1.pdf]
  3. Korzeń arcydzięgla – Radix Archangelicae w praktycznej fitoterapii, [dostęp on-line http://rozanski.li/355/korzen-arcydziega-radix-archangelicae-w-praktycznej-fitoterapii/]
  4. Zielarstwo i metody fitoterapii, O ziołach i preparatach ziołowych, dzieje fitoterapii, dr Henryk St. Różański, [dostęp on-line http://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm]
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Agnieszka Pankowska
Agnieszka Pankowska , Dyplomowany dietetyk, trener personalny i instruktor form body&mind.
Dodaj do ulubionych