Alantoina składnikiem eliksiru młodości
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
W świetle najnowszych badań okazuje się, że umiejętne zastosowanie chemicznych aktywatorów, takich jak np. alantoina, wspomagane odpowiednią dietą, skutecznie opóźnia procesy starzenia się i to już na poziomie molekularnym.
Alantoina
Alantoina to składnik znajdujący się w wielu produktach do pielęgnacji skóry. Nie tylko wpływa na jej wygląd, ale skutecznie spowalnia ogólny proces starzenia się organizmu. Wykazuje właściwości intensywnie nawilżające, kojące i przeciwzapalne. Pobudza ona procesy regeneracyjne skóry. Uaktywnia podziały i wzrost komórek, dzięki czemu zyskuje ona młody wygląd. Alantoina okazuje się skuteczna w leczeniu uciążliwych przypadłości, np. łuszczycy, łupieżu czy zmian trądzikowych.
Niedawno, badacze z Uniwersytetu w Liverpoolu zasugerowali, że składnik ten może wpływać na nasze zdrowie i żywotność. Zaskakujące, ale przeprowadzony przez nich eksperyment dowiódł, że działanie alantoiny wywołuje efekt fizjologiczny, który przypomina skutki postu.
Dieta ubogoenergetyczna a długość życia
Dotychczasowe eksperymenty naukowe dowiodły, że długotrwałe ograniczenie podaży kalorii skutecznie wydłuża żywotność organizmów. Jeżeli chodzi o modele zwierzęce, taka zależność została zaobserwowana w przypadku nicieni, muszek owocowych gryzoni, ale co najważniejsze, występuje również u naczelnych. Fizjologiczne efekty restrykcyjnej kalorycznie diety i jej wpływu na długość ludzkiego życia wymagają jeszcze lepszego poznania i dokładniejszych analiz, ale faktem jest, że najbardziej wiekowe osoby na świecie, doświadczyły w swoim życiu okresów głodu. Wyjaśnienia szlaków metabolicznych, odpowiedzialnych za powstanie takiego efektu ułatwi projektowanie ukierunkowanych terapii farmakologicznych dla chorób związanych z wiekiem.
Literatura:
- Magalheas JP et al.: A network pharmacology approach reveals new calorie restriction mimetic drugs in C. elegans. Aging Cell, 2016.
- Adler MI, Bonduriansky R.: Why do the well-fed appear to die young? A new evolutionary hypothesis for the effect of dietary restriction on lifespan? . BioEssays 36 (5), str. 439–450, 2014.