Receptory Witaminy D mogą być podstawą skutecznego leczenia SM

16 18 20

Według najnowszych badań wynika, że witamina D może przyczynić się do opracowania skutecznego leczenia osób ze stwardnieniem rozsianym. Według badań opublikowanych w „Journal of Cell Biology” receptory witaminy D są w stanie odbudować osłonkę mielinową chroniącą komórki nerwowe, które w czasie choroby ulegają zniszczeniu.

Witamina D podstawa leku na Stwardnienie rozsiane

Witamina D jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Obecna jest w rybach morskich i nabiale, ale co najważniejsze jest także syntezowana przez organizm samodzielnie pod wpływem działania na skórę promieni słonecznych. Ostatnie badania opublikowane w Journal of Cell Biology” wskazują na niezwykłą właściwość receptorów RXR gamma witaminy D, które posiadają właściwość odbudowywania uszkodzonych komórek nerwowych.

W czasie przeprowadzonych badań zauważono, że wspomniane receptory witaminy D przyczyniają się do większej produkcji oligodendrocytów – komórek, z których zbudowane są osłonki mielinowe. Tym samym ich obecność w organizmie przyczynia się do odbudowy uszkodzonych osłonek mielinowych nerwów. Wiadomość ta daje nadzieję tysiącom osób chorych na Stwardnienie Rozsiane. Naukowcy potrzebują dalszych badań, jednak kierunek wytyczony przez Witaminę D może przynieść opracowanie skutecznego leczenia.

Stwardnienie rozsiane jest niezwykle groźną demielinizacyjno-zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego prowadzącą do zaniku przesyłania sygnałów nerwowych. Skutkuje całkowitym paraliżem ciała. Przyczyny tej choroby do te pory nie są poznane.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Receptory Witaminy D mogą być podstawą skutecznego leczenia SM - 4.6/5. Oddano 12 głosy.
Autor artykułu: