Receptory Witaminy D mogą być podstawą skutecznego leczenia SM

16 18 20

Według najnowszych badań wynika, że witamina D może przyczynić się do opracowania skutecznego leczenia osób ze stwardnieniem rozsianym. Według badań opublikowanych w „Journal of Cell Biology” receptory witaminy D są w stanie odbudować osłonkę mielinową chroniącą komórki nerwowe, które w czasie choroby ulegają zniszczeniu.

Witamina D podstawa leku na Stwardnienie rozsiane

Witamina D jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Obecna jest w rybach morskich i nabiale, ale co najważniejsze jest także syntezowana przez organizm samodzielnie pod wpływem działania na skórę promieni słonecznych. Ostatnie badania opublikowane w Journal of Cell Biology” wskazują na niezwykłą właściwość receptorów RXR gamma witaminy D, które posiadają właściwość odbudowywania uszkodzonych komórek nerwowych.

W czasie przeprowadzonych badań zauważono, że wspomniane receptory witaminy D przyczyniają się do większej produkcji oligodendrocytów – komórek, z których zbudowane są osłonki mielinowe. Tym samym ich obecność w organizmie przyczynia się do odbudowy uszkodzonych osłonek mielinowych nerwów. Wiadomość ta daje nadzieję tysiącom osób chorych na Stwardnienie Rozsiane. Naukowcy potrzebują dalszych badań, jednak kierunek wytyczony przez Witaminę D może przynieść opracowanie skutecznego leczenia.

Stwardnienie rozsiane jest niezwykle groźną demielinizacyjno-zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego prowadzącą do zaniku przesyłania sygnałów nerwowych. Skutkuje całkowitym paraliżem ciała. Przyczyny tej choroby do te pory nie są poznane.

Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Darmowy kalkulator online

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Receptory Witaminy D mogą być podstawą skutecznego leczenia SM - 4.6/5. Oddano 9 głosy.
Autor artykułu: