Problemy psychologiczne przy odchudzaniu. Jak przygotować się do odchudzania?
Jak to się dzieje, że jedni z dnia na dzień przechodzą na dietę i sukcesywnie widać u nich efekty, a inni toczą walkę o zrzucenie każdego kilograma? Człowiek to skomplikowana „maszyna”. Jeżeli jedna część zawodzi, wpływa to na funkcjonowanie całego organizmu. Przy odchudzaniu nie można skupić się tylko na żywieniu, ale także na zmianie całego stylu życia. Ważne jest nie tylko zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.
Przygotowanie do odchudzania – nastawienie psychiczne to podstawa
Zanim podejmiemy decyzję o redukcji masy ciała należy dobrze ją przemyśleć, nakreślić plan działania i odpowiednio się do niej nastawić. Zobacz, jak najlepiej przygotować się do odchudzania.
Diet coaching, czyli skuteczne odchudzanie bez stosowania diety
Mówią, że recepta na skuteczne odchudzanie jest prosta – „jeść mniej i więcej się ruszać.” Niestety, rada ta jest tak łatwa, jak i nieścisła, bowiem niezmiernie rzadko proces redukcji masy ciała sprowadza się jedynie do ułożenia planu diety i aktywności fizycznej. Oprócz tej – oczywiście niezbędnej – podstawy, jest jeszcze jeden ważny czynnik, warunkujący nasz dietetyczny sukces lub porażkę. Co nim jest i czy diet coach jest osobą odpowiednią, by pomóc nam osiągnąć długotrwały sukces?
Otyłość a depresja – przyczyny współwystępowania
Dietetycy i eksperci do spraw psychologii odżywiania wskazują na silny związek pomiędzy przyzwyczajeniami żywieniowymi a nastrojem. Już na przełomie XX i XXI wieku zauważono współwystępowanie dwóch chorób, które w znacznym stopniu wpłynęły na komfort życia ludzi – mowa o otyłości i depresji.
Jestem na diecie, a nie chudnę – co może być powodem Twoich problemów?
Na temat odchudzania rozpowszechnianych jest wiele przesądów, które mogą prowadzić do groźnych dla organizmu zaburzeń. Można o nich poczytać na forach internetowych, gdzie swoimi doświadczeniami dzielą się osoby walczące ze zbędnymi kilogramami. Odnaleźć można tam dosłownie wszystko – poczynając od przemyśleń zwolenników diety kapuścianej, po jej wielkich przeciwników. Czasem jednak można sobie bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc…
Style jedzenia i ich wpływ na naszą dietę
Dla jednych, odżywianie to czynność niezbędna dla zaspokojenia potrzeb organizmu. Dla innych – celebracja i uczta smaków, której poświęcają wiele czasu i uwagi. Dlaczego tak bardzo różnimy się podejściem do jedzenia? Co kształtuje nasze preferencje żywieniowe i sposób, w jaki się odżywiamy? Który styl żywienia charakteryzuje Ciebie?
Psychodietetyka – odchudzanie zaczyna się w głowie
Nieoceniona w czasie odchudzanie staje się pomoc psychodietetyka – osoby, która postrzega je nie tylko jako proces zmiany soma (ciała), ale i psyche - duszy.
Ograniczenie jedzenia jako przejaw duchowości
Samogłodzenie znane jest we wszystkich kulturach i religiach włączając w to religię starożytnych Egipcjan, judaistyczną, chrześcijańską, opisy takich przypadków znane są również w islamie czy buddyzmie. Jedyne co zmieniło się na przestrzeni wieków to kontekst historyczny i kulturowy, poziom wiedzy oraz podejście do odmowy jedzenia. Różne są również reakcje społeczne na takie praktyki.
Stres i aspekty żywieniowe u osób pracujących
Zdarza się także, że po określone produkty sięgamy w momentach trudnych, stresujących, które wprowadzają w negatywny nastrój. Dzieje się tak również, gdy towarzyszy nam stres związany z pracą - w przekąskach szukamy uspokojenia.
Nadmierna koncentracja na wadze i figurze wśród osób z zaburzeniami odżywiania
Większość osób borykających się z zaburzeniem odżywiania bądź nadwagą charakteryzuje wspólny „rdzeń psychopatologiczny”. Jest to specyficzny sposób odbioru siebie, oceniania własnych poczynań czy poziom samooceny, których podstawą jest postrzeganie siebie przez pryzmat swojej figury.
Psychologiczne skutki restrykcji żywieniowych
Co jednak się dzieje, gdy przekroczymy delikatną granicę pomiędzy rozsądnym żywieniem, a dietą restrykcyjną? Nie tylko ograniczamy sobie podaż wielu substancji ożywczych i innych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.
Przyczyny nadmiernego jedzenia i braku kontroli
Osoby z nadmierną masą ciała zazwyczaj mają problemy z kontrolowaniem, zauważaniem czy rozróżnianiem u siebie uczucia głodu. Bardzo często sięgają po jedzenie z innych niż głód powodów. Na podstawie analiz klinicznych Bąk-Sosnowska wyróżniła trzy sytuacje, w których sięgamy po jedzenie nie motywowani rzeczywistą potrzebą zaspokojenie gło
Rygorystyczne diety i ich wpływ na przejadanie się
W analizach psychologicznych skupiających się na zachowaniach związanych z odżywianiem Herman i Polivy sugerują, iż istnieje związek przyczynowy pomiędzy odchudzaniem się i objadaniem. Oznacza to, że ograniczenie spożycia posiłków przez osoby będące na diecie prowadzi do… objadania się.
Emocjonalny portret współczesnego człowieka
Dziś będzie o emocjach. Dlaczego? Ano dlatego, że wielu ludzi nadal nie zdaje sobie sprawy jak wielką odgrywają one rolę w jego życiu.
Psychoterapia i pomoc psychologiczna – cz2. u kogo szukać pomocy?
Czujesz, że zaistniały problem Cię przerasta, ale nie wiesz gdzie szukać pomocy? Zastanów się nad podstawą Twojego problemu i wybierz odpowiedniego specjalistę.
Psychoterapia i pomoc psychologiczna – cz. 1 jak uzyskać profesjonalną pomoc
Współcześnie coraz więcej osób korzysta z pomocy specjalistów w obszarze zdrowia psychicznego – psychologów, psychoterapeutów czy psychiatrów. Z pewnością wskazuje to na pozytywne zmiany w naszym społeczeństwie.
“Chcę być otyła” – otyłość jako mur obronny
Otyłość może być wynikiem nie tylko nieprawidłowej diety, ale także efektem dramatycznych przeżyć w dzieciństwie. Poznaj ludzi, którym dobrze ze swoją wagą.
Zniewolony umysł, zbuntowane ciało
Uważasz, że to ciało jest wszystkiemu winne, twojemu niepowodzeniu w miłości, pracy? Czas zmienić strategię i przestać walczyć z ciałem, ale posłuchać je i pokochać.
Budowa obrazu własnego ciała i jego wpływ na postrzeganie siebie
To jak widzimy siebie wpływa nie tylko na naszą pewność siebie, samoocenę, ale również sposób odżywiania. Wielokrotnie zły obraz własnego ciała prowadzi w konsekwencji do wielu groźnych dla życia zaburzeń odżywiania.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !