Pajączki na nogach – przyczyny domowe sposoby. Jak wzmocnić naczynia krwionośne?
Pojawienie się nieestetycznie wyglądających pajączków na nogach jest przyczyną zmartwień wielu kobiet, którym zależy na zdrowej kondycji nóg. Warto jednak podkreślić, że pajączki to nie tylko defekt dermatologiczny, ale również zwiastun rozwoju choroby naczyń krwionośnych, która może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje.
Pajączki na nogach
Rozszerzenia naczyń żylnych to jeden z najczęstszym zmian występujących w układzie naczyniowym człowieka. Problem ten dotyczy głównie kobiet, ponieważ pod wpływem hormonów estrogenowych, mających działanie rozluźniające na mięśnie naczyń krwionośnych, częściej dochodzi do ich rozszerzenia. Według terminologii medycznej rozszerzenia naczyń włosowatych można podzielić na dwa stany w zależności od ich lokalizacji:
- teleangiektazje – występujące w obrębie twarzy, nosa i policzków,
- wenektazje – występujące w obrębie kończyn dolnych.
Wenektazje, czyli popularne pajączki na nogach, to rozszerzenia żylne. Mogą pojawiać się w okolicach ud, okolicy podkolanowej, podudziu lub okolicy kostki przyśrodkowej. Mają one zazwyczaj kolor siwy, granatowy bądź stanowią mieszankę tych dwóch barw. Popularne pajączki to nic innego jak rozszerzenia naczyń włosowatych splotu podbrodawkowego, które zaczynają prześwitywać przez naskórek i widoczne są w postaci cienkich nitek. Czasami nitki mogą do siebie ściśle przylegać dając obraz plamy o jednorodnym zabarwieniu lub występować pojedynczo tak, że wyglądem przypominają sieć pajęczyny. Pierwszym zwiastunem rozwijania się wykwitu jest rumień skóry, który może ustać lub z upływem czasu przerodzić się w sieć nitek naczyniowych. Pojawienie się wenektazji jest jednym z symptomów rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej [1]. Jest ona wynikiem długotrwałego poszerzania naczyń żylnych i związanego z tym wzrostu ciśnienia żylnego. Bagatelizowana i nieleczona może prowadzić do uszkodzenia skóry na nogach i powstawania trudno gojących się owrzodzeń żylnych.
Pajączki na nogach – przyczyny
W prawidłowych warunkach naczynia krwionośne kurczą się i rozszerzają w zależności od warunków. Podczas upałów, gorączki, wzmożonej aktywności fizycznej wykazują one tendencję do rozszerzania w celu pozbycia się nadmiaru ciepła z organizmu. W odwrotnej sytuacji, czyli podczas mrozów, wychłodzenia powinny się one kurczyć tak, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Pajączki powstają w wyniku zaburzenia naturalnego mechanizmu organizmu, czego rezultatem jest rozszerzenie naczyń żylnych bez możliwości ich zwężenia. Do najczęstszych przyczyn, które wpływają na rozszerzenia naczyń żylnych zaliczamy:
- predyspozycje genetyczne,
- zaburzenia hormonalne (okres dojrzewania, menopauza),
- ciąża,
- osłabienie ściany naczynia i schorzenia naczyń krwionośnych,
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność krążenia,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- schorzenia wątroby,
- nawykowe zaparcia,
- palenie papierosów,
- towarzyszy starzeniu się skóry,
- częsta depilacja gorącym woskiem,
- długotrwałe leczenie np. preparatami sterydowymi,
- czynniki emocjonalne,
- stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych,
- otyłość,
- niska aktywność ruchowa,
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej (obrzęki),
- noszenie nieodpowiedniego obuwia (wysokie obcasy, wąski czubek buta),
- nadmierna ekspozycja na promienie UV (zarówno słońce jak i solarium),
- wahania temperatury,
- wiatr,
- duża wilgotność[1].
Znajomość czynników wpływających na wzrost ryzyka powstawania pajączków na nogach jest niezmiernie ważna. Należy zwrócić uwagę na higienę swojego stylu życia oraz wprowadzić zachowania profilaktyczne, które obniżają prawdopodobieństwo rozwoju wenektazji.
Domowe sposoby na pajączki na nogach
Jednym z najważniejszych elementów wpływających na obniżenie ryzyka rozwoju pajączków na nogach jest zmiana stylu życia. Obejmuje ona zarówno modyfikacje diety, jak i wzmożoną aktywność fizyczną. Zaleca się, aby jadłospis obfitował w owoce i warzywa, natomiast zawierał mniejszą ilość produktów mięsnych. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko rozszerzenia naczyń krwionośnych. Z diety należy wyeliminować gorące i ostre potrawy oraz alkohol, który podnosi ciśnienie krwi. Warto zwrócić uwagę na zawartość witaminy C w diecie, ponieważ wzmacnia ona naczynia krwionośne oraz wspomaga mikrokrążenie. Najbogatszym źródłem witaminy C są warzywa i owoce tj. papryka czerwona, pomidory, natka pietruszki, kalafior, brukselka, brokuły. Nie mniej ważna w prewencji pajączków jest witamina PP, której źródłem są zboża i orzechy oraz witamina A występująca w dzikiej róży, czarnym bzie, marchwi, szpinaku[2]. Działanie wzmacniające na naczynka krwionośne wykazują jeszcze: kolagen, wyciąg z kasztanowca oraz skrzyp polny. Wśród aktywności fizycznej najbardziej polecane są marsze, pływanie, jazda na rowerze. Nie należy jednak podejmować się wysiłku siłowego, którego celem jest podnoszenie ciężarów o bardzo dużej masie. Ponadto warto zwrócić uwagę na ubiór, który nie powinien być zbyt obcisły oraz fotoprotekcję zarówno przed światłem sztucznym, jak i naturalnym. Z tego powodu należy unikać zbyt częstych pobytów w saunie, solarium, ponieważ pod wpływem ciepła zwiększa się ryzyko rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dodatkowo powinno się stosować odpowiednio dobrane przez dermatologa filtry ochronne UV zarówno w dni słoneczne, jak i pochmurne[3]. Konieczne jest zaprzestanie palenia papierosów oraz przebywania w pomieszczeniach silnie klimatyzowanych.
Nie ulega wątpliwości, że popularne pajączki na nogach stanowią nie tylko defekt estetyczny, ale i mogą być zapowiedzią rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej, dlatego nie należy ich bagatelizować. Najskuteczniejszą prewencją w walce ze zmianami naczyniowymi na nogach jest zbilansowana dieta oraz wzmożona aktywność fizyczna.
Literatura:
- Hatlapa M., „Zmiany w układzie naczyniowym skóry. Telangiektazje i wenektazje”., Pol J Cosmetol 2004, 7(1): 19-26
- Koczur P., Kowalska K., „Pielęgnacja cery naczynkowej” W: „Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia”. Kraków, 2012
- Janda K., Lach o., „Cera naczyniowa- przyczyny, pielęgnacja, leczenie”., Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014
A coś o zabiegach na pajączki? Bo wiem, że kliniki oferują tego typu rzeczy i z tego co czytam są całkiem skuteczne. Mam takie pajęczyny na nogach że też zresztą chcę z tego skorzystać. Zwlaszcza, że u mnie w mieście klinika ma darmowe konsultacje przed zabiegiem, niezaleznie od tego czy sie zdecyduje. Wiec co mi szkodzi.