Olejek kamforowy na ból ucha i inne dolegliwości. Co to jest kamfora?
Olejek kamforowy jest jednym z wielu produktów naturalnych wykorzystywanych w celach leczniczych oraz w przemyśle kosmetycznym. Najczęściej można go spotkać w maściach do ciała, aromaterapii oraz w wielu kosmetykach naturalnych. Co to jest olejek kamforowy i jakie są jego właściwości?
Kamfora
Kamfora jest to organiczny związek chemiczny z grupy terpenów pozyskiwany z cynamonowca kamforowego, który rośnie na Dalekim Wschodzie. Z drewna tej rośliny uzyskuje się olejek, natomiast kamfora to jego frakcja stała. Występuje pod postacią białych kryształków, które sublimują w temperaturze pokojowej. Związek ten może być również otrzymywany syntetycznie z pinenu lub octanu bornylu. Kamfora ma trwały i charakterystyczny zapach. Wykazuje działanie dezynfekujące, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz poprawiające ukrwienie skóry. Badania dowodzą, że w pewnym stopniu zapobiega nadmiernemu poceniu się oraz posiada właściwości znieczulające. Substancja ta na skórze powoduje uczucie chłodzenia, a pod postacią maści lub roztworu spirytusowego działa jako środek rozgrzewający do użytku zewnętrznego. W przypadku skóry wrażliwej oraz alergicznej podczas stosowania należy zachować ostrożność, ponieważ kamfora może uczulać i powodować miejscowe zaczerwienienie skóry.
Olejek kamforowy
Olejek kamforowy wykorzystywany jest w wielu preparatach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Możemy znaleźć w nim wiele cennych składników, m.in. pinen, kamfen, borneol, kamforę, saflor oraz terpeny. Ze względu na swoje działanie pobudzające ma on zdolność aktywowania metabolizmu, układu krążenia, trawienia, a także fizjologicznych mechanizmów wydalania i wydzielania. Olejek ten jest doskonałym środkiem bakteriobójczym, dezynfekującym oraz owadobójczym.
Stosuje się go szczególnie przy zakażeniach grzybiczych i bakteryjnych. Warto wiedzieć, że produkt ten przeciwdziała artretyzmowi oraz reumatyzmowi. Ma zdolność odtruwania i stymulowania układu krążenia. Jego naturalne właściwości przyczyniają się do zmniejszenia opuchlizny określonej części ciała, a także przynoszą ulgę przy dnie moczanowej i zapaleniu stawów. Olejek ten działa również jako naturalny środek uspokajający oraz znieczulający. Wpływa na zmniejszenie nadmiernej nerwowości, zaburzeń nerwowych i drgawek, a także zapobiega napadom padaczkowym. Jego delikatne i chłodzące działanie sprawia, że stanowi on znakomity środek przeciwzapalny. Przeciwdziała niemal wszystkim rodzajom zapaleń, zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Badania wykazały także jego skuteczność w okresach napięcia mięśniowego, ponieważ wykazuje on działanie przeciwskurczowe. Olejek kamforowy wzmaga również pracę jelit poprzez usuwanie nagromadzonych gazów, jednocześnie przynosząc ulgę przy problemach gastrycznych.
Olejek kamforowy dla kobiet w ciąży i dla dzieci
U niemowląt i dzieci poniżej 6. roku życia nie zaleca się stosowania olejku kamforowego bezpośrednio na skórę, a tym bardziej wewnętrznie. W niektórych przypadkach może być skuteczny w zabiegach inhalacyjnych oraz aromaterapii, jednak przeprowadzenie takich zabiegów w przypadku niemowląt i dzieci należy skonsultować wcześniej ze specjalistą. Olejku kamforowego nie powinny stosować także kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia. Wyjątkiem mogą być ścisłe zalecenia lekarskie.
Olejek kamforowy na zapalenie ucha
Olejek kamforowy dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i znieczulającym wykorzystywany jest jako skuteczny oraz naturalny środek na ból ucha. Doskonale sprawdza się przy łagodzeniu stanów zapalnych, dlatego eksperci polecają nacieranie nim skóry wokół uszu. Aby zapobiec podrażnieniom, należy przed jego użyciem natłuścić skórę neutralnym kremem bądź olejkiem. Trzeba jednak wiedzieć, że olejku kamforowego nie powinno się zakraplać do kanału słuchowego samodzielnie. Dolegliwości tego typu zawsze należy konsultować z laryngologiem.
Olejek kamforowy dostępny jest w każdej aptece oraz w drogeriach. Najczęściej pakowany jest w malutkie buteleczki. Jego cena jest niewysoka, dlatego każdy z nas może pozwolić sobie na jego zakup.
Literatura:
Nurzyńska-Wierdak, „Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych”, Annales UMCS, 2015, s. 1-19.
Jeszcze parę lat temu stosowałam olejek kamforowy, jednak teraz zdecydowanie lepiej mi służy czerwony fonix, który używam przy bólu ucha. Wygodnie się go używa i ma dobry skład. A ostatnio zaczęłam jeszcze stosować jego zieloną wersję dla higieny uszu.