Makaron sojowy – indeks glikemiczny, kalorie, przepisy. Jak gotować makaron sojowy?
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Makaron sojowy to produkt kojarzący się ściśle z kuchnią azjatycką. W ostatnim czasie cieszy się on coraz większą popularnością również w pozostałych regionach świata. Ceniony jest za swoją niską kaloryczność i właściwości umożliwiające spożywanie go przez osoby narażone niekorzystne działanie niektórych składników żywności. Czym tak naprawdę cechuje się ten produkt i jak można go wykorzystać w swojej kuchni? O tym i nie tylko w artykule!
Makaron sojowy
Pierwsza myśl, jaka pojawia nam się w głowie, gdy słyszymy „makaron sojowy”, to fakt, iż jest on produkowany z soi. Nic bardziej mylnego! Produkt ten składa się głównie ze skrobi otrzymywanej z zielonej fasoli mung. Wywodzi się z Azji, gdzie uważany jest za warzywo (ze względu na jego skład). Popularnością cieszy się na terenach chińskich, japońskich, koreańskich oraz tajskich. Surowy cechuje się dużą łamliwością i nieprzezroczystą barwą, natomiast po przygotowaniu staje się transparentny i dość śliski, stąd jego popularna nazwa „glass noodles”. Ze względu na brak białek glutenowych w surowcu jest on całkowicie bezglutenowy i nadaje się do spożycia dla osób cierpiących na celiakię.
Makaron sojowy – indeks glikemiczny, kalorie
Makaron sojowy, podobnie jak inne makarony, cechuje się przeważającą zawartością węglowodanów złożonych. Ich ilość jest nieznacznie mniejsza niż w makaronie gryczanym czy ryżowym (ok. 10 g). Okazuje się, że 100 g suchego produktu dostarcza 371 kcal, natomiast ugotowanego – 157 kcal. Warto dodać, że niezwykle cenną właściwością tego surowca jest to, iż podczas gotowania, podwaja on swoją objętość, jednocześnie utrzymując stałą kaloryczność. Dzięki temu wywołuje uczucie wysokiej sytości poposiłkowej i równocześnie eliminuje podjadanie między posiłkami. Indeks glikemiczny makaronu sojowego wynosi 30, co w porównaniu np. z makaronem z białej mąki (IG = 70) jest bardzo niską wartością. Właśnie ta cecha zapobiega nagłym skokom glukozy we krwi, co jest istotne dla pacjentów z zaburzeniami węglowodanowymi. Z tego właśnie względu idealnie nadaje się on dla diabetyków, którzy muszą uważać na ten wskaźnik przy doborze produktów spożywczych. Dodatkowo surowiec ten dostarcza znacznych ilości białka, aż 15,3 g – to dwukrotnie więcej w porównaniu z makaronem ryżowym czy gryczanym. Co więcej, analizując niezwykle niską zawartość tłuszczów w jego składzie, można stwierdzić, że idealnie nadaje się on dla osób cierpiących na zaburzenia lipidowe.
Jak gotować makaron sojowy?
Makaron sojowy to sposób na ekspresową kuchnię dla każdego. Do jego przygotowania bowiem niekonieczne jest gotowanie, a jedynie zalanie surowca wrzącą wodą. Następnie należy odczekać, aż produkt nasiąknie wodą, przy czym warto mieć na uwadze, iż podczas tego procesu podwaja on swoją objętość. Po tym czasie wystarczy odcedzić gotowy makaron i dodać do posiłku. Najlepiej smakuje jako dodatek do zup czy sajgonek, ale równie dobrze podawać go można z dodatkiem warzyw oraz mięsa (takiego jak wołowina/wieprzowina/drób). Z całą pewnością nadaje się do smażenia, przez co zyskuje niesamowitą chrupkość oraz wyjątkowy wygląd, jednak równocześnie zwiększa się wtedy jego kaloryczność.
Makaron sojowy – przepisy
Ze względu na niezwykle delikatny smak i zapach makaronu sojowego jest on znakomity jako dodatek do pikantnych dań orientalnych, jak również orzeźwiających kombinacji. Ciekawie komponuje się z mleczkiem kokosowym czy curry, ale także chili, kolendrą czy wieprzowiną. Poniżej podam kilka pomysłów na dania z wykorzystaniem opisywanego produktu.
Składniki:
- 150 g makaronu sojowego,
- łyżka oleju rzepakowego,
- 2 cm imbiru,
- 2 ząbki czosnku,
- 200 g piersi z kurczaka (w wersji wegańskiej zastąpić tofu),
- 45 g marchwi,
- 70 g papryki,
- 150 g pieczarek,
- 4 łyżki kukurydzy,
- 2 szklanki posiekanej kapusty pekińskiej,
- 1/3 łyżeczki mielonego, białego pieprzu,
- papryczka chili,
- 4 łyżki posiekanego szczypiorku,
- 60 ml sosu sojowego,
- łyżka cukru,
- 2 łyżki octu ryżowego.
Sposób przygotowania: makaron zalać wrzątkiem i odstawić na ok. 5 minut. Po tym czasie odcedzić i pokroić na mniejsze kawałki. W woku (lub na dużej patelni) podsmażyć na rozgrzanym oleju starty imbir oraz posiekany czosnek. Następnie dodać pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka i smażyć ok. 5 minut. Kolejno należy dodać obraną i startą marchew, po ok. 1 minucie dodać pokrojoną paprykę i pieczarki. Całość smażyć, ciągle mieszając przez ok. 5 minut. Na koniec dodać kukurydzę, kapustę oraz posiekaną papryczkę. Doprawić danie i smażyć jeszcze przez 3 minuty. Po tym czasie dodać makaron oraz wymieszany sos sojowy z octem i cukrem. Zagotować zawartość patelni i smażyć 2–3 minuty, mieszając co chwilę. Przed podaniem posypać szczypiorkiem.
Składniki:
- 500 g udek z kurczaka,
- 300 g marchwi,
- biała część pora,
- łyżeczka zielonej pasty curry,
- łyżeczka mielonej trawy cytrynowej,
- 2 łyżki jasnego sosu sojowego,
- łyżka sosu rybnego,
- mała kapusta pak choi,
- 200 ml mleka kokosowego,
- ½ łyżeczki mielonej kolendry,
- łyżka oliwy,
- opakowanie makaronu sojowego,
- cebula dymka do podania.
Sposób przygotowania: mięso zalać 2 l wody, dodać kolendrę i gotować do miękkości na średnim ogniu. Następnie mięso wyciągnąć, przestudzić i rozdrobnić palcami lub widelcem, w celu usunięcia kości. Marchew oraz pora pokroić na pół w ukośne plastry. W drugim garnku rozgrzać oliwę, dodać pastę curry i podsmażyć chwilę. Dodać pokrojone warzywa i po 1–2 min. zalać rosołem. Całość doprawić trawą cytrynową oraz sosem sojowym i rybnym i gotować ok. 15 minut, tak by warzywa zmiękły. Pak choi pokroić w drobne paski i twardsze części dodać wcześniej, natomiast zielone na sam koniec. Kiedy warzywa będą miękkie, dodać mleczko kokosowe oraz rozdrobnione mięso. Doprawić do smaku. Makaron zalać wrzątkiem i odstawić do napęcznienia, po czym rozłożyć na talerze i zalać zupą. Udekorować posiekaną ukośnie dymką.
Podsumowując, makaron sojowy to produkt, który z całą pewnością warto włączyć do swej racji pokarmowej. Ze względu na niski wskaźnik indeksu glikemicznego oraz mniejszą kaloryczność jest on znacznie korzystniejszy dla naszego organizmu niż makarony tradycyjne. Dodatkowo surowiec ten jest znacznie bogatszy w białko i umożliwia szybkie przygotowanie niebanalnej potrawy, która zaskoczy domowników lub gości.
Literatura:
- Czerwińska D., „Rodzaje makaronów”, Przegląd Zbożowo-Młynarski, 2013, 57/05.
- Dziki D., Różyło R., Biernacka B., „Jakość makaronów fortyfikowanych dodatkiem mąki sojowej”, Inżynieria Przetwórstwa Spożywczego, 2013, 3/4,
- Obuchowski W., Łuczak M., Pankiewicz I., „Makarony wzbogacane w składniki bioaktywne: charakterystyka sensoryczna i żywieniowa”, Aparatura badawcza i dydaktyczna, 2014, 3.
- Maliszewska M., „Genisteina i 3,3’-diindolilometan w chemoprewencji nowotworów”, Postępy Fitoterapii, 2013, 4/248–255.
Bardzo cenne informacje dla diabetyków – dziekuję !
Makaron sojowy jest smaczny jem go często a przede wszystkim z warzywami .Jak dla cukrzyka idealny .