Jestem EKO - nowa moda czy styl życia?

16 18 20

Ostatnio bardzo często słyszymy hasła zwracające uwagę na problemy ekologiczne. Jesteśmy zasypywani czy to w prasie, czy w telewizji kampaniami ekologicznymi propagującymi ochronę środowiska. Zaczynamy segregować śmieci, kupować torby wielokrotnego użytku, kupujemy odzież ekologiczną chcąc chronić środowisko naturalne. I tu powstaje pytanie, czy jest to świadomy wybór czy tylko nowy trend.

Dzisiejszy człowiek często zorientowany na konsumpcjonizm nie zastanawia się nad ekologią. Ta „moda” przyszła do nas z Zachodu. Ekomoda jest wezwaniem do zwrócenia uwagi na ogromną eksploatację środowiska naturalnego podczas produkcji, a także mówi o problemie nieetycznych warunków pracy ludzi w fabrykach odzieżowych w krajach trzeciego świata.

Co to jest ekologiczna moda?

Obecnie coraz więcej konsumentów świadomie wybiera produkty ekologiczne starając się przy tym żyć w zgodzie z naturą. Hasła kampanii reklamujących ochronę środowiska trafiają już do najmłodszych i w nich są już od początku wyrabiane dobre nawyki. Nie tylko zaczęliśmy sortować śmieci, ale także w sklepie coraz więcej osób dokonuje wyboru produktów ekologicznych, naturalnych. Taki ekologiczny, świadomy konsument swoimi wyborami i stylem życia promuje ekologię, nie tylko wspomagając środowisko, ale także siebie w nim żyjąc. Obecnie dostęp do Internetu nie jest problemem, możemy wyszukiwać przeróżne produkty, akcje, kampanie, czytać artykuły na temat ekologii, być na czasie z tym tematem.

Jak być eko?

Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele czynności dnia codziennego można wykonywać w sposób ekologiczny. Tak proste czynności, o których nawet nie mamy pojęcia, mogą w łatwy sposób przyczynić się do naszej ekologii i ochrony środowiska. Wybierając rower zamiast samochodu zmniejszamy emisję spalin, tak trujących nasz organizm. Zamiast wyrzucać resztki jedzenia, możemy je powtórnie wykorzystać przyrządzając dania typu mix, gdzie możemy połączyć różne składniki. Starajmy się wyłączać wszystkie urządzenia, gdy z nich nie korzystamy przez dłuższy czas. Resztki jedzenia, szczególnie na działce możemy wykorzystać jako nawóz ekologiczny. Zamiast zwykłych, plastikowych torebek na zakupy, zabierajmy ze sobą ekotorbę. Zamiast kupować nowe, markowe ubrania, równie dobre znajdziemy w secondhandzie. Możemy umówić się z koleżankami na wymianę ubrań, których już dawno nie nosimy. Nie każdy wie, że można również ekologicznie sprzątać. Zamiast używać chemikaliów, możemy zastosować naturalne środki jak ocet, które świetnie czyści i odkamienia. To takie proste!

Być EKO to żyć w zgodzie z naturą.

Być EKO to żyć w zgodzie z naturą.

Styl życia czy nowy trend?

Obecnie bardzo popularne hasła ochrony środowiska naturalnego towarzyszą nam na co dzień. Jesteśmy dumni, gdy w gronie znajomych możemy pochwalić się, iż jesteśmy z ekologią za pan brat, wiemy, który kolor kosza co oznacza, a w sklepie wybieramy produkty z napisem” bio”. Czujemy się lepsi, modni, na topie. Ale czy tak naprawdę o to tylko chodzi? Nie wystarczy kupić parę produktów czy posegregować śmieci, chodzi tu o całą filozofię tego przedsięwzięcia. Nasze życie, jego styl powinny w całości świadczyć o tym, że jesteśmy świadomi swoich wyborów, robimy to w określonym celu – ochronie naszego środowiska, w którym żyjemy i żyć będą nasze dzieci.

To od nas zależy czy hasło „jestem Eko” będzie brzmiało dumnie w naszych ustach, czy też będzie tylko pustym frazesem, którym posługujemy się, by zaimponować innym. Musimy nauczyć się jeszcze wielu rzeczy, ale idziemy w dobrym kierunku tego postępu. Coraz więcej jest świadomych konsumentów, uczymy nasze dzieci jak korzystać z dóbr natury, by jej nie niszczyć. To wszystko ma sens i ma szansę się udać. Nasz styl życia to my, więc tym co robimy pokazujemy siebie.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Jestem EKO - nowa moda czy styl życia? - 3.8/5. Oddano 6 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.