Dieta wysokokaloryczna – dla kogo? Jadłospis i produkty wysokokaloryczne
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Spadek wskaźnika BMI poniżej wartości 18,5 kg/m2 świadczy o wychudzeniu organizmu, a zarazem stanowi pierwszy sygnał alarmujący. Niedożywienie bowiem jest stanem wywołanym niedoborem składników odżywczych i może wynikać z przyjmowania niedostatecznej ilości pożywienia, jak również świadczyć o poważnych zaburzeniach zdrowotnych. Choć w praktyce niedobór masy ciała (podobnie jak jej nadmiar) spotykany jest dość często, temat ten w świetle współczesnej mody na odchudzanie bywa pomijany.
Dieta wysokokaloryczna
Dieta wysokokaloryczna nie powinna być dietą przypadkową, bowiem winna opierać się na zasadach zdrowego żywienia, jak również uwzględniać odpowiednią nadwyżkę kalorii w stosunku do zapotrzebowania. Celem diety jest dostarczenie co najmniej 500 kcal/dzień więcej, aniżeli stanowi dzienne zapotrzebowanie energetyczne, co pozwoli na systematyczny, stały przyrost masy ciała około 0,5 kg w ciągu tygodnia.
Kilka praktycznych wskazówek dla osób chcących zdrowo przybrać na wadze.
- Zadbaj o różnorodność posiłków. Spożywaj regularnie 5–6 niewielkich objętościowo posiłków, o stałych porach. W planowanym menu uwzględnij produkty spożywcze ze wszystkich grup, w odpowiednich proporcjach.
- Podstawę codziennego jadłospisu powinny stanowić produkty zbożowe najlepiej z pełnego przemiału (pieczywo: razowe, graham, pumpernikiel; płatki naturalne: owsiane, orkiszowe, jaglane, jęczmienne, żytnie; grube kasze: gryczana, jęczmienna pęczak; ryż brązowy). W ramach urozmaicenia możesz serwować na swoim talerzu np. na śniadanie po jednej kromce chleba razowego i pszennego, obiad: ryż biały z czerwonym lub dzikim ryżem z dodatkiem aromatycznych ziół.
- Nie zapomnij o produktach bogatych w pełnowartościowe białko. Dobre źródło tego składnika stanowią produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, mleko i produkty mleczne, drób, cielęcina, wołowina, ryby), jak również produkty roślinne (nasiona roślin strączkowych), z których możesz przygotowywać smaczne pasty kanapkowe bądź zupy.
- W planowanym menu uwzględnij produkty o wysokiej gęstości energetycznej (oliwa z oliwek i oleje roślinne, orzechy, suszone owoce, pestki dyni, nasiona słonecznika). Orzechy, suszone owoce czy naturalne płatki będą znakomitą przekąską, jak również wartościowym dodatkiem do przygotowywanych potraw.
- Zwracaj uwagę na jakość spożywanych tłuszczów, zmniejszając udział form nasyconych. W zamian za to wybieraj te, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, w szczególności wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Znajdziesz je w olejach roślinnych (oliwa z oliwek, olej rzepakowy), orzechach włoskich, pestkach dyni, owocach awokado oraz tłustych rybach morskich (łosoś, makrela atlantycka, śledź). Produkty te przyczynią się również do zwiększenia gęstości energetycznej Twojej diety, w zdrowy sposób.
- Ogranicz do minimum spożycie żywności wysoko przetworzonej (batony, wafelki z nadzieniem, produkty typu instant i fast food) z uwagi na dużą zawartość cukrów prostych oraz kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans w tych produktach. Chcąc zwiększyć wartość energetyczną swojego jadłospisu, sięgaj po zdrowszą alternatywę, przygotowując słodkości na bazie wartościowych, naturalnych składników (koktajle mleczno-owocowe; jogurt naturalny z dodatkiem świeżych lub suszonych owoców, płatków zbożowych, orzechów czy pestek dyni; sałatka owocowa; ciasteczka zbożowe z suszonymi owocami i miodem).
- Przygotowywane potrawy możesz wzbogacać dodatkiem przypraw, suszonych bądź świeżych ziół (kolendra, imbir, kminek, koper ogrodowy, bazylia, majeranek, rozmaryn), które dodatkowo podkreślą smak potraw oraz pobudzą Twój apetyt.
Dieta wysokokaloryczna – dla kogo?
Dieta wysokokaloryczna dedykowana jest osobom z niedoborem masy ciała, które w zdrowy sposób chcą przybrać na wadze. W praktyce winna być wprowadzana stopniowo, by przyzwyczaić organizm do zwiększonej porcji kalorii. Odpowiednia nadwyżka kalorii niezbędna będzie również w diecie osób z rozmaitymi schorzeniami, u których często pojawia się problem niedożywienia tj. nadczynność tarczycy, mukowiscydoza, przewlekłe zapalenie trzustki czy zaburzenia odżywiania (jadłowstręt psychiczny). W tych przypadkach, jak również i w każdym innym, zalecana jest dieta wysokokaloryczna ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta, z uwzględnieniem aktywności fizycznej, chorób współistniejących oraz możliwych niedoborów składników pokarmowych.
Produkty wysokokaloryczne
W celu zwiększenia gęstości energetycznej diety zalecane jest włączenie do posiłków produktów wysokokalorycznych. Wiadomo, iż na wartość kaloryczną pożywienia duży wpływ ma sposób obróbki kulinarnej: smażenie na tłuszczu; dodatek masła, oliwy z oliwek, olejów roślinnych (słonecznikowy, rzepakowy, z pestek winogron) do przygotowywanych potraw, jak również przyprawianie ich śmietaną, w przypadku gdy jest tolerowana przez pacjenta. Jednakże warto wiedzieć, iż mamy sporą grupę zdrowych produktów dostarczających nie tylko znaczną ilość kalorii, lecz także witamin, składników mineralnych i wielu innych związków o właściwościach prozdrowotnych (suszone owoce, banan, awokado, orzechy, nasiona słonecznika). Suszone owoce, orzechy, musli, czy nawet gorzka czekolada doskonale sprawdzą się jako składnik rozmaitych deserów oraz smaczna przekąska.
Tabela 1.Zawartość tłuszczu i energii w wybranych produktach spożywczych [2]
Produkty spożywcze | Zawartość tłuszczu [%] | Wartość energetyczna [kcal/100 g] |
Tłuszcze jadalne | 80–100 (bardzo wysoka) | 750–900 |
Orzechy, chałwa, czekolada, krakersy, boczek, węgorz wędzony | 20–40 (wysoka) | 450–600 |
Płatki owsiane, makarony, kasze, tłuste mięso i wędliny, sery żółte, śmietana | 10–20 (średnia) | 250–400 |
Pieczywo, chude mięso, wędliny drobiowe, jaja, twarogi, przetwory owocowe, lody | 2–15 (niska) | 150–250 |
Chude ryby, warzywa i owoce, grzyby, mleko | 0–2 (bardzo niska) | 30–100 |
Dieta wysokokaloryczna – jadłospis
Planowanie żywienia dla osób chcących przybrać na wadze, w świetle współczesnej mody na odchudzanie, stanowi nie lada wyzwanie. Niechęć do spożywania regularnych posiłków u osób z niedowagą i nie tylko, spowodowana jest zazwyczaj brakiem pomysłów, motywacji oraz czasu na przygotowywanie smacznych, pełnowartościowych potraw. W związku z powyższym bardzo ważne jest uwzględnienie osobistych preferencji pacjenta/klienta dotyczących doboru produktów i potraw, jak również udzielenie wskazówek dotyczących organizacji czasu oraz kulinarnych wariacji przy zastosowaniu różnorodnych technik kulinarnych.
śniadanie:
- omlet z wędzonym łososiem, szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi
- słaby napar herbaty czarnej z konfiturą różaną
II śniadanie:
- chleb razowy z suszoną śliwką (1 kromka)
- hummus
- jogurt grecki z miodem gryczanym, kiwi i orzechami włoskimi
obiad:
- zupa krem z brokułów z grzankami
- ziemniaki z wody z koperkiem
- dorsz pieczony w folii z koperkiem i czosnkiem
- surówka z marchewki z chrzanem i orzechami włoskimi
- świeżo wyciskany sok z pomarańczy
podwieczorek:
- koktajl truskawkowo – jagodowy na kefirze (zawartość tłuszczu: 2%) z suszonymi daktylami
kolacja:
- pieczywo razowe (2 kromki)
- masło z jogurtem typu greckiego
- sałatka grecka
- herbatka z owoców leśnych
Dieta wysokokaloryczna niewątpliwie wymaga samodyscypliny i kilograma cierpliwości, bowiem nie sztuką jest dostarczyć organizmowi nadwyżki kalorii poprzez wizyty w lokalnych fast foodach, lecz sztuka tkwi w odpowiedniej motywacji do działania, cennych wskazówkach żywieniowych dietetyka, jak również przestrzeganiu tych zaleceń przez pacjenta.
Literatura:
- Ciborowska H., Rudnicka A. 2014. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
- Gawęcki J., Hryniewiecki L. 2007. Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Tom I. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
- Krawczyński M. (red.) 2015. Żywienie dzieci w zdrowiu i w chorobie. Wydawnictwo „Help-Med.” s.c., Kraków.