Dieta raw naturalna, ale czy zdrowa?
Aktualizacja: 19 marca, 2024
W dobie powszechnej wysokoprzetworzonej żywności, spożywanie produktów najbardziej naturalnych staje się coraz modniejsze. Zatem co z dietą raw zakładającą spożywanie tylko produktów surowych? Czy ten skrajny sposób odżywiania jest dobrym rozwiązaniem?
Surowo i naturalnie
Dieta raw jest jedną z odmian diety wegetariańskiej. Jej głównym zaleceniem jest jednak spożywanie jedynie surowych warzyw bądź lekko podgotowanych w wodzie o 42 st. C. Wśród jej zwolenników panuje przekonanie, że to najbardziej naturalna dieta, która pozwoli oczyścić organizm z wszelkiej chemii i czerpać z jedzenia to, co najbardziej cenne. Jednak jak wszystko ma swoje minusy, także dieta raw food nie jest dla każdego najlepszym rozwiązaniem.
U podstaw piramidy żywieniowej diety raw leżą zielone warzywa, co powoduje dostarczanie organizmowi dużej ilości błonnika. Z tego względu osoby z chorobami układu pokarmowego powinny na nią uważać. Ponadto surowe warzywa nie należą do lekkostrawnych.
Jak każda dieta wegetariańska, także dieta raw, obarczona jest ryzykiem wszelkich niedoborów i schorzeń wywołanych wykluczeniem mięsa. Głównie dotyczy to niedoborów witaminy B12 i żelaza. Dieta ta także wymaga ogromnego przygotowania, skrupulatnego komponowania swoich posiłków, a także odpowiedniej wiedzy na temat źródeł składników odżywczych niezbędnych dla naszego organizmu. Nie jest to więc dieta dla osób, które będą w niej szukać szybkiego rozwiązania problemów ze swoimi nadprogramowymi kilogramami. Sprawdzi się za to idealnie jako dieta oczyszczająca, wprowadzana na krótki czas.