Czy miesiąc urodzin ma wpływ na twoje zdrowie?

16 18 20

Jak się okazuje osoby urodzone w maju są najmniej podatne na wszelkie choroby. Natomiast ci, którzy przyszli na świat w październiku są najbardziej chorowici.

Ryzyko wystąpienia chorób a miesiąc urodzenia

Badanie opublikowane w Journal of American Medical Informatics Medical Association wykazało, że istnieje relacja między miesiącem urodzenia a ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju chorób. Zespół badawczy z Columbia University wskazał 55 przypadłości, których częstotliwość występowania jest skorelowana z datą urodzin, są to m.in: miażdżyca, astma, zespół nadpobudliwości psychoruchowej i krótkowzroczność. Większość schorzeń pozostaje jeszcze niezbadane pod tym względem, dlatego naukowcy pragną w przyszłości poszerzyć zakres działania i powtórzyć eksperyment w skali globalnej.

W najnowszym eksperymencie udowodniono, że astma najczęściej występuje u osób urodzonych w lipcu i październiku. Natomiast dzieci urodzone w listopadzie charakteryzuje największa podatność na ADHD. Naukowcy  zauważyli również, że miesiąc urodzenia  ma wpływ na prawdopodobieństwo  wystąpienia  dolegliwości sercowych. U osób urodzonych w marcu zastoinowa niewydolność serca i choroby zastawki mitralnej występowały najczęściej. Nowe dane są zgodne z wcześniejszymi badaniami na temat poszczególnych chorób. Obserwacje amerykańskiego zespołu potwierdzają  dotychczasowe dokonania specjalistów ze Skandynawii. Wyniki analiz z wykorzystaniem austriackiej i duńskiej dokumentacji pacjentów wykazały podobną zależność.

Dr Tatonetti z Columbia University Medical Center podkreśla, że związek pomiędzy ryzykiem zapadania na choroby a miesiącem urodzenia nie jest jednak tak silny, jak w przypadku diety czy podejmowanej aktywności fizycznej.

Literatura:

Boland  MR,  Shahn Z , Madigan  D, Hripcsak G, N Tatonetti  NP: Birth Month Affects Lifetime Disease Risk: A Phenome-Wide Method. Journal of the American Medical Informatics Association, 2015.

 

Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Darmowy kalkulator online

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Czy miesiąc urodzin ma wpływ na twoje zdrowie? - 4.0/5. Oddano 43 głosy.
Autor artykułu: