Czy miesiąc urodzin ma wpływ na twoje zdrowie?

16 18 20

Jak się okazuje osoby urodzone w maju są najmniej podatne na wszelkie choroby. Natomiast ci, którzy przyszli na świat w październiku są najbardziej chorowici.

Ryzyko wystąpienia chorób a miesiąc urodzenia

Badanie opublikowane w Journal of American Medical Informatics Medical Association wykazało, że istnieje relacja między miesiącem urodzenia a ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju chorób. Zespół badawczy z Columbia University wskazał 55 przypadłości, których częstotliwość występowania jest skorelowana z datą urodzin, są to m.in: miażdżyca, astma, zespół nadpobudliwości psychoruchowej i krótkowzroczność. Większość schorzeń pozostaje jeszcze niezbadane pod tym względem, dlatego naukowcy pragną w przyszłości poszerzyć zakres działania i powtórzyć eksperyment w skali globalnej.

W najnowszym eksperymencie udowodniono, że astma najczęściej występuje u osób urodzonych w lipcu i październiku. Natomiast dzieci urodzone w listopadzie charakteryzuje największa podatność na ADHD. Naukowcy  zauważyli również, że miesiąc urodzenia  ma wpływ na prawdopodobieństwo  wystąpienia  dolegliwości sercowych. U osób urodzonych w marcu zastoinowa niewydolność serca i choroby zastawki mitralnej występowały najczęściej. Nowe dane są zgodne z wcześniejszymi badaniami na temat poszczególnych chorób. Obserwacje amerykańskiego zespołu potwierdzają  dotychczasowe dokonania specjalistów ze Skandynawii. Wyniki analiz z wykorzystaniem austriackiej i duńskiej dokumentacji pacjentów wykazały podobną zależność.

Dr Tatonetti z Columbia University Medical Center podkreśla, że związek pomiędzy ryzykiem zapadania na choroby a miesiącem urodzenia nie jest jednak tak silny, jak w przypadku diety czy podejmowanej aktywności fizycznej.

Literatura:

Boland  MR,  Shahn Z , Madigan  D, Hripcsak G, N Tatonetti  NP: Birth Month Affects Lifetime Disease Risk: A Phenome-Wide Method. Journal of the American Medical Informatics Association, 2015.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Czy miesiąc urodzin ma wpływ na twoje zdrowie? - 4.0/5. Oddano 43 głosy.
Autor artykułu: