Czego nie jeść przy zażywaniu leków

16 18 20

Każdy z nas w pewnym momencie bierze jakieś leki z nadzieją, że pomogą nam w danym schorzeniu. Nie tylko jednak od leku zależy nasze zdrowie, ale także od tego co spożyjemy przed lub zaraz po połknięciu medykamentów!

Żywność nie zawsze idzie w parze z lekami

Aby lek zaczął działać musi zostać przyswojony przez organizm. I tutaj zaczynają się schody. Nie wystarczy bowiem połknąć leków, ale także zwrócić uwagę na to co spożywamy przed lub po ich zażyciu. Niektóre składniki odżywcze powodują mniejsze wchłanianie niektórych leków. Zatem, jeśli:

  • zażywasz leki na niewydolność krążenia i zaburzenia rytmu serca – wystrzegaj się produktów zawierających błonnik (płatki owsiane, chleb razowy, otręby);
  • zażywasz leki zawierające w swoim składzie żelazo nie popijaj ich herbatą;
  • zażywasz leki – nie popijaj ich mlekiem, mogą powodować nudności, a inne produkty nabiałowe jak jogurty, biały ser mogą obniżyć ich wchłanianie;

Należy także pamiętać, aby nie popijać leków sokiem grejpfrutowym, który również utrudnia ich wchłanianie. Aby zachować zdrowie, należy również zwrócić uwagę na biodostępność składników mineralnych z pożywienia i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które zmniejszają ich wchłanianie.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Czego nie jeść przy zażywaniu leków - 4.3/5. Oddano 6 głosy.
Autor artykułu: