Czarnuszka – przeciwwskazania i skutki uboczne

16 18 20

Czarnuszka, czyli czarne nasiona określane również jako kminek, stosowana w medycynie ludowej, przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Łagodzi stany zapalne, zwalcza infekcje i zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Dowody naukowe na jej skuteczność i bezpieczeństwo są jednak ograniczone, a u niektórych osób nasiona te mogą wywoływać skutki uboczne.

Czym jest czarnuszka?

Czarnuszka, roślina z rodziny jaskrowatych, uprawiana w wielu krajach świata, wykazuje kilka efektów terapeutycznych, które przypisuje się jej składnikom, takim jak nigellicyna, nigellina, tymochinon, ditymochinon, tymol i karwakrol. Odkryto kilka korzystnych właściwości farmakologicznych tej rośliny, takich jak działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwhistaminowe, przeciwnadciśnieniowe, hipoglikemizujące, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i immunomodulujące. Każde zioło może jednak wywoływać skutki uboczne oraz mogą być przeciwwskazania do jego stosowania.

Czarnuszka – przeciwwskazania

Czarnuszka może wpływać na skurcze mięśni gładkich macicy, co stymuluje przedwczesny poród lub zwiększa ryzyko poronienia. Nie ma dokładnych badań, które mogłyby to potwierdzić, jednak w okresie ciąży zalecane jest jej unikanie.

Wiadomo również, że czarne nasiona niekorzystnie oddziałują zarówno na leki stosowane w chemioterapii, jak i na radioterapię. Zioło działa jak przeciwutleniacz w organizmie, jednak może zmniejszać skuteczność standardowych metod leczenia raka. Niezalecane jest też jej używanie podczas stosowania leków moczopędnych oraz na nadciśnienie, gdyż sama czarnuszka może doprowadzić do niskiego ciśnienia, które łącznie z lekami będzie niebezpieczne dla zdrowia.

Czarnuszki – skutki uboczne

Potencjalnym skutkiem ubocznym czarnych nasion jest alergia, która może powodować wysypkę, swędzenie i powstawanie pęcherzy na skórze. Podobnie jak w przypadku niemal każdego ziołowego suplementu, istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznej po spożyciu. W przeciwieństwie do kontaktowego zapalenia skóry ta reakcja alergiczna nie jest wyizolowana na skórze. Może powodować obrzęk warg, języka, gardła lub twarzy, a także trudności w oddychaniu, uczucie mrowienia w jamie ustnej, pokrzywkę, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunkę i skurcze brzucha.

Czarne nasiona mogą obniżyć ciśnienie krwi do punktu niedociśnienia, należy uważać szczególnie przy przyjmowaniu leków moczopędnych i przeciwnadciśnieniowych. Spadek ciśnienia krwi utrudnia transport tlenu do mózgu, serca i innych narządów. Może to spowodować zmęczenie, nudności, niewyraźne widzenie, płytki oddech, zawroty głowy i utratę przytomności. Zbyt niskie ciśnienie krwi może zagrażać życiu.

Czarnuszka może spowolnić krzepnięcie krwi, zmniejszyć poziom cukru we krwi i zwiększyć senność u niektórych osób.

Podobnie jak w przypadku wielu silnych olejów stosowanie wewnętrzne olejku z czarnuszki także może podrażniać żołądek i powodować mdłości, wymioty, wzdęcia, skurcze i inne problemy żołądkowo-jelitowe. Lepszym wyborem może być zatem poszukiwanie innych, bogatych w składniki odżywcze olejków stosowanych w ramach naturalnych metod leczenia.

Nasiona czarnuszki i tłoczony z nich olej znalazły zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Jednak każdy produkt stosowany w dużych ilościach może przynieść skutki uboczne, dlatego też przed jego użyciem należy skonsultować się z lekarzem, aby ocenić swój stan zdrowia. Zioło to niezalecane jest m.in. kobietom w ciąży oraz osobom w trakcie chemio- i radioterapii.

Literatura:

  1. Arshad H. Rahmani, Mohammad A. Alzohairy, Masood A. Khan, Salah M. Aly, Therapeutic Implications of Black Seed and Its Constituent Thymoquinone in the Prevention of Cancer through Inactivation and Activation of Molecular Pathways, Evid Based Complement Alternat Med., 2014,
  2. Aftab Ahmad, Asif Husain, Mohd Mujeeb, Shah Alam Khan, Abul Kalam Najmi, Nasir Ali Siddique, Zoheir A. Damanhouri, Firoz Anwar, A review on therapeutic potential of Nigella sativa: A miracle herb. Asian Pac J Trop Biomed, 2013 May; 3(5): 337–352,
  3. Farzaneh Shakeri, Zahra Gholamnezhad, Bruno Mégarbane, Ramin Rezaee, Mohammad Hosein Boskabady, Gastrointestinal effects of Nigella sativa and its main constituent, thymoquinone: a review, Avicenna J Phytomed, 2016 Jan-Feb; 6(1): 9–20.
  4. Alireza Mohtashami and Mohammad Hasan Entezari, Effects of Nigella sativa supplementation on blood parameters and anthropometric indices in adults: A systematic review on clinical trials, J Res Med Sci. 2016; 21: 3,
  5. Farshad Roghani Dehkordi, Amir Farhad Kamkhah, Antihypertensive effect of Nigella sativa seed extract in patients with mild hypertension, Fundamental and Clinical Pharmacology, 2008.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Czarnuszka – przeciwwskazania i skutki uboczne - 4.5/5. Oddano 55 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Uwielbia gotować, udowadniając, że zdrowe jedzenie może być pyszne!

Opinie

  • Maja 05.07.2018, 7:58

    Czarnuszka idealnie nadaje się jako dodatek do jogurtu naturalnego. W trakcie kuracji odchudzającej bardzo często to praktykowałam. Dodatkowo codziennie pływałam na basenie oraz stosowałam dietę kupioną na stronie http://fitdieta.pl, żeby ożywić swój metabolizm. Dzięki temu efektywnie i szybko spaliłam nadmierną tkankę tłuszczową oraz pozbyłam się mało estetycznej oponki.

    Odpowiedz
  • Teresa 08.01.2019, 3:52

    Ja podczas stosowania oleju na czczo, zaczelam drastycznie przybierac na wadze, pojawily sie tez problemy ze spaniem i notorycznym zmeczeniem.Musze przerwac kuracje olejowa i zobacze co sie stanie. Dodam, ze mam niedoczynnosc tarczycy oraz problem z nerkami.

    Odpowiedz
    • KINGA 19.08.2022, 1:42

      Moja koleżanka przy niedoczynności i przy suplementacji też była senna. Ja używałam czarnuszki kosmetycznej 2 razy. Za pierwszym razem zaolejowałam włosy i skalp. I dostałam potęznego zapalenia skóry. Nigdy nie byłam tak opuchnieta, dosłownie pod szczeką miałam opuchniętą kulę rozmiaru mojej pięści, do tego ból, coś sączyło mi się ze skóry i straszne swędzenie. Za drugim razem zaolejowałam troszkę włosy. Na karku gdzie włosy mi opadały dostałam znowu zapalenia (ca prawda mniejszego, ale nadal). Dodam że przeprowadzałam już olejowanie innymi olejami i znam się na tym i nigdy takich problemów nie miałam. Trzeciego razu nie zaryzykuje.

      Odpowiedz
  • Wiesiek 10.03.2019, 5:41

    Czarnuszka przyjmowana raz dziennie po płaskiej łyżeczce np. 3x dziennie nie powoduje skutków ubocznych. Gdy pijemy olej z czarnuszki 1x łyżeczka dziennie podczs posiłku nic się nie stanie.. same pozytywy, ale jak ktoś przesądza to wiadomo, że będą skutki uboczne. Żaden lekarz nie doradzi czy przyjmować czy nie oni znają się na hemicznych lekach? tak, że nie ma co sobie zawracać tym głowy. I wiadomo, że należy robić przerwy przy dłuższym okresie spożywania co najmiej 2 tygodnie.

    Odpowiedz
    • Wiola 16.03.2022, 2:44

      Tu pana zdziwię bo ja brałam czarnuszkę tylko pół małej łyżeczki DZIENNIE zawsze rano i po 3 dniach już drugi raz zaczęłam mieć skutki uboczne. Aż ciężko mi uwierzyć bo w tamtym roku brałam przed sezonem letnim i nic się nie działo a teraz mam szybki spadek ciśnienia kołatanie serca i słabo bardzo widziałam na oczy tak jak bym nałożyła jakieś wielkie okulary. Bardzo źle się wtedy czułam w głowie mi się krecilo. Warto uwazac

      Odpowiedz
  • Gospodyni księdza 21.08.2019, 8:22

    dwie czubate łyżki 2x dziennie i jest dobrze przeważnie żełądkowo

    Odpowiedz
    • Mija 13.04.2021, 11:55

      A jak nalać czubatą łyżkę oleju?😉

      Odpowiedz
  • Beti 06.10.2019, 11:29

    Dwie czubate łyżki dziennie, to stanowczo za duzo

    Odpowiedz
    • R.P 03.03.2022, 2:02

      czubate lyzki? jeszcze nie widzialam 😉

      Odpowiedz
  • Mama 22.01.2020, 5:46

    Czy moze go stosowac osoba która ma alergie pokarmowa i skorna na nikiel?

    Odpowiedz
  • Tessa 13.02.2020, 3:58

    Zgadzam sie z Wieskiem Nalezy brac lyzeczke dziennie I bedzie dobrze. Zaczelam brac olej od niedawna. Na razie jest dobrze Nie zauwazylam zadnych skutkow ubocznych. Lekarze ziol nie popieraja. Szkoda czasu na konsultacje. Najlepszy doktor to “Doktor Google “

    Odpowiedz
  • bugi 13.02.2020, 12:53

    Ja piję jakieś 10 ml oleju z czarnuszki dziennie i mam problem pojawiły się nudności i zawroty głowy, gazy. Po odstawieniu jest OK, jak zaczynam pić problem powraca.

    Odpowiedz
  • Ela 08.08.2021, 11:35

    Po spożyciu czarnuszki, spadło mi ciśnienie krwi i byłam bliska omdlenia. Staram się teraz unikać czarnuszki nawet w dodatkach do potraw. Przestrzegam .

    Odpowiedz
  • krystyna 19.08.2021, 10:03

    po pierwszej dawce 5ml oleju pojawiło się pieczenie w ustach? dokładnie -górne podniebienie, czy dalej mogę używać? może rozcieńczyć?
    dziękuję za jakikolwiek komentarz.
    Krysia

    Odpowiedz
  • Krzysztof 11.09.2021, 2:48

    Ja zastanawiałem się dlaczego mam wysypkę na plecach no i doszedłem do wniosku że od momętu brania czarnuszki (1 czubatą łyżeczkę) dziennie pojawiły się problemy skórne. Widocznie mam na to uczulenie. Na razie przestanę brać i zobaczę czy to pomaga.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone