Co to jest molibden? Molibden w organizmie, niedobór
Molibden jest jednym z najrzadziej występujących pierwiastków na Ziemi. Odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Uczestniczy w procesach trawiennych, metabolicznych, jest składnikiem enzymów oraz wielu suplementów.
Molibden
Molibden to pierwiastek chemiczny należący do grupy metali przejściowych. Jego nazwa pochodzi od greckiego sformułowania „podobny do ołowiu”. Czysty molibden jest srebrzystobiały, bardzo twardy oraz ma jedną z najwyższych temperatur topnienia spośród wszystkich pierwiastków. Jego głównym źródłem są minerały takie jak powellit, wulfenit oraz molibdenit. Wykorzystywany jest najczęściej w przemyśle, szczególnie lotniczym i zbrojeniowym.
Molibden w organizmie
Pomimo że molibden jest pierwiastkiem śladowym, odgrywa w organizmie człowieka istotną rolę. Jego największe ilości kumulują się w wątrobie, płucach, śledzionie, mięśniach, nerkach oraz zębach. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania niemal wszystkich ludzkich tkanek. Pierwiastek ten wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Wzmacnia układ immunologiczny oraz wpływa na męską płodność. Uczestniczy również w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i poprawia samopoczucie. Jest składnikiem enzymu – oksydazy ksantynowej – który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie puryn i produkcji kwasu moczowego. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów oraz w syntezie tauryny – aminokwasu wspomagającego transport kreatyny do mięśni, co przyśpiesza regenerację mięśni po wysiłku. Tauryna wpływa także na koncentrację, pomaga w nauce oraz zwiększa funkcje poznawcze. Uczestniczy również w procesach trawiennych oraz w metabolizmie siarki.
Molibden – niedobór
Ze względu na występowanie molibdenu w żywności niedobór tego pierwiastka występuje dość rzadko. Najczęściej zdarza się u osób, których dieta bogata jest w przetworzoną żywność. Niedobór molibdenu najczęściej objawia się większą podatnością na próchnicę zębów oraz zaburzeniem funkcjonowania układu immunologicznego. Pogorszeniu ulega także kondycja skóry i włosów, które charakteryzują się nadmierną łamliwością i wypadaniem. Do innych objawów niedoboru molibdenu należą przyspieszone bicie serca, anemia, pogorszenie widzenia po zmroku oraz problemy z płodnością. Molibden aktywuje enzymy, które metabolizują przemianę szkodliwych związków azotowych. Natomiast spożywanie większych ilości produktów przetworzonych z jednej strony dostarcza dużych ilości tych związków, a z drugiej ogranicza dostępność molibdenu, co może doprowadzić do wystąpienia raka przełyku.
Podsumowując, molibden w organizmie człowieka pełni wiele istotnych funkcji. Bierze udział w różnych procesach, m.in. metabolicznych oraz trawiennych. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy oraz zapobiega wystąpieniu anemii. Jego niedobór jest niekorzystny dla kondycji naszego zdrowia i objawia się najczęściej osłabieniem układu immunologicznego, tachykardią oraz zaburzeniem widzenia.
Literatura:
J. Maslowska, J. Janiak, „Rola biologiczna i metody oznaczania molibdenu w produktach spożywczych”, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, Technologia i Chemia Spożywcza, 1993, 85–102.