Ziele angielskie – właściwości lecznicze, zastosowanie. Syrop z ziela angielskiego

🕣 3 min czytania

W sklepach jest duży wybór przeróżnych przypraw, które oprócz aromatu i smaku, mogą wspomagać funkcjonowanie naszego organizmu. Jedną z powszechnie używanych przypraw do zup, sosów czy też różnych przetworów jest ziele angielskie.

Ziele angielskie

Rośliną, z której otrzymuje się ziele angielskie jest korzennik lekarski lub inaczej pimenta lekarska (Pimenta officinalis). Surowcem jest jej owoc (Fructus Pimentae). Inne potoczne nazwy tej przyprawy to pieprz jamajski lub pimpento. 

Dojrzałe owoce są okrągłe, brązowoczarne z małą, kolistą obrączką na szczycie jagody. Zapachem przypomina połączenie goździków, cynamonu i pieprzu. Połączenie tych aromatów spowodowało, że ziele angielskiego określane jest również jako „wszystkie przyprawy” [1].

Ziele angielskie – uprawa

Roślina ta jest wiecznie zielonym drzewem. Występuje w Ameryce Środkowej oraz na wyspach Morza Karaibskiego. Obecnie owoce pozyskiwane są również z plantacji z takich terenów jak Indie czy Półwysep Indochiński. 

Ziele angielskie rośnie na glebie wapiennej lub boksytowej. Pierwsze zbiory odbywają się dopiero po ok. 7 latach od wysadzenia. Przyprawa zbierana jest z całym owocostanem. Następnie poddaje się ją procesowi suszenia. Pozwala to dłużej zachować aromat [1]. 

Ziele angielskie – właściwości lecznicze

Owoce są źródłem olejków eterycznych, które zawierają eugenol, kariofilen, metyloeugenol, cyneol i linalol. Dodatkowo zawierają flawonoidy, proantocyjanidyny, katechiny i olej. 

Będąc surowcem olejkowym wykazuje działanie drażniące i odkażające. Wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie oraz pobudza zdolność wydzielniczą narządów układu pokarmowego.

Może również wykazywać działanie hipotensyjne i przeciwbólowe, a także przeciwnowotworowe w przypadku raka prostaty i piersi [1].

Ziele angielskie – na ból brzucha

Przyprawa może się sprawdzić przy bólach brzucha np. w postaci dodatku do ciepłego napoju – herbaty. Niweluje ból poprzez działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie albo wspomagając trawienie pokarmu – w zależności od przyczyny dolegliwości. W niektórych sytuacjach może jednak zaostrzyć ból brzucha. Ze względu na obecność olejków, przy stosowaniu w dużych ilościach, może działać drażniąco w przypadku stanów zapalnych lub owrzodzeń w przewodzie pokarmowym [1].

Ziele angielskie – zastosowanie

Przyprawa może mieć zastosowanie w początkowych objawach infekcji, takich jak ból gardła czy katar. Można wówczas dodawać  suche owoce lub syrop do ciepłych napojów jak herbata. 

Kobiety ciężarne, karmiące oraz w czasie menstruacji powinny unikać mocno przyprawionych potraw oraz preparatów wytworzonych z ziela angielskiego ze względu na działanie drażniące na dno miednicy mniejszej. 

Przyprawa ta działa lekko rozkurczowo na mięśnie gładkie m.in. układu pokarmowego. Dodatkowo wspomaga proces trawienia, dlatego warto dodawać ją do ciężkostrawnych posiłków. 

W celu zachowania właściwości leczniczych, należy pamiętać o prawidłowym  przechowywaniu. Ziele angielskie tak jak inne przyprawy należy przechowywać w szczelnym pojemniku i chronić przed wysoką temperaturą oraz promieniami słonecznymi [1]. 

Syrop z ziela angielskiego

Z dobroczynnych właściwości ziela angielskiego można korzystać poprzez dodanie go do potraw lub napojów, albo robiąc z niego syrop. Dzięki obecności cukru, słodki smak preparatu zniweluje intensywny aromat przyprawy, który nie każdy lubi. Poniżej zamieszczono parę przepisów.

Syrop z ziela angielskiego – przepis

Syrop korzenny

Składniki:

  • pół litra wody,
  • szklanka cukru,
  • 10 całych goździków,
  • 4 laski cynamonu,
  • 16 ziaren kardamonu,
  • 30 g świeżego imbiru obranego i pokrojonego w plastry,
  • pół gałki muszkatołowej,
  • 10 ziarenek ziela angielskiego.

Sposób przygotowania:

  1. Umieścić składniki w rondelku i gotować na małym ogniu 30–40 minut.
  2. Wyłączyć gaz. Przykryć garnek i odczekać 30 minut.
  3. Przelać syrop przez sito do czystej butelki. Zakręcić i przechowywać w butelce. [2]
rozwiń
Syrop z ziaren ziela angielskiego

Składniki:

  • ziele angielskie,
  • szklanka cukru,
  • woda.

Sposób przygotowania:

  1. Rozdrobnić ziarna w moździerzu. 
  2. Zagotować wodę. Dodać przyprawę i cukier. Gotować do zgęstnienia.
  3. Przelać do czystej butelki i przechowywać w lodówce.
rozwiń

Ziele angielskie to jedna z przypraw, która powinna znaleźć się w naszej kuchni. Nie tylko zapewnia intensywny aromat przygotowywanych potraw i przetworów. Wpływa także pozytywnie  na nasz organizm. Warto pamiętać, że działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, wspomaga trawienie pokarmu i wspiera organizm w walce z infekcjami układu oddechowego.

Literatura:

  1. http://www.aptekarzpolski.pl/2013/09/09-2013-zagadkowe-ziele/, [data dostępu 27.07.2018r.].
  2. https://wypiekibeaty.com.pl/syrop-korzenny, [data dostępu 27.07.2018r.].
  3. http://www.badania-medyczne.pl/przygotowac-domowy-syrop-wzmacniajacy-organizm/, [data dostępu 27.07.2018r.].
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Agnieszka Bernatowicz, dietetyk , Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk. Specjalizuje się w schorzeniach układu pokarmowego, szczególnie jelit. Sporo czasu poświęca badaniom nad zagadnieniem zaparć oraz choroby Leśniowskiego-Crohna.
Dodaj do ulubionych

Opinie

  1. dziękuję za fachowe podejście do temtu.Szkoda że w przepisie nie podano ile ma b yć owoców z. angielskiego do szkl cukru i wody prosiłbym o odpowiedź. Ryszard

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *