Właściwości lecznicze Barwinka pospolitego

16 18 20

Barwinek pospolity to znana roślina ozdobna, nie wszyscy jednak wiedzą, że ma ona również zastosowanie w lecznictwie. Polecana jest szczególnie w zaburzeniach pamięci, w problemach z koncentracją oraz przy nadciśnieniu tętniczym. Wykazuje również działanie ściągające i gojące w przypadku zakażeń skóry.

Barwinek pospolity

Barwinek pospolity, czyli zimozielona roślina, stosowana jest powszechnie do ozdoby ogrodów i parków. Dorasta do 10–15 cm wysokości, kwitnie w kwietniu i maju. Jego kwiaty są zazwyczaj fioletowoniebieskie, jednak w zależności od odmiany mogą być również białe lub różowe. Roślina najlepiej rozwija się w cieniu lub półcieniu i ma tendencje ekspansywne w stosunku do innych roślin ogrodowych, jeśli nie jest pod kontrolą. Liście lub całe nadziemne części barwinka używane są  w medycynie leczniczej. Wysuszony materiał roślinny można stosować w formie proszku i nalewek. W średniowieczu, barwinek był często zalecany w leczeniu bólu gardła, krwawienia z nosa i różnych chorób płuc, był również powszechnym składnikiem wielu popularnych w tym czasie mikstur miłosnych.

Barwinek pospolity – właściwości lecznicze

Dzięki zawartości alkaloidów, takich jak winblastyna i winkrystyna, które są powiązane bezpośrednio z działaniem przeciwnowotworowym, barwinek ma również działanie tonizujące, ściągające i rozszerzające naczynia krwionośne. Zalecany w leczeniu cukrzycy, może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Napary z zioła polecane są podczas ciężkiego krwawienia miesiączkowego, menstruacji (krwotok miesiączkowy). Może być również stosowany w problemach trawiennych, takich jak zapalenie żołądka (zapalenie lub podrażnienie wyściółki żołądka) i biegunkach. Ekstrakty z rośliny mogą być stosowane jako płyn do płukania jamy ustnej, płukanka na ból gardła, zmniejszające zapalenie dziąseł i owrzodzenia jamy ustnej. Jego liście mogą natomiast służyć do zatrzymania krwawienia z nosa przez umieszczenie ich bezpośrednio w nozdrzach.

Barwinek pospolity efekty uboczne

Zioło można stosować w postaci herbaty lub nalewki. Należy jednak pamiętać, iż Barwinek jest lekko trujący, tak więc jego spożycie w nadmiernej ilości może być niebezpieczne i szkodliwe dla nerek, układu nerwowego i powodować problemy w przewodzie pokarmowym. Ponadto roślina zawiera substancje, które mogą podrażniać skórę i błony śluzowe. Zioło nie powinno być podawane podczas ciąży i karmienia piersią.

Barwinek to jedno z ważniejszych polskich ziół, powszechnie wykorzystywanych zarówno przez zielarzy, jak i przez producentów leków. Mimo wielu właściwości jest rośliną, na którą należy uważać. Jej przedawkowanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Dla porównania poczytaj o bluszczyku kurdybanku!

Literatura:

  1. Khanavi MPourmoslemi SFarahanikia BHadjiakhoondi AOstad SN. Cytotoxicity of Vinca minor. Pharm Biol. 2010 Jan;48(1):96-100
  2. Maryam Moudi, Rusea Go, Christina Yong Seok Yien, Mohd. Nazre. Vinca Alkaloids. Int J Prev Med. 2013 Nov; 4(11): 1231–1235.
  3. Dmitri O. Levitsky, Valery M. Dembitsky. Anti-breast Cancer Agents Derived from Plants. Nat Prod Bioprospect. 2015 Feb; 5(1): 1–16.
  4. Avni G. DesaiGhulam N. QaziRamesh K. GanjuMahmoud El-TamerJaswant SinghAjit K. SaxenaYashbir S. BediSubhash C. Taneja, and Hari K. Bhat. Medicinal Plants and Cancer Chemoprevention. Curr Drug Metab. 2008 Sep; 9(7): 581–591

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Właściwości lecznicze Barwinka pospolitego - 3.7/5. Oddano 3 głosy.
Autor artykułu:
Katarzyna Urbańska
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Uwielbia gotować, udowadniając, że zdrowe jedzenie może być pyszne!