Właściwości lecznicze Barwinka pospolitego
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Barwinek pospolity to znana roślina ozdobna, nie wszyscy jednak wiedzą, że ma ona również zastosowanie w lecznictwie. Polecana jest szczególnie w zaburzeniach pamięci, w problemach z koncentracją oraz przy nadciśnieniu tętniczym. Wykazuje również działanie ściągające i gojące w przypadku zakażeń skóry.
Barwinek pospolity
Barwinek pospolity, czyli zimozielona roślina, stosowana jest powszechnie do ozdoby ogrodów i parków. Dorasta do 10–15 cm wysokości, kwitnie w kwietniu i maju. Jego kwiaty są zazwyczaj fioletowoniebieskie, jednak w zależności od odmiany mogą być również białe lub różowe. Roślina najlepiej rozwija się w cieniu lub półcieniu i ma tendencje ekspansywne w stosunku do innych roślin ogrodowych, jeśli nie jest pod kontrolą. Liście lub całe nadziemne części barwinka używane są w medycynie leczniczej. Wysuszony materiał roślinny można stosować w formie proszku i nalewek. W średniowieczu, barwinek był często zalecany w leczeniu bólu gardła, krwawienia z nosa i różnych chorób płuc, był również powszechnym składnikiem wielu popularnych w tym czasie mikstur miłosnych.
Barwinek pospolity – właściwości lecznicze
Dzięki zawartości alkaloidów, takich jak winblastyna i winkrystyna, które są powiązane bezpośrednio z działaniem przeciwnowotworowym, barwinek ma również działanie tonizujące, ściągające i rozszerzające naczynia krwionośne. Zalecany w leczeniu cukrzycy, może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Napary z zioła polecane są podczas ciężkiego krwawienia miesiączkowego, menstruacji (krwotok miesiączkowy). Może być również stosowany w problemach trawiennych, takich jak zapalenie żołądka (zapalenie lub podrażnienie wyściółki żołądka) i biegunkach. Ekstrakty z rośliny mogą być stosowane jako płyn do płukania jamy ustnej, płukanka na ból gardła, zmniejszające zapalenie dziąseł i owrzodzenia jamy ustnej. Jego liście mogą natomiast służyć do zatrzymania krwawienia z nosa przez umieszczenie ich bezpośrednio w nozdrzach.
Barwinek pospolity – efekty uboczne
Zioło można stosować w postaci herbaty lub nalewki. Należy jednak pamiętać, iż Barwinek jest lekko trujący, tak więc jego spożycie w nadmiernej ilości może być niebezpieczne i szkodliwe dla nerek, układu nerwowego i powodować problemy w przewodzie pokarmowym. Ponadto roślina zawiera substancje, które mogą podrażniać skórę i błony śluzowe. Zioło nie powinno być podawane podczas ciąży i karmienia piersią.
Barwinek to jedno z ważniejszych polskich ziół, powszechnie wykorzystywanych zarówno przez zielarzy, jak i przez producentów leków. Mimo wielu właściwości jest rośliną, na którą należy uważać. Jej przedawkowanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Dla porównania poczytaj o bluszczyku kurdybanku!
Literatura:
- Khanavi M, Pourmoslemi S, Farahanikia B, Hadjiakhoondi A, Ostad SN. Cytotoxicity of Vinca minor. Pharm Biol. 2010 Jan;48(1):96-100
- Maryam Moudi, Rusea Go, Christina Yong Seok Yien, Mohd. Nazre. Vinca Alkaloids. Int J Prev Med. 2013 Nov; 4(11): 1231–1235.
- Dmitri O. Levitsky, Valery M. Dembitsky. Anti-breast Cancer Agents Derived from Plants. Nat Prod Bioprospect. 2015 Feb; 5(1): 1–16.
- Avni G. Desai, Ghulam N. Qazi, Ramesh K. Ganju, Mahmoud El-Tamer, Jaswant Singh, Ajit K. Saxena, Yashbir S. Bedi, Subhash C. Taneja, and Hari K. Bhat. Medicinal Plants and Cancer Chemoprevention. Curr Drug Metab. 2008 Sep; 9(7): 581–591
mam pytanie, z tego co wiem z barwinka robi się vinkrystynę jest to związek stosowany do chemioterapii, wyodrębnia się go z fioletowej barwy kwiatów barwinka, czy jest to potwierdzone i czy jedząc np: 1 kwiat dziennie można uzyskać jakiekolwiek działanie tego kwiatu, pozdrawiam