Widłak goździsty i jego skutki uboczne

16 18 20

Widłak goździsty to podobna do tradycyjnego i pospolitego mchu roślina, która rośnie na zacienionych terenach leśnych i na wrzosowiskach. Ta wiecznie zielona roślina w języku ludowym określana jest bardzo ciekawymi nazwami jak niedźwiedzia łapa, morzybab, pas św. Jana czy też włóczęga. W medycynie ludowej, widłaka wykorzystuje się jako antidotum na szereg dolegliwości. Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne zażywanie tej rośliny?

Widłak goździsty

Widłak goździsty to wiecznie zielona, ale ciemnolubna roślina, którą można spotkać w naturalnych warunkach rosnącą na terenach wystawionych na północ, wysokopiennych lasach oraz na brzegach lasów mieszczących się ponad 600 metrów nad ziemią. Po wystawieniu na działanie promieni słonecznych umiera. Widłak goździsty przypomina wyglądem tradycyjny mech występujący w runie leśnym. Cechą anatomiczną, która odróżnia go od leśnego puchu jest obecność zarodników o żółtej barwie na zakończeniach pędów i kłosków.

W medycynie ludowej niedźwiedzią łapę zaleca się stosować wspomagająco na reumatyzm, chroniczne zaparcia oraz hemoroidy, w postaci herbatki. Napój ten ma ponadto zastosowanie we wszystkich schorzeniach dotykających układ moczowy m.in.. tworzeniu się piasku w nerkach i kolce nerkowej oraz dolegliwościach narządów płciowych. Polecany jest na bóle oraz wszelakie schorzenia jąder. Widłaka zaleca się szczególnie osobom z chorą wątrobą. To ziele niezastąpione w zapaleniu i marskości wątroby oraz procesach nowotworowych tego narządu. Widłak to roślina bogata w pierwiastek rad, który wykorzystywany jest w leczeniu radioizotopowym nowotworów złośliwych. Badania dotyczące oceny szkodliwości leczenia izotopem radu, dostarczają informacji, że wiąże się ona z minimalnych ryzykiem szkodliwości dla organizmu człowieka.

Widłak goździsty – skutki uboczne

Jak każde ziele, także widłak goździsty nie jest rośliną idealną. Cały pęd widłaka zawiera  następujące substancje zaliczane do grupy alkaloidów: likopodyna, klawatyna, klawotoksyna, które wykazują trujące działanie, przy czy lipodyna wykazuje działanie wymiotne. Nasilone wymioty mogą być przyczyną poważnego odwodnienia oraz zaburzeń w składzie ilościowym elektrolitów występujących w płynach komórkowych, które to niezgodności składu przyczyniają się do nieprawidłowego bicia serca. Z uwagi na działanie trujące leczenie widłakiem nie powinno być zalecane osobom ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, padaczce, chorobie wrzodowej żołądka, gruźlicy oraz u dzieci i kobiet w ciąży. Ponadto u osób z jelitem wrażliwym z postacią biegunkową, należy uważać, a najlepiej zrezygnować z zażywania widłaka, gdyż powoduje on skurcze jelit, które nasilają objawy biegunki.

Do celów leczniczych wykorzystuje się ziele widłaka lub zarodniki. Istnieje ważna zasada dotycząca przygotowywania herbatki z widłaka, mianowicie nie należy go nigdy gotować lecz jedynie zalać wrzątkiem i odczekać, aż napar się zaparzy. Z uwagi na bezpieczeństwo, zarodniki widłaka wydają się mniej inwazyjną formą tej rośliny, gdyż wykorzystuje się je jedynie na powierzchni skóry do posypywania ran.

Widłak goździsty do użytku domowego najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach zielarskich oraz aptekach, gdyż na terenach Austrii, Niemiec oraz Polski ta roślina podlega ochronie. Jest to roślina, która z jednej strony posiada ciekawe właściwości, z drugiej substancje o niekorzystnym działaniu na organizm. Osobiście uważam, że przed rozpoczęciem leczenia widłakiem warto skonsultować się z osobą, która rozwieje nasze ewentualne wątpliwości i zaproponuje bezpieczną terapię dopasowaną do naszych potrzeb z użyciem tej rośliny.

 

Literatura:

Treben M.: Apteka Pana Boga. Ex librus, Galeria Polskiej Książki.

Kędzia B. i Hołderna-Kędzia E.: Możliwości zastosowania produktów pszczelich i roślin zielarskich w zatruciu alkoholem etylowym. Postępy Fitoterapii 2009, 4, s. 248-255.

Leppert W. i Nowakowska E.: Rola radioterapii w leczeniu objawów zaawansowanej choroby nowotworowej. Medycyna Paliatywna w Praktyce 2008, 2, 2, 33–47

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Widłak goździsty i jego skutki uboczne - 3.9/5. Oddano 26 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do poznawania składu i sposobu produkcji żywności, a także jej wpływu na organizm człowieka.