Twaróg – właściwości, wartości odżywcze i rodzaje, przepisy
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Biały ser znany jest nam już od dawna. Babcie korzystały z tego produktu, aby przygotować domowy farsz do ruskich pierogów, kluski leniwe czy liczne pasty twarogowe na kanapki lub te na słodko wypełniające naleśniki. Wiele osób nie wyobraża sobie filiżanki ciepłej, aromatycznej kawy bez kwadracika smacznego sernika wykonanego w domowym zaciszu z prawdziwego twarogu. Unikatowy skład powoduje, że powinniśmy wdrożyć biały ser do naszej diety częściej niż kilka razy w miesiącu.
Twaróg
Twaróg otrzymywany jest ze specjalistycznej obróbki skrzepu mlecznego (rzadziej mieszanki maślanki, kefiru i mleka) powstałego na skutek dodania do mleka odpowiednich kultur bakterii kwasu mlekowego, które obniżając pH ścinają mleczne białko prowadząc do koagulacji. Dalsza obróbka skrzepu polega na krojeniu, mieszaniu i oddzielaniu od serwatki wydzielonego ziarna twarogowego. Powstała i odsączona od serwatki masa zostaje pokrojona i zapakowana do sprzedaży.
Twaróg – właściwości
Twaróg jest produktem niskoenergetycznym, gdyż zawiera nie więcej niż 3–4 gramy węglowodanów w postaci złożonego cukru mlecznego – laktozy. Ilość tłuszczu w poszczególnych wariantach waha się: chudy twaróg zawiera znikome ilości kwasów tłuszczowych – do 0,5 g/100 g produktu, półtłusty ok 4 g/100 g, natomiast tłusty do 9 g na 100 g sera. Dominującym składnikiem, dla którego powinniśmy regularnie spożywać twaróg jest bogactwo pełnowartościowego, łatwostrawnego i przyswajalnego białka. Jego udział w składzie suchej masy twarogu chudego wynosi ok. 80%, półtłustego ok. 67%, tłustego ok. 53%. Białko mleka – kazeina, zaliczane jest do białek pełnowartościowych, a więc takich, których skład aminokwasowy pozwalana na niemal całkowite ich wykorzystanie jako źródła aminokwasów do syntezy białek ustrojowych. Łatwość w trawieniu wynika z faktu, iż podczas produkcji białko zostaje ścięte i częściowo rozłożone, co ułatwia enzymom dotarcie do wiązań.
Twaróg – dodatek do pieczywa
Twaróg jest bogatym źródłem aminokwasu lizyny, którego nie znajdziemy w dużej ilości w produktach zbożowych. Lizyna jest aminokwasem egzogennym, który musimy dostarczyć do organizmu wraz z dietą. Sprzyja ona koncentracji, eliminuje zmęczenie, zapobiega miażdżycy i rozwojowi nowotworów oraz korzystnie wpływa na układ nerwowy. Łącząc ser z pieczywem powodujemy, że lizyna z twarogu uzupełnia skład aminokwasowy niepełnowartościowych białek pochodzenia roślinnego sprawiając, że stają się pełnowartościowe, a co za tym idzie lepiej przyswajalne i wykorzystywane przez organizm do syntezy białek ustrojowych.
Twaróg – wartości odżywcze
Tradycyjny twaróg zawiera ok 0,8–0,9 % składników mineralnych (tzw. popiół). Królują wśród nich wapń oraz fosfor stanowiąc ok. 40% zawartości popiołu. Efektywność wykorzystania tych makroelementów zależy od ich ilości w diecie oraz obecności w niej witaminy D, która jest prekursorem we wchłanianiu ich do ustroju człowieka. Twaróg stanowi zdecydowanie lepsze źródło tych pierwiastków w odniesieniu do mięsa, dlatego powinien być na stałe włączony do codziennej, urozmaiconej diety. Ponadto w twarogu znajdziemy ok. 1 mg cynku na 100 g produktu oraz w mniejszych ilościach sód, jod, potas i magnez. Spożycie 100 g twarogu półtłustego pokrywa dzienne zalecane spożycie dla dorosłej osoby na witaminę B2 w ok. 37%, a na witaminę B12 w ok. 33%. Znajdziemy w nim również witaminy B1, B6, PP, A, D i E.
Twaróg – chudy czy półtłusty?
W twarogu stwierdzono obecność ok. 400 różnych kwasów tłuszczowych (KT), dlatego pod tym względem jest to niezwykle urozmaicony produkt żywnościowy. Nasycone KT stanowią ok. 60–70%, jednonienasycone 21,5–31% natomiast KT wielonienasycone 2–5%. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone to głównie kwas oleinowy, natomiast wielonienasycone reprezentowane są przez kwas linolowy oraz linolenowy, które należą do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKW). NNKT są to związki, które koniecznie powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, gdyż organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć. Specyficzny skład oraz proces produkcji, podczas którego tłuszcz poddawany jest emulgacji tzn. tworzą się z niego drobne kuleczki, sprawia, że jest on niezwykle łatwo trawiony i przyswajalny. Dodatkowo obecność tłuszczu w twarogu umożliwia rozpuszczenie obecnych w nim witamin A, D oraz E. Jeżeli stoimy przed wyborem: twaróg chudy czy półtłusty postawmy na ten z większą zawartością lipidów lub przygotowując posiłek z twarogu chudego wzbogaćmy go oliwą z oliwek.
Twaróg w diecie powinien stanowić ważne źródło pełnowartościowego i łatwostrawnego białka pochodzenia zwierzęcego. Warto łączyć go wraz z produktami zbożowymi, aby uzupełnić skład aminokwasów i w pełni umożliwić naszemu organizmowi wykorzystanie białka pochodzenia roślinnego. Jeśli chcemy wybrać lepszą dla naszego zdrowia opcję zdecydujmy się na wersję ze średnią zawartością tłuszczu – pozwoli ona na rozpuszczenie witamin z dodawanych warzyw oraz poprawi konsystencję na bardziej wilgotną i smaczną. Zawartość zdrowych tłuszczów w ilości nie większej niż 4% na 100 g produktu na pewno nie spowoduje niekorzystnych zmian w naszym wyglądzie zewnętrznym.
Twaróg – przepisy
Według badań z 2011 roku roczne spożycie twarogu na jednego mieszkańca Polski wyniosło 6,72 kg. Jeśli bliżej przyjrzymy się zaletom płynącym ze spożywania tego produktu, jest to niesatysfakcjonująca ilość. Oto kilka pomysłów, aby wdrożyć do diety twaróg – niskoenergetyczne źródło pełnowartościowego białka oraz wapnia i fosforu. To nic trudnego!
- ok. 100–150 g twarogu półtłustego
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 3–4 suszone pomidory odsączone z oleju
- cebula
- przyprawy: słodka papryka, papryka wędzona, pieprz ziołowy, sól, bazylia
Serek biały rozdrabniamy widelcem po czym dodajemy jogurt, by stworzyć aksamitną konsystencję twarożku. Suszone pomidory kroimy na mniejsze cząstki, a cebulę w drobną kostkę. Dodajemy przyprawy i mieszamy.
- ok. 100–150 g twarogu półtłustego
- 3 łyżki naturalnego jogurtu
- łyżka nasion słonecznika
- łyżka pestek dyni
- szczypiorek/natka z pietruszki
- przyprawy: pieprz, sól
Tak jak poprzednio łączymy ze sobą biały ser i jogurt. Na rozgrzanej patelni podprażamy pestki dyni i nasiona słonecznika, aby uzyskać ich lepszy i głębszy aromat. Studzimy przez chwilę po czym dodajemy wraz z przyprawami i posiekanym szczypiorkiem do twarogowej pasty. Mieszamy całość do uzyskania równomiernie rozprowadzonych składników.
- 200 g twarogu
- ok. 100 ml jogurtu
- dojrzały banan
- cynamon, kardamon
- łyżka kakao
- łyżka wiórków kokosowych
- opcjonalnie łyżka miodu
Z twarogu i jogurtu tworzymy płynną masę. Rozgniatamy widelcem banana i dokładamy go do twarożku. Na patelni podprażamy wiórki kokosowe, które wraz z cynamonem, kardamonem i opcjonalnie łyżką miodu dodajemy do początkowej masy i mieszamy całość. Otrzymaną pastą smarujemy usmażone wcześniej naleśniki.
- ok 100–150 g twarogu
- 4 łyżki jogurtu
- ogórek gruntowy
- 2 rzodkiewki
- ¼ czerwonej papryki
- szczypiorek
- mały kawałek młodej cukinii
- przyprawy: sól, pieprz ziołowy oraz oregano
Mieszamy rozdrobniony widelcem ser wraz z jogurtem. Warzywa kroimy w małe kawałki wielkości ok 1cm x 1 cm. Dodajemy je do masy wraz z przyprawami. Łączymy całość.
- kubeczek jogurtu naturalnego koziego
- ok. 50 g twarogu
- pomidor suszony
- 5 oliwek zielonych lub czarnych
- kilka listków świeżej bazylii
- pieprz
Twaróg przekładamy do miseczki i łączymy go z kozim jogurtem. Pomidora wraz z oliwkami kroimy na małe kawałki. Dokładamy do twarożku wraz z pieprzem i całość mieszamy. Na koniec dekorujemy świeżymi listkami zielonej bazylii.
- ok. 100–150 g twarogu
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 3 daktyle
- 3 suszone morele
- łyżka rodzynek
- 3 suszone śliwki
- łyżka sezamu
- cynamon, kardamon
Mieszamy twaróg z jogurtem po czym dokładamy pokrojone na mniejsze cząstki suszone bakalie oraz przyprawy. Całość posypujemy podprażonymi ziarnami sezamu.
OG twaróg
biały ser papryka ostra rzodkiewka kurkuma pieprz sól
Czy w diecie serowo-serowo-lnianej ser chudy można zastäpić serkiem granulowanym 0% lub pomieszać połowa na połowę
Niestety najnowsze badania (2003) wykazują ze kwasy slajowe zawarte w mleku i przetworach podobnie jak czerwone mięso przyspieszają starzenie choroby i smierć . Smacznego.
Dzięki za artykuł byłam ciekawa zawartości białka bo karmie białym serem mojego pieska.
Sprawdźcie w sieci : Neu5Gc-kwas-N-glikoliloneuraminowy . Nie jest to jedyne opracowanie o tej treści
W mijej rodzinie też od urodzenia do późnej starości piją mleko w tym kefiry i maslanka i jedzą sery na potęgę. Odzywają w niezłym stanie 90tki.i nie potwierdzam u nich jak u siebie oznak wczesnego starzenia. Proszę więc nie cytować wyborczych badań i generalizować na ich podstawie wniosków na temat wpływu produktów mlecznych na zdrowie. To zależy od wielu czynników, w dużej mierze związanych z genetyką, Ale także różnymi zewnętrznymi czynnikami wpływającymi na florę bakteryjną naszego układu pokarmowego. Np stosowaniem antybiotokoterapii we wczesnym dziecinstwie, niewłaściwym zywieniem, czy nie karmieniem noworodków czy niemowląt piersią.. Na to też są badania.
Babcia moja cale zycie na bialym serze i 85 lat dozyla.dziekuje pozdrawiam
jaka jest różnica między serem a twarogiem? Żeby zrobić twaróg to podgrzewa się zsiadłe mleko do ok. 45 st.Celsj. , aż oddzieli się serwatka. Następnie przecedza się przez sitko z płótnem/tetrą. Po odcieknięciu mamy twarożek. Ser natomiast podlega już obróbce – mianowicie do świeżego mleka wlewamy podpuszczkę naturalną (enzym trawienny, który znajduje się w dużych ilościach w śluzówce żołądka cielęcego-czyli najpierw trzeba zwierzę zabić) lub wegetariańską, która to wytrąca z mleka tłuszcz i białka w postaci skrzepu, który zostaje poddany dalszej obróbce. A tak w ogóle, to mleko krowie jest dla cielaków, nie dla ludzi
Wysłać p. Dietetyk do szkoły i sprawdzić iq…bzdury i brak konkretów.. no ale jak z układu dostaje sie posadke to.tak jest
Zawartość białka w suchej masie twarogu przytoczona w artykule niepotrzebnie wprowadza w błąd gdyż zawartość innych składników wyrażona jest w jednostkach na 100g gotowego produktu. Zawartość białka w twarogu mieści się w zakresie 15-20% gotowego produktu.
co znaczy „udział w składzie suchej masy twarogu”? w zwyczajnym twarogu zawsze jest trochę wody, trochę śmietanki etc. Czy chodzi o jakiś całkowicie „osuszony”, czy „zwykły” twaróg, ale bez dodatku innych składników?
Czemu oliwą z oliwek wzbogacać twaróg, lepiej wybrać zimno tłoczony olej lniany, nie zmienia smaku, jest zdrowy i produkowany w Polsce.
Olej lniany również będzie dobrym pomysłem. Oliwa z oliwek zawiera więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i nadaje charakterystycznego smaku, natomiast olej lniany zawiera więcej kwasów wielonienasyconych i łagodniejszy smak.