Torbiel nerki – objawy, dieta. Leczenie ziołami torbieli nerek
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
Torbiele nerki stanowią częsty i trudny do zdiagnozowania problem. Zmiany rzadko dają objawy, a przyczyny ich powstawania nadal nie są do końca znane. Jakie objawy mogą wskazywać na powstanie zmian? O tym w artykule.
Torbiel nerki
Torbiel nerki jest charakterystyczną przestrzenią w kształcie pęcherzyka, znajdującą się w obrębie miąższu nerki. Zmiany te wypełnione są płynem i mogą występować pojedynczo lub w większej liczbie. Wyróżniamy proste torbiele nerek, które nie niszczą nerek i pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie narządu oraz wielotorbielowatość nerek (PKD- polycystic kidney disease). PKD jest chorobą dziedziczną, która powoduje powstawanie wielu torbieli na nerkach, które mogą uszkadzać narząd w miarę ich wzrostu.
Niektóre torbiele są tak małe, że nie można ich zobaczyć bez mikroskopu. Inne mogą urosnąć nawet do rozmiarów piłki tenisowej. Im większe torbiele, tym większe prawdopodobieństwo że będą one naciskać na pobliskie narządy i być przyczyną bólu.
W celu postawienia diagnozy, niezbędna jest wizyta u specjalisty, w tym przypadku urologa, który na podstawie próbek krwi lub moczu może określić stan nerek. Torbiele najczęściej nie dają żadnych objawów, dlatego zmiany odkrywane są zazwyczaj przypadkowo podczas badania USG jamy brzusznej.
W celach diagnostycznych zastosowanie znajdują także tomografia komputerowa (CT), która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazów 3D nerek, rezonans magnetyczny (MRI), wykorzystujący pole magnetyczne o dużym nasileniu, ultradźwięk, który wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia zdjęć nerek i może pokazać, czy wielkość torbieli ulega zmianie.
Jeśli torbiel jest mała i nie powoduje żadnych problemów w funkcjonowaniu nerek, prawdopodobnie nie musi być leczona. Zaleca się wykonywanie co 6 do 12 miesięcy testów obrazowych w celu monitorowania wielkości zmian.
W przypadku większych torbieli lub wywołujących objawy, leczenie obejmuje skleroterapię i chirurgię. Skleroterapia polega na osuszeniu torbieli. Korzystając z ultradźwięków jako wskazówek, lekarz umieszcza cienką igłę w torbieli przez skórę i spuszcza z niej cały płyn. Czasami torbiel wypełniana jest roztworem alkoholu, aby zapobiec ponownemu wzrostowi. Większa torbiel, która wpływa na czynność nerek, może wymagać usunięcia. Chirurdzy często usuwają torbiele laparoskopowo przez kilka małych nacięć.
Przyczyna powstawania prostych torbieli nerek nie jest do końca poznana. Istnieje kilka możliwych wyjaśnień. Na przykład, każda nerka ma około miliona małych kanalików, które zbierają mocz. Torbiele mogą zacząć rosnąć, gdy przewód zostaje zablokowany w wyniku czego wypełnia się płynem. Inną możliwością jest powstanie torbieli w miejscu torebki nazywanej uchyłkiem, tworzącego się w osłabionych obszarach kanalików. Okazuje się, że mężczyźni są bardziej zagrożeni niż kobiety z rozwojem torbieli nerek.
Torbiel na nerce – objawy
Prosta torbiel nie może powodować żadnych objawów. Jednakże, jeśli powiększa się lub ulega zakażeniu, może powodować objawy takie jak:
- gorączka,
- ból w plecach lub boku między żebrami a miednicą (ból jest zwykle ćmiący, ale może stać się poważny, jeśli torbiel pęknie),
- ból w górnej części brzucha,
- obrzęk brzucha,
- oddawanie moczu częściej niż zwykle,
- ciemne zabarwienie moczu.
Torbiele na nerkach – dieta
Nie wykazano, aby jedzenie, dieta i odżywianie odgrywały rolę w powodowaniu lub zapobieganiu torbieli prostej nerek.
Chorym, u których jednocześnie występuje także nadciśnienie tętniczy, zaleca się dietę z ograniczeniem soli (do 5–6 g/dobę). Nerki mają ogromny wpływ na utrzymanie równowagi elektrolitowej. Po uszkodzeniu nerek poziom potasu zostaje zwiększony, dlatego nie zaleca się potraw bogatych w potas, takich jak banany, marynaty, szpinak czy ziemniaki.
Dodatkowo zaleca się ograniczenie kofeiny, którą możemy znaleźć nie tylko w kawie, ale także w dużej ilości jako składnik napojów energetyzujących.
Tak jak w każdej jednostce chorobowej, dieta powinna być urozmaicona i dobrze zbilansowana, dzięki czemu będziemy mogli dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Torbiel nerki – leczenie ziołami
Dla wsparcia funkcji nerek zaleca się picie herbaty z liści mniszka lekarskiego czy herbaty zielonej, ponieważ wspierają filtrację narządu i są również łagodnymi lekami moczopędnymi.
Forskolina, zawarta w niektórych ziołach takich jak np. pokrzywa indyjska nie jest zalecana u chorych z torbielami nerek, dlatego odradza się stosowania preparatów zawierających w swoim składzie właśnie ten związek.
Zmiany torbielowate w nerkach stanowią częsty lecz trudny do zdiagnozowania problem. W przypadku torbieli prostych leczenie nie jest wymagane, pamiętajmy jednak o regularnym monitorowaniu ich stanu i ewentualnych zmianach ich wielkości. Torbiele nie spełniające kryteriów torbieli prostej są leczone chirurgicznie. Aspekt dietetyczny nie uwzględnia specjalnych zmian w jadłospisie. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę to prawidłowe zbilansowanie diety oraz dobór jak najmniej przetworzonych produktów.
Literatura:
- Andrzej Szczeklik (red.): Choroby wewnętrzne, t. I. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2015.
- Zerem E, Imamovic G, Omerovic S. Simple renal cysts and arterial hypertension: does their evacuation decrease the blood pressure. Journal of Hypertension. 2009;27(10):2074–2078.
- Różański J, Ciechanowski K. Autosomalnie dominująca wielotorbielowatość nerek. Fakty i mity. Forum Nefrologiczne 2010;3(3):143-149.
- Jankowska M, Jankowski M, Dębska-Ślizień A, i wsp. Nabyta torbielowatoúÊ nerek w praktyce klinicznej. Nefrologia i Dializoterapia Polska . 2007; 11(3).