Sól bocheńska – skład, cena. Jakie jest zastosowanie soli bocheńskiej?

16 18 20

Sól bocheńska, pozyskiwana ze złóż solankowych w okolicy Bochni, bogata jest w wiele minerałów i polecana szczególnie na dolegliwości skórne.

Sól bocheńska

Sól bocheńska, czyli sól jodowo-bromowa, często wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Wspomaga zdrowie ciała i skóry, a jej właściwości lecznicze wynikają z bogatego składu mineralnego. Najpopularniejsze są kąpiele z jej zawartością, które stosuje się przede wszystkim przy chorobach skóry i alergiach. Efekty mogą być widoczne już po kilku zastosowaniach, jednak czasem należy czekać na nie nieco dłużej.

Sól bocheńska – skład

W soli bocheńskiej możemy znaleźć następujący składniki mineralne:

 • chlorki,
 • sód,
 • wapń,
 • magnez,
 • bromki,
 • jodki,
 • żelazo,
 • woda,
 • składniki nierozpuszczalne w wodzie.

Sól bocheńska – cena

Sól ta dostępna w aptekach, sklepach internetowych oraz w większości sklepów zielarskich, a jej cena zaczyna się od 8 zł/kg.

Sól bocheńska – zastosowanie

Kąpiele z dodatkiem soli polecane są przy schorzeniach reumatycznych, chorobach skóry, (np. łuszczycy, wypryskach) i układu naczyniowego oraz schorzeniach ginekologicznych. Kąpiel powinna trwać około 15 min, a ilość soli należy zwiększać przy każdej kąpieli (1–6 kg / 100 l). Peeling lub maseczka na twarz z dodatkiem soli pozwoli oczyścić skórę, działa mineralizująco i oczyszczająco. Aby uzyskać peeling, sól należy połączyć z olejem kokosowym. Maseczkę natomiast uzyskamy, łącząc sól ze spiruliną i odrobiną wody. Inhalacja solą bocheńską polecana jest przy przewlekłych chorobach układu oddechowego i zatok. Do miski z ciepłą wodą należy dodać 3 łyżki soli, głowę nakryć ręcznikiem, nachylić się nad miską i wdychać parę przez około 10 minut.

Sól bocheńska przeciwwskazania

Sól bocheńska polecana jest przy większości schorzeń, czasami istnieją jednak przeciwwskazania do jej stosowania. Należą do nich: ostre stany zapalne, niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych, wady serca, choroby nowotworowe, gruźlica i nadciśnienie. Inhalacji nie zaleca się przy wszystkich ostrych stanach chorobowych dróg oddechowych oraz przy niedoczynności tarczycy. Soli nie należy również stosować w czasie ciąży. W takich przypadkach przed użyciem warto skonsultować się z lekarzem.

Sól bocheńska ma zastosowanie w kosmetyce i jest to przede wszystkim skuteczny sposób na choroby skórne. Przed przystąpieniem do jej stosowania należy jednak upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, które mogłyby spowodować skutki uboczne.

Literatura:

 1. Krzysztof Frączek, Rafał L. Górny, Dariusz Ropek, Bioaerosols of subterraneotherapy chambers at salt mine health resort, Aerobiologia (Bologna), 2013; 29(4): 481–493,
 2. A. Garlicki, Salt Mines at Bochnia and Wieliczka, Przegląd Geologiczny, vol 56, nr 8/1, 2008.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Sól bocheńska – skład, cena. Jakie jest zastosowanie soli bocheńskiej? - 4.8/5. Oddano 4 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Uwielbia gotować, udowadniając, że zdrowe jedzenie może być pyszne!