Sól bocheńska – skład, cena. Jakie jest zastosowanie soli bocheńskiej?
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
Sól bocheńska, pozyskiwana ze złóż solankowych w okolicy Bochni, bogata jest w wiele minerałów i polecana szczególnie na dolegliwości skórne.
Sól bocheńska
Sól bocheńska, czyli sól jodowo-bromowa, często wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Wspomaga zdrowie ciała i skóry, a jej właściwości lecznicze wynikają z bogatego składu mineralnego. Najpopularniejsze są kąpiele z jej zawartością, które stosuje się przede wszystkim przy chorobach skóry i alergiach. Efekty mogą być widoczne już po kilku zastosowaniach, jednak czasem należy czekać na nie nieco dłużej.
Sól bocheńska – skład
W soli bocheńskiej możemy znaleźć następujący składniki mineralne:
- chlorki,
- sód,
- wapń,
- magnez,
- bromki,
- jodki,
- żelazo,
- woda,
- składniki nierozpuszczalne w wodzie.
Sól bocheńska – cena
Sól ta dostępna w aptekach, sklepach internetowych oraz w większości sklepów zielarskich, a jej cena zaczyna się od 8 zł/kg.
Sól bocheńska – zastosowanie
Kąpiele z dodatkiem soli polecane są przy schorzeniach reumatycznych, chorobach skóry, (np. łuszczycy, wypryskach) i układu naczyniowego oraz schorzeniach ginekologicznych. Kąpiel powinna trwać około 15 min, a ilość soli należy zwiększać przy każdej kąpieli (1–6 kg / 100 l). Peeling lub maseczka na twarz z dodatkiem soli pozwoli oczyścić skórę, działa mineralizująco i oczyszczająco. Aby uzyskać peeling, sól należy połączyć z olejem kokosowym. Maseczkę natomiast uzyskamy, łącząc sól ze spiruliną i odrobiną wody. Inhalacja solą bocheńską polecana jest przy przewlekłych chorobach układu oddechowego i zatok. Do miski z ciepłą wodą należy dodać 3 łyżki soli, głowę nakryć ręcznikiem, nachylić się nad miską i wdychać parę przez około 10 minut.
Sól bocheńska – przeciwwskazania
Sól bocheńska polecana jest przy większości schorzeń, czasami istnieją jednak przeciwwskazania do jej stosowania. Należą do nich: ostre stany zapalne, niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych, wady serca, choroby nowotworowe, gruźlica i nadciśnienie. Inhalacji nie zaleca się przy wszystkich ostrych stanach chorobowych dróg oddechowych oraz przy niedoczynności tarczycy. Soli nie należy również stosować w czasie ciąży. W takich przypadkach przed użyciem warto skonsultować się z lekarzem.
Sól bocheńska ma zastosowanie w kosmetyce i jest to przede wszystkim skuteczny sposób na choroby skórne. Przed przystąpieniem do jej stosowania należy jednak upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, które mogłyby spowodować skutki uboczne.
Literatura:
- Krzysztof Frączek, Rafał L. Górny, Dariusz Ropek, Bioaerosols of subterraneotherapy chambers at salt mine health resort, Aerobiologia (Bologna), 2013; 29(4): 481–493,
- A. Garlicki, Salt Mines at Bochnia and Wieliczka, Przegląd Geologiczny, vol 56, nr 8/1, 2008.