Choroba wieńcowa – leczenie naturalne, dieta
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Choroba wieńcowa jest schorzeniem układu krążenia, które objawia się charakterystycznym bólem w klatce piersiowej. Jest jedną z najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego. Główną przyczyną wystąpienia choroby wieńcowej są wady serca lub niedokrwistość. Osoby z nadwagą, podwyższonym cholesterolem oraz palące papierosy zaliczane są do grupy największego ryzyka zachorowania na tę chorobę. Jaką dietę należy stosować w przebiegu choroby wieńcowej?
Choroba wieńcowa
Choroba wieńcowa jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych w krajach wysokorozwiniętych. Bardzo często nazywana jest również chorobą niedokrwienną serca, która związana jest ze zmianami w tętnicach wieńcowych. Głównym przejawem tej choroby jest niewystarczająca ilość krwi dostarczana do mięśnia sercowego. Wynikiem tego jest nieodpowiednia ilość tlenu oraz substancji odżywczych doprowadzanych do serca przez krew. Serce jest to jeden z najważniejszych mięśni w naszym organizmie. Bezustannie musi pompować krew krążącą w naczyniach krwionośnych, do czego niezbędny jest tlen oraz substancje odżywcze. Ich niedobór prowadzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania pracy serca. Najbardziej znaną postacią choroby wieńcowej jest dławica piersiowa oraz zawał serca. Dławica piersiowa jest następstwem niewydolności naczyń wieńcowych. Charakteryzuje się silnym, rozrywającym oraz pękającym bólem w obrębie klatki piersiowej. Natomiast zawał serca stwierdza się, gdy nastąpi całkowite zamknięcie tętnicy, która odpowiada za dostarczenie sercu utlenionej krwi.
Choroba wieńcowa – leczenie naturalne
Stosowanie leków bez zmiany stylu życia oraz nawyków żywieniowych nie zmniejszy ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Leczenie farmakologiczne warto wspomóc naturalnymi metodami, które przyczynią się do poprawy stanu zdrowia chorego. W tym przypadku doskonale sprawdzą się napary z różnorodnych ziół. Jakie zioła warto stosować przy chorobie wieńcowej?
- liście, kwiaty, owoce głogu – napar z głogu wykazuje działanie tonizujące na mięsień sercowy i nieznacznie zwiększa siłę jego skurczów. Rozszerza również naczynia wieńcowe, obniża ciśnienie krwi oraz wzmacnia ściany tętnic. Ponadto działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i uspokajająco, co korzystnie wpływa na choroby układu krwionośnego.
- naparstnica wełniasta – glikozydy nasercowe zawarte w roślinie zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, zwalniają tętno, likwidują obrzęki oraz zastoje żylne spowodowane niewydolnością serca.
- serdecznik pospolity – zioło to jest cennym źródłem glikozydów nasercowych, związków azotowych, garbników, sitosteroli, kwasów organicznych oraz potasu, sodu, wapnia, krzemu. Dzięki tej różnorodności doskonale sprawdzi się w dolegliwościach serca na tle nerwowym oraz we wczesnych stadiach choroby wieńcowej.
- czosnek – wyciągi z czosnku stosowane są w przypadku wysokiego stężenia lipidów w surowicy krwi oraz w zaburzeniach krążenia tętniczego. Usprawnia również przepływ krwi przez naczynia włosowate.
- miłorząb japoński – w swoim składzie zawiera laktony dwuterpenowe, flawonoidy i biflawonoidy. Z tego względu polecany jest osobom z chorobą wieńcowa. Napary z miłorzębu wzmacniają i udrażniają wszystkie ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu mięsień sercowy jest lepiej dotleniony.
Choroba wieńcowa – dieta
Niefarmakologiczne leczenie dotyczy głównie zwalczania czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Profilaktyka opiera się przede wszystkim na modyfikacji nawyków żywieniowych oraz stylu życia. W diecie należy ograniczyć spożywanie cukrów prostych, które znajdziemy w słodyczach, przetworzonej żywności, sokach, napojach, ale również tłuszczów zwierzęcych, będących źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych. Najkorzystniejsze będzie zastąpienie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego tłuszczami roślinnymi m.in. olejem rzepakowym, oliwą z oliwek czy olejem lnianym.
Badania wykazały, że zwiększona podaż cukrów prostych w diecie pogarsza jakość diety. W chorobie wieńcowej istotna jest również odpowiednia ilość ryb spożywanych w ciągu tygodnia (około 2 razy w tygodniu). Zaleca się, aby były to zarówno ryby chude (dorsz, sandacz), jak i tłuste (łosoś, makrela, sardynki, śledzie, pstrąg), będące doskonałym źródłem kwasów omega-3. Sól i cukier najlepiej zastąpić ziołami, bądź przyprawami, które dostarczą nam odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Ważne, aby wybierać produkty z pełnego ziarna oraz unikać żywności przetworzonej.
Istotnym elementem diety jest również odpowiednia podaż płynów. Zazwyczaj napoje, soki, nektary zawierają dodatkową ilość cukru, dlatego najbardziej polecane są mineralne wody niegazowane. W każdym posiłku powinny znaleźć się warzywa, przede wszystkim warzywa zielone liściaste (m.in. jarmuż, natka pietruszki, brokuł, szpinak, kiełki). Niezwykle ważne są również odpowiednie techniki kulinarne. Zalecane jest gotowanie na parze, duszenie bez dodatku tłuszczu, pieczenie w folii oraz grillowanie. Natomiast unikać należy smażenia, duszenia na tłuszczu, dodawania do potraw zasmażek, czy panierowania. W parze z dietą powinna iść również regularna aktywność fizyczna, dopasowana indywidualnie do pacjenta. Polecane są spacery, pływanie, czy jazda na rowerze.
Choroba wieńcowa stanowi główny czynnik zgonów w Polsce. Nieodpowiednie nawyki żywieniowe są jedną z głównych przyczyn rozwoju tej choroby. Dlatego tak ważna jest modyfikacja stylu życia oraz wprowadzenie odpowiednich nawyków do codziennej diety.
Literatura:
- M. Ziołkowski, A. Kubica, W. Sienkiewicz i wsp.: „Zmniejszanie umieralności na chorobe niedokrwienną serca w Polsce – sukces terapii, czy prozdrowotnego stylu życia?”. Folia Cardiologica Excerpta. 2009, 4, 265-272.
- https://chorobawiencowa.mp.pl/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa
- T. Pasierski: „Dławica piersiowa stabilna”. Kardiologia pod red. A. Szczeklika i M. Tendery. Medycyna Praktyczna. Kraków. 2010, I, 341-351/
- A. Frycz-Kurek, P. Buchta, J. Szkodziński: „Stabilna choroba wieńcowa – epidemiologia, diagnostyka, wybór postępowania. Choroby Serca i Naczyń. 2008, 5, 125-134.
- S. Wallach, D. Mozaffarian: „Trans fatty acids and nonlipid risk factors”. Curr Atheroscler Rep. 2009, 11, 423-433.
PODOBA MI SIĘ