Siarka organiczna – właściwości i przeciwwskazania. Siarka organiczna na stawy
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Rośnie świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowia. Każdy chciałby jak najdłużej cieszyć się życiem w dobrej kondycji. Dlatego coraz więcej osób odwiedza sklepy ze zdrową żywnością, aby znaleźć remedium na swoją dolegliwość. Jednym z takich preparatów jest siarka organiczna, która cieszy się coraz większą popularnością. Czy rzeczywiście pomaga?
Siarka organiczna
Siarka organiczna to inaczej metylosulfonylometan (MSM). Siarka, tak jak wiele innych pierwiastków, występuje w naszym organizmie. Jest składnikiem białek – aminokwasu metioniny i cysteiny. Zawarta jest w produktach pochodzenia naturalnego, takich jak świeże warzywa i owoce oraz produkty zbożowe. Jej niedostateczna podaż może przyczynić się do zaburzenia funkcjonowania organizmu.
Siarka organiczna – właściwości
Siarka organiczna wykazuje kilka właściwości. Przede wszystkim działa przeciwzapalnie. Zmniejsza wydzielanie cytokin prozapalnych takich jak IL1, IL6 i TNF-α. Wpływając na wyciszenie stanu zapalnego, może także działać przeciwbólowo. Dodatkowo zmniejsza ilość tlenku azotu, co przekłada się na modulowanie napięcia naczyń krwionośnych. Inne działanie siarki organicznej to niwelowanie wolnych rodników w organizmie. Działając antyoksydacyjnie oraz przeciwzapalnie, siarka może pomagać w kształtowaniu odporności organizmu, szczególnie podczas wyczerpującego wysiłku.
Siarka organiczna – zastosowanie
MSM ma zastosowanie przy takich schorzeniach jak zapalenie stawów spowodowane m.in. przez zwyrodnienie stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów. Działanie przeciwzapalne oraz tonizujące na naczynia krwionośne, może łagodzić objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Siarka organiczna może mieć zastosowanie przy obniżeniu bolesności mięśni podczas ćwiczeń fizycznych. W trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego dochodzi do mikrourazów, a następnie powstania zapalenia. MSM działa przeciwzapalnie, a tym samym przeciwbólowo. Wspomaga szybszą regenerację organizmu. Badania sugerują, że razem z sylimaryną może mieć zastosowanie przy leczeniu trądziku różowatego.
Siarka organiczna – na stawy
Zazwyczaj po MSM sięgają ludzie z problemami układu ruchu, a szczególnie ze stawami. Jest stosowana przy zapaleniu stawów oraz przy degradacji chrząstki. W pierwszym przypadku siarka organiczna działa przeciwzapalnie. Objawy takie jak ból, sztywność czy obrzęki w obrębie stawu, zmniejszają się.
Powolna degeneracja stawu prowadzi do jego zwyrodnienia. Źle działający układ ruchu nie zapewnia prawidłowego odżywienia stawu, co sprawia, że jest bardziej podatny na działanie cytokin prozapalnych, które z czasem jeszcze bardziej uszkadzają chrząstkę. Działanie przeciwzapalne MSM również i w tym przypadku może przynieść ulgę.
W celu uzyskania jak najlepszego efektu terapeutycznego, warto kupować siarkę organiczną jako preparat złożony z dodatkiem glukozaminy, siarczanu chondroityny czy kwasu bosweliowego, które także działają pozytywnie na chrząstkę.
Siarka organiczna – skutki uboczne
Wydaje się, że siarka organiczna jest bezpieczna. U niektórych osób może pojawić się nadwrażliwość. Przy MSM może wystąpić reakcja skórna w postaci wysypki. Niektóre osoby mogą doświadczyć zaburzeń żołądkowo-jelitowych m.in. w postaci biegunki. Nie ma dowodów naukowych, ale zaobserwowano, że przy stosowaniu MSM można być bardziej wrażliwym na alkohol.
Siarka organiczna – przeciwwskazania
Siarka organiczna może rozrzedzać krew. Osoby stosujące leki typu aspiryna lub inne o działaniu przeciwpłytkowym lub przeciwzakrzepowym, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania MSM.
Siarka organiczna – proszek, tabletki
Na rynku siarka organiczna dostępna jest w dwóch formach. Pierwsza to proszek, który jest biały i lekko krystaliczny, o swoistym smaku (lekko gorzki). Jest dostępny w opakowaniach od 100 g do 1 kg. Proszek rozpuszcza się w wodzie. Nie każdemu odpowiada smak MSM. Dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest inna postać – tabletki lub kapsułki. Często występują one w postaci złożonej – z dodatkiem glucosaminy lub chondroityny, aby zwiększyć skuteczność terapii.
Siarka organiczna – dawkowanie
Ciężko znaleźć rzetelne informacje o dawkowaniu siarki organicznej. Producenci na opakowaniach podają różnie. Jeżeli chodzi o proszek zaleca się 0,5 g–2 g na dzień w postaci roztworu wodnego. Natomiast dawkowanie kapsułek jest zależne od ilości zawartego MSM w jednej porcji. Zwykle zaleca się 1–2 dziennie. Bez względu na jaką postać siarki organicznej się zdecydujemy, należy przeczytać, jak i w jakich ilościach należy ją stosować.
Agencja Żywności i Leków (FDA) uważa, że bezpieczne wydaje się 4,8 g MSM na dzień. Niektórzy internauci sugerują nawet większe dawki, aby wysycić organizm siarką organiczną, a następnie stopniowo zmniejszać jej ilość. Najbezpieczniejsze jest stosowanie wg zaleceń producenta, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Siarka organiczna – opinie
Wiele osób stosujących siarkę organiczną potwierdza jej korzystne działania. Głównie jest stosowana na schorzenia układu ruchu. Odczuwalny ból jest mniejszy, a w niektórych przypadkach nawet ustępuje całkowicie. Stosowana jest nie tylko przy zwyrodnieniach stawów, ale także przy stanach zapalnych spowodowanych boreliozą. Przy tym schorzeniu nie zlikwiduje całkowicie bólu, jednak może go osłabić, poprawiając tym samym codzienne funkcjonowanie. Pozytywne działanie siarki organicznej obserwuje się także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. U niektórych osób doprowadziła ona do remisji choroby. Internauci wskazują korzystne działanie MSM także na włosy, jeżeli są osłabione i mają tendencje do wypadania.
Siarka organiczna to jeden z preparatów, o którym powinny pomyśleć osoby ze schorzeniami stawów. Może okazać się jeszcze bardziej skuteczna przy zażywaniu jako preparat złożony. W ten sposób zwiększa się szansa na pomyślność kuracji. Dodatkowo MSM może okazać się pomocna w problemach skórnych, przy słabych paznokciach i włosach oraz przy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.
Literatura:
- Butawan M., Benjamin R., Bloomer R. i wsp.: Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients 2017, 16, 1-21.
- Nakhostin B., Barmaki S., Khoshkhesh F. I wsp.: Effect of chronic supplementation with methylsulfonylmethane on oxidative stress following acute exercise in untrained healthy men. J Pharm Pharmacol 2011, 63, 1290-1294.
- Debbi EM., Agar G., Fichman G. i wsp.: Efficacy of methylsulfonylmethane supplementation on osteoarthritis of the knee: a randomized controlled study. BMC Complement Altern Med. 2011, 11, 1-9.
- Withee ED., Tippens KM., Dehen R. i wsp.: Effects of Methylsulfonylmethane (MSM) on exercise-induced oxidative stress, muscle damage, and pain following a half-marathon: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. I Int Soc Sports Nutr. 2017, 14, 1-11.
Od paru dni suplementuję siarke jedząc 2 tabletki przed jedzeniem. Po 4 dniach mi się odbija zgniłymi jajkami oraz mam biegunkę. Czy to normalne ????? czy zaprzestać ? czytałam ze w pierwszych dniach czyści się organizm ale ile jest tych pierwszych dni ?? proszę mi po0móc w podjęciu decyzji co robić ?