Pszenna, żytnia, orkiszowa, ryżowa – czym różnią się między sobą mąki pełnoziarniste?
Aktualizacja: 7 maja, 2024
Jakie mąki wybierać, czym się od siebie różnią i dla kogo są najlepsze? Często zadajemy sobie takie pytania. Mąka pełnoziarnista to zdrowa krewna zwykłej, białej i dla niektórych nudnej mąki, która powoli traci swoich zwolenników.
Mąka pełnoziarnista powstaje z przemiału pełnego ziarna (bielma, zarodka oraz okrywy). Dzięki procesowi mielenia ziaren w całości, powstała mąka nie traci wartości odżywczych. Zawiera duże ilości błonnika, ma ciemniejszy kolor i jest niejednolita z powodu obecności otrębów. Warto wiedzieć, że mąka pełnoziarnista jest o wiele cenniejsza dla naszego zdrowia.
Mąka pszenna pełnoziarnista
Produkowana ze specjalnie wyselekcjonowanej pszenicy. Podczas procesów technologicznych mielenia ziaren, powstaje dość drobna mąka, w której widoczne są części pełnego ziarna. Jest bogatym źródłem błonnika, witamin (szczególnie witaminy z grupy B) oraz makro i mikroskładników (magnez, potas, fosfor). Z powodzeniem zastępuje w kuchni zwykłą mąkę pszenną. Dzięki procesowi mielenia ziaren w całości, zachowuje wszystkie wartości odżywcze, nadając się do wypieków i będąc kulinarną, zdrową inspiracją. Jest mąką lekkostrawną i bogatą w gluten, który pomaga w spulchnianiu ciasta. Dominującym składnikiem w mące jest skrobia, która jest głównym źródłem energii.
Mąka żytnia pełnoziarnista
Podobnie jak mąka pełnoziarnista pszenna, żytnia produkowana jest z pełnych ziaren żyta. Obok mąki pszennej jest jedną z najpopularniejszych mąk wybieranych przez konsumentów. Ma ciemny kolor. Zawiera sporą ilość alkaloidów, obniżając dzięki temu cholesterol i zapobiegając wielu chorobom serca. Mąka żytnia posiada mniejszą zawartość skrobi od mąki pszennej.
Jest źródłem dużej ilości błonnika, przez co jest ciężej strawna od mąki pszennej. Za to posiada w swym składzie liczne witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Mąka orkiszowa pełnoziarnista
Orkisz jest coraz bardziej popularny, szczególnie wśród osób dbających o dietę. Przypisuje się mu właściwości rozgrzewające, wspomagające rozwój mięśni oraz dobrze wpływa na kondycję umysłową.
Mąka orkiszowa jest bogatym rezerwuarem cynku, miedzi oraz selenu, składniki te korzystnie wpływają na układ krwionośny, nerwowy oraz odpornościowy. Zawiera większą ilość łatwo przyswajalnego białka niż mąka pszenna. Ceniona jest za zawartość kwasu linolenowego (omega-3), który odrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka.
Cenne składniki, zawartość błonnika i smak, czynią mąkę orkiszową zdrowym substytutem zwykłej mąki pszennej oraz ciekawym urozmaiceniem potraw.
Mąka ryżowa pełnoziarnista
Pochodzi z pełnego przemiału ziaren ryżu. Dobrze łączy się z innymi mąkami, co ma znaczenie w przemyśle spożywczym. Posiada lekko słodkawy smak i świetnie nadaje się do wypieków – ciast, ciastek, naleśników oraz w przyrządzaniu innych dań.
Mąka ryżowa pełnoziarnista posiada ciemny kolor i zawiera wszystkie cenne składniki, które nie są niszczone w procesie produkcji. Zawiera sporą ilość białka i co ważne pozbawiona jest glutenu – może być stosowana przez osoby chore na celiakię. Oprócz tego jest bogatym źródłem wapnia, potasu, fosforu, magnezu, miedzi, sodu oraz witamin (B1, B2 oraz PP).
Jak widać mąka pełnoziarnista jest znacznie cenniejszym produktem niż mąka powstała z oczyszczonych ziaren. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Jest także bogatym źródłem błonnika. Warto więc przestawić się na pełne ziarno i wybrać swój ulubiony rodzaj mąki.