Kiedy stosować okłady z kapusty? Okłady z kapusty na żylaki i opuchliznę

16 18 20

Większość z nas otrzymała wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie odnośnie do domowych metod leczniczych. Jedną z takich porad jest przyrządzanie okładów z kapusty, które mają przynosić ulgę w bólu i obrzękach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy rzeczywiście jest to dobra metoda!

Okłady z kapusty

Kapusta to warzywo niedoceniane i zapomniane. Jest to zła wiadomość, gdyż właściwości lecznicze kapusty znane są od dawien dawna i stosowane w wielu rodzajach medycyny ludowej. Jednym ze sposobów terapii są okłady przy pomocy jej liści. Niezwykle skuteczna kapusta okazuje się w przynoszeniu ulgi obrzękniętym piersiom matkom karmiącym, a także przy zastojach mleka. Wówczas należy rozgrzać uprzednio pierś, najlepiej poprzez ciepły prysznic lub wykonanie ciepłego okładu. Warto również odciągnąć wcześniej nieco mleka. Cały zabieg wzmoże drenaż mleka z piersi, a ogrzanie skutkować będzie otwarciem porów skóry. Okłady takie nakłada się zazwyczaj po karmieniu. Kapusta powinna być zimna, dlatego warzywo dobrze jest przechowywać wcześniej w lodówce. Przed nałożeniem liść należy lekko zbić, np. w moździerzu, aby puścił soki. Istnieją dwie metody przeprowadzenia terapii. Z jednej strony można nałożyć liść na pierś, z drugiej natomiast umieścić go w biustonoszu. Przy współwystępującym zapaleniu warto co najmniej jedną dobę pozostać w łóżku i równocześnie stosować okłady. Okazują się one przydatne także w momencie odstawiania dziecka od mleka matki, wówczas piersi stają się twarde i nabrzmiałe, a ulgę przyniesie właśnie takie postępowanie.

Ponadto okłady pomocne są w leczeniu anginy, gdy liście nakłada się na noc na szyję. Zabieg taki prowadzi do złagodzenia bólu i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Korzystnie działają one również na egzemę, przy której terapia powinna trwać ok. miesiąca. W przypadku suchej egzemy należy wcześniej skórę naoliwić. Kompresy takie znajdują zastosowanie w zapaleniu oskrzeli, kiedy liście nakładane są na pierś oraz szyję, najlepiej w miejscu odczuwanego bólu. Okłady takie pozostawia się na całą noc. Ciekawostką jest fakt, że terapia ta skuteczna jest też w leczeniu biegunki! Wówczas nanosi się warzywo na brzuch i trzyma całą dobę. Kapustą leczyć można także niegojące czy ropiejące rany. Przed nałożeniem liści ranę należy obmyć i wyczyścić z pozostałości ropy czy krwi o wpadającej w czerń barwie. Opatrunek zmieniać się powinno początkowo co 2 godziny, a następnie co 4. W sytuacji, kiedy kapusta nakładana jest wieczorem, można pozostawić ją na całą noc. Wyjątek ma miejsce w momencie, gdy rana jest poważna i wymaga częstszych zmian bandaża czy też oczyszczania.

Okłady z kapusty na żylaki

Okłady przygotowane z warzywa idealnie nadają się w przypadku walki z żylakami. Związane jest to z bogatym składem odżywczym kapusty, w którym odnaleźć można m.in. witaminę C, odpowiedzialną za wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, oraz witaminę K, zapobiegającą wystąpieniu krwotoków z kruchych żył. Podobnymi właściwościami odznaczają się również obecne w tym warzywie flawonoidy. Terapię taką najlepiej wykonywać na noc. W tym celu 3 warstwy liści nakłada się na powierzchnię skóry objętą schorzeniem. Najlepiej przyjąć większy obszar do okładów, by mieć pewność, iż cały proces okaże się skuteczny. Liście przykrywa się watą i delikatnie bandażuje. W przypadku wystąpienia trudno gojących się ran, bardzo powszechnych przy żylakach, okłady również okazują się przydatne. Wówczas nakłada się je na noc lub na dzień, na ok. 4 godziny. Zwykle zabieg taki prowadzi do całkowitego wygojenia rany.

Okłady z kapusty na opuchliznę

Niezwykle skuteczne okłady okazują się jako kompresy na kolano. Działają wówczas na bóle reumatyczne oraz opuchliznę i stłuczenia, a nawet wodę w tym miejscu. Związane jest to z bogatym składem warzywa, w którym odnaleźć można wiele witamin oraz antocyjany czy L-glutaminę. Związki te cechują się aktywnością przeciwzapalną. Przygotowanie liści jest dokładnie takie samo jak w przypadku okładów stosowanych na bolące piersi. Kompres taki wpływa także na redukcję wewnętrznych stanów zapaleń w organizmie. Idealnie nadaje się do zastosowania na wszelkie opuchlizny całych kończyn dolnych, również takich, które powstały w wyniku skręcenia czy nadwyrężenia nogi. Z tego właśnie względu pomaga również na artretyzm i inne schorzenia stawów.

Podsumowując, okłady z kapusty to wyjątkowa terapia przynosząca ulgę przy wielu różnorodnych schorzeniach. Skuteczne okazują się one w łagodzeniu bóli reumatycznych czy opuchlizny i stłuczeń na kolanie. Dodatkowo nieocenione są w przypadku obrzękniętych i stwardniałych piersi podczas karmienia, jak również po jego zakończeniu. Bez wątpienia jest to terapia idealna w leczeniu żylaków czy zapalenia oskrzeli.

Literatura:

  1. Kamianowska M., Szczepański M., Nowicka M., Analiza wpływu wczesnych problemów w karmieniu piersią oraz wiedzy matek z zakresu laktacji na sposób żywienia dzieci w okresie pierwszych 6 tygodni życia, Przegląd Pediatryczny, 39 (1),
  2. Krochmal Marczak B., Sawicka B., Stryjecka M., Pisarek M., Bienia B., Wartość odżywcza i prozdrowotna wybranych warzyw z rodzaju kapusta (Brassica L.),
  3. Doroszkiewicz H, Bień B, Profil zachowań osób starszych w walce z bólem narządu ruchu, Problemy pielęgniarstwa, 2010, 18(3), 260265.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kiedy stosować okłady z kapusty? Okłady z kapusty na żylaki i opuchliznę - 4.5/5. Oddano 59 głosy.
Autor artykułu:
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.

Opinie

  • Edyta 07.03.2022, 10:52

    Super. Stosuje i daje efekty. Ostatnio jednak zaniepokoiła się bo położyłam stary liść kapusty i po zakończeniu okladu kapusta zmieniła kolor na czarny. Byłam przerażona i zaniepokojona. Czy powinnam się martwic

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone