Domowe sposoby i zioła na żylaki

🕣 3 min czytania

Żylaki nie stanowią tylko problemu estetycznego. Brak odpowiedniej pielęgnacji nóg może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jak domowymi sposobami wspomóc pracę naczyń krwionośnych i ograniczyć ilość powstających żylaków?

Żylaki

Żylaki mogą pojawić się nie tylko na kończynach dolnych, ale także w przewodzie pokarmowym, przy dnie żołądka albo przy odbycie – tzw. hemoroidy. Najwięcej uwagi poświęca się żylakom zlokalizowanym na nogach.

Żylakiem określa się trwałe poszerzenie żyły powierzchniowej (> 3 mm) w pozycji stojącej. Naczynia stają się wypukłe, poskręcane i ciemne, a do tego bolą. Najczęściej problem dotyka osób po 40. roku życia. Obserwuje się, że coraz młodsze osoby mają żylaki.

W niektórych sytuacjach może dojść do pęknięcia ściany naczyń lub powstania owrzodzeń i stanu zapalnego, dlatego ważne jest prawidłowe dbanie o nogi.

Dlaczego powstają żylaki? Przyczyną może być stojący tryb pracy, mała aktywność fizyczna i nadmierne obciążenie żył – otyłość. Przyczynia się to do zmniejszenia ilości tkanki sprężystej w żyłach. Ulegają one poszerzeniu, a zastawki stają się niewydolne, co powoduje, że krew zaczyna się cofać. W ten sposób powstają żylaki pierwotne. Wtórne natomiast tworzą się w wyniku powstania niedrożności w żyłach głębokich. Powoduje to zwiększenie przepływu przez żyły powierzchowne – poszerzenie światła naczyń. 

Jak radzić sobie z żylakami? 

Leczenie zachowawcze:

 • unoszenie kończyn,
 • stosowanie opasek uciskowych lub specjalnych pończoch,
 • ćwiczenia gimnastyczne.

Leczenie farmakologiczne polegające na uszczelnianiu naczyń krwionośnych. W niektórych sytuacjach leczenie chirurgiczne.

Domowe sposoby na żylaki

W celu wzmocnienia naczyń krwionośnych warto pamiętać o kilku substancjach czynnych, które można dostarczyć razem z dietą. Jedną z nich są bioflawonoidy, które nie tylko wzmacniają żyły i poprawiają ich elastyczność, ale także działają silnie antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Źródłem ich są winogrona, owoce jagodowe i zielone warzywa. Kolejnymi substancjami jest witamina C oraz rutyna, które uszczelniają naczynia. Źródłem ruty jest aronia,  czarny bez, gryka. Natomiast witamina C występuje w papryce i owocach cytrusowych.

Jest kilka domowych sposobów na żylaki. Będą one łagodzić objawy takie jak obrzęki czy ból. Ulgę mogą przynieść okłady z naparów lub maści z takich roślin jak kwiat arniki, kwiat nagietka, liść oczaru, kłącze i korzeń ruszczyka. Zmniejszaja one obrzęki i bolesność. Uszczelniają naczynia i zmniejszają ich kruchość.

Okłady z kapusty na żylaki

Kolejnym sposobem są okłady z kapusty, które były już znane w medycynie ludowej. W ten sposób zmniejsza się obrzęk i zapalenie w obrębie żył. Dodatkowo kapusta jest źródłem witaminy K, która ogranicza krwotoki z kruchych naczyń. W jaki sposób przygotować okład? Najlepiej zrobić to na noc i powtarzać przez kilka dni, aby uzyskać lepszy efekt. Liście białej kapusty należy umyć i osuszyć. Następnie usunąć twarde części, położyć na chore miejsce i owinąć bandażem.

Ocet jabłkowy na żylaki

Kolejnym sposobem jest stosowanie octu jabłkowego. Należy umieścić kilka kropel na ręce i wmasować delikatnie w chore miejsce. Można powtarzać to przez kilka dni rano i wieczorem. Wspomaga się w ten sposób krążenie i przepływ krwi. Przy jego stosowaniu powinny uważać osoby, które mają wrażliwą skórę, ponieważ może powodować podrażnienia.

Żywokost na żylaki

Kolejną rośliną pomocną w łagodzeniu objawów żylaków jest żywokost lekarski. Jest wykorzystywany także na schorzenia układu ruchu. Zawiera wiele substancji czynnych m.in. alantoinę. Pomaga ona w zwalczaniu opuchlizny i łagodzeniu bólu. Dodatkowo działa regenerująco na skórę. Wyciągi z żywokostu lekarskiego są zawarte w maściach, żelach lub sprayach. Można również wykonać okłady z naparu.

Maść z kasztanowca na żylaki

W aptekach dostępne są maści z wyciągiem z kasztanowca. Substancją czynną jest escyna. Pomaga ona przywrócić naczyniom elastyczność. Dodatkowo wzmacnia ich odporność na uszkodzenia. Maść z kasztanowca działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Można ją stosować nawet kilka razy dziennie.

Jak zapobiec żylakom?

Przyczyny powstawania żylaków mogą być różne. Poniższe wskazówki pomogą zminimalizować ryzyko pojawienia się żylaków.

Co zrobić, aby uniknąć żylaków?

 • Nie zakładaj nogi na nogę.
 • Unikaj przebywania długo w pozycji siedzącej. Warto zrobić co jakiś czas krótką przerwę i pospacerować.
 • Przy długim staniu wykonuj ćwiczenia wspinania się na palce i opadania na pięty.
 • Unikaj obcisłych rzeczy, szczególnie skarpetek i pończoch z mocnym ściągaczem.
 • Unikaj długiego chodzenia w butach na wysokim obcasie. 
 • Ogranicz ilość spędzanego czasu w wysokich temperaturach – sauna, jacuzzi. Warto skorzystać potem z zimnego prysznicu.
 • Unikaj nadmiernego spożywania soli i produktów wysokoprzetworzonych.
 • Dbaj o prawidłową masę ciała.
 • Pamiętaj o regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej.

Jedynym rozwiązaniem, aby pozbyć się żylaków jest chirurgiczne ich usunięcie. Nie gwarantuje to jednak, że nie pojawią się ponownie. Dlatego warto zadbać o nogi nawet, jeżeli nie wystąpił problem żylaków. Natomiast kiedy już się pojawił, to mogą pomóc domowe sposoby takie jak okłady z kapusty czy preparaty z kasztanowcem, żywokostem lekarskim, arniką, nagietkiem lub oczarem.

Literatura:

 1. Kohmunzer S., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.
 2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.
 3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne 2010. Medycyna Praktyczna. Kraków 2010.
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Agnieszka Bernatowicz, dietetyk , Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk. Specjalizuje się w schorzeniach układu pokarmowego, szczególnie jelit. Sporo czasu poświęca badaniom nad zagadnieniem zaparć oraz choroby Leśniowskiego-Crohna.
Dodaj do ulubionych