Opinie
Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Chcesz być na bieżąco?
Żylaki nie stanowią tylko problemu estetycznego. Brak odpowiedniej pielęgnacji nóg może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jak domowymi sposobami wspomóc pracę naczyń krwionośnych i ograniczyć ilość powstających żylaków?
Żylaki mogą pojawić się nie tylko na kończynach dolnych, ale także w przewodzie pokarmowym, przy dnie żołądka albo przy odbycie – tzw. hemoroidy. Najwięcej uwagi poświęca się żylakom zlokalizowanym na nogach.
Żylakiem określa się trwałe poszerzenie żyły powierzchniowej (> 3 mm) w pozycji stojącej. Naczynia stają się wypukłe, poskręcane i ciemne, a do tego bolą. Najczęściej problem dotyka osób po 40. roku życia. Obserwuje się, że coraz młodsze osoby mają żylaki.
W niektórych sytuacjach może dojść do pęknięcia ściany naczyń lub powstania owrzodzeń i stanu zapalnego, dlatego ważne jest prawidłowe dbanie o nogi.
Dlaczego powstają żylaki? Przyczyną może być stojący tryb pracy, mała aktywność fizyczna i nadmierne obciążenie żył – otyłość. Przyczynia się to do zmniejszenia ilości tkanki sprężystej w żyłach. Ulegają one poszerzeniu, a zastawki stają się niewydolne, co powoduje, że krew zaczyna się cofać. W ten sposób powstają żylaki pierwotne. Wtórne natomiast tworzą się w wyniku powstania niedrożności w żyłach głębokich. Powoduje to zwiększenie przepływu przez żyły powierzchowne – poszerzenie światła naczyń.
Leczenie zachowawcze:
Leczenie farmakologiczne polegające na uszczelnianiu naczyń krwionośnych. W niektórych sytuacjach leczenie chirurgiczne.
W celu wzmocnienia naczyń krwionośnych warto pamiętać o kilku substancjach czynnych, które można dostarczyć razem z dietą. Jedną z nich są bioflawonoidy, które nie tylko wzmacniają żyły i poprawiają ich elastyczność, ale także działają silnie antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Źródłem ich są winogrona, owoce jagodowe i zielone warzywa. Kolejnymi substancjami jest witamina C oraz rutyna, które uszczelniają naczynia. Źródłem ruty jest aronia, czarny bez, gryka. Natomiast witamina C występuje w papryce i owocach cytrusowych.
Jest kilka domowych sposobów na żylaki. Będą one łagodzić objawy takie jak obrzęki czy ból. Ulgę mogą przynieść okłady z naparów lub maści z takich roślin jak kwiat arniki, kwiat nagietka, liść oczaru, kłącze i korzeń ruszczyka. Zmniejszaja one obrzęki i bolesność. Uszczelniają naczynia i zmniejszają ich kruchość.
Kolejnym sposobem są okłady z kapusty, które były już znane w medycynie ludowej. W ten sposób zmniejsza się obrzęk i zapalenie w obrębie żył. Dodatkowo kapusta jest źródłem witaminy K, która ogranicza krwotoki z kruchych naczyń. W jaki sposób przygotować okład? Najlepiej zrobić to na noc i powtarzać przez kilka dni, aby uzyskać lepszy efekt. Liście białej kapusty należy umyć i osuszyć. Następnie usunąć twarde części, położyć na chore miejsce i owinąć bandażem.
Kolejnym sposobem jest stosowanie octu jabłkowego. Należy umieścić kilka kropel na ręce i wmasować delikatnie w chore miejsce. Można powtarzać to przez kilka dni rano i wieczorem. Wspomaga się w ten sposób krążenie i przepływ krwi. Przy jego stosowaniu powinny uważać osoby, które mają wrażliwą skórę, ponieważ może powodować podrażnienia.
Kolejną rośliną pomocną w łagodzeniu objawów żylaków jest żywokost lekarski. Jest wykorzystywany także na schorzenia układu ruchu. Zawiera wiele substancji czynnych m.in. alantoinę. Pomaga ona w zwalczaniu opuchlizny i łagodzeniu bólu. Dodatkowo działa regenerująco na skórę. Wyciągi z żywokostu lekarskiego są zawarte w maściach, żelach lub sprayach. Można również wykonać okłady z naparu.
W aptekach dostępne są maści z wyciągiem z kasztanowca. Substancją czynną jest escyna. Pomaga ona przywrócić naczyniom elastyczność. Dodatkowo wzmacnia ich odporność na uszkodzenia. Maść z kasztanowca działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Można ją stosować nawet kilka razy dziennie.
Przyczyny powstawania żylaków mogą być różne. Poniższe wskazówki pomogą zminimalizować ryzyko pojawienia się żylaków.
Jedynym rozwiązaniem, aby pozbyć się żylaków jest chirurgiczne ich usunięcie. Nie gwarantuje to jednak, że nie pojawią się ponownie. Dlatego warto zadbać o nogi nawet, jeżeli nie wystąpił problem żylaków. Natomiast kiedy już się pojawił, to mogą pomóc domowe sposoby takie jak okłady z kapusty czy preparaty z kasztanowcem, żywokostem lekarskim, arniką, nagietkiem lub oczarem.
Literatura:
Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Bądź na bieżąco, nie przegap okazji bycia zdrowym!