Kalina koralowa – właściwości i zastosowanie

Kalina koralowa od bardzo dawna wykorzystywana jest jako środek na bolesne i obfite miesiączki. Dlatego na jej lecznicze właściwości powinny zwrócić uwagę szczególnie kobiety. W jakich przypadkach pomocne może okazać się zastosowanie odwaru z kaliny koralowej?
Kalina koralowa
Kalina koralowa jest krzewem osiągającym do 3 metrów wysokości, występującym zarówno w Azji, jak i w Europie. W Polsce rośnie w lasach bądź zaroślach, ponieważ lubi miejsca wilgotne i słabo nasłonecznione. Nazwa rośliny wywodzi się z barwy owoców kaliny koralowej (są koloru koralowego). Korę, będącą głównym surowcem leczniczym, zbiera się wczesną wiosną z młodych gałązek. Ma ona gorzki, ściągający smak i zapach przypominający walerianę. Zawiera bardzo dużo substancji czynnych odpowiedzialnych za jej lecznicze działanie, m.in. garbniki katechinowe, triterpeny, fitosterole, olejek eteryczny oraz skopoletynę.
Kalina koralowa – właściwości
Kalina koralowa ma działanie przeciwskurczowe i przeciwkrwotoczne. Obniża napięcie mięśni macicy oraz znosi uczucie bólu. Jest również w stanie zahamować niezbyt nasilone krwawienia z narządów rodnych.Warto dla porównania poczytać również o dzięgielu chińskim!
Kalina koralowa – zastosowanie
Odwar z kaliny koralowej może się dobrze sprawdzić w przypadku zaburzeń miesiączkowania (takich jak nieregularne lub bolesne miesiączkowanie), zapaleniach błony śluzowej macicy oraz krwawień pojawiających się w okresie przekwitania. Roślina ta może okazać się pomocna również przy ostrych bólach pleców, lędźwi i podbrzusza, które przypominają bóle miesiączkowe, ale z miesiączką nie mają nic wspólnego.
Wskazuje się też na możliwe korzystne działanie kaliny koralowej u kobiet będących w ciąży. Zastosowanie jej może przynieść poprawę w przypadku problemów z kurczami łydek podczas ciąży, niepowstrzymanymi wymiotami ciężarnych oraz predyspozycji do przedwczesnego porodu lub poronienia.
Aby przygotować odwar z kory kaliny koralowej, należy 1/2 łyżki kory zalać szklanką gorącej wody i gotować 5 minut. Odcedzić i pić 1–3 łyżki po jedzeniu.
Kalina koralowa to roślina przynosząca ulgę podczas kobiecych dolegliwości, takich jak zbyt obfite miesiączki czy bóle menstruacyjne. Jak zawsze wobec korzystania z ziół zalecana jest pewna ostrożność. Brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tej rośliny. Szczególnie dotyczy to kobiet będących w ciąży, których sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej.
Literatura:
- Fitoterapia i leki roślinne, Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok, PZWL, Warszawa 2012, wyd.1, s. 398,
- Ziołolecznictwo, Witold Poprzęcki, SPAR, 1989, s. 59,
- Ziołolecznictwo, pod redakcją Aleksandra Ożarowskiego, PZWL, Warszawa 1982, s. 275–276.
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalina_koralowa
Glistnik jaskółcze ziele to roślina występująca powszechnie w Polsce, jak i na świecie. Znalazła ona szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i medycynie alternatywnej. Dawniej glistnik uważany był za roślinę leczniczą szczególnie niwelującą dolegliwości wątrobowe. Dzisiaj jest on rzadziej wykorzystywany ze względu na trujące właściwości po spożyciu zwiększonej dawki. czytaj więcej
Powszechnie występująca roślina, pozornie określana jako chwast. Bardzo ceniona przez Greków, Rzymian. Uprawiana przez benedyktynów i dominikanów. Nazywana „lekiem na wszystkie choroby”. Krwawnik pospolity ułatwia gojenie ran, ma działanie spazmolityczne i przeciwzapalne, spełnia również szereg innych funkcji, o których warto wiedzieć. czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !