Kalina koralowa – właściwości i zastosowanie

kalina koralowa działanie właściwości
🕣 2 min czytania

Aktualizacja: 7 marca, 2025

Kalina koralowa od bardzo dawna wykorzystywana jest jako środek na bolesne i obfite miesiączki. Dlatego na jej lecznicze właściwości powinny zwrócić uwagę szczególnie kobiety. W jakich przypadkach pomocne może okazać się zastosowanie odwaru z kaliny koralowej?

Kalina koralowa

Kalina koralowa jest krzewem osiągającym do 3 metrów wysokości, występującym zarówno w Azji, jak i w Europie. W Polsce rośnie w lasach bądź zaroślach, ponieważ lubi miejsca wilgotne i słabo nasłonecznione. Nazwa rośliny wywodzi się z barwy owoców kaliny koralowej (są koloru koralowego). Korę, będącą głównym surowcem leczniczym, zbiera się wczesną wiosną z młodych gałązek. Ma ona gorzki, ściągający smak i zapach przypominający walerianę. Zawiera bardzo dużo substancji czynnych odpowiedzialnych za jej lecznicze działanie, m.in. garbniki katechinowe, triterpeny, fitosterole, olejek eteryczny oraz skopoletynę.

Kalina koralowa – właściwości

Kalina koralowa ma działanie przeciwskurczowe i przeciwkrwotoczne. Obniża napięcie mięśni macicy oraz znosi uczucie bólu. Jest również w stanie zahamować niezbyt nasilone krwawienia z narządów rodnych.Warto dla porównania poczytać również o dzięgielu chińskim!

Kalina koralowa – zastosowanie

Odwar z kaliny koralowej może się dobrze sprawdzić w przypadku zaburzeń miesiączkowania (takich jak nieregularne lub bolesne miesiączkowanie), zapaleniach błony śluzowej macicy oraz krwawień pojawiających się w okresie przekwitania. Roślina ta może okazać się pomocna również przy ostrych bólach pleców, lędźwi i podbrzusza, które przypominają bóle miesiączkowe, ale z miesiączką nie mają nic wspólnego.

Wskazuje się też na możliwe korzystne działanie kaliny koralowej u kobiet będących w ciąży. Zastosowanie jej może przynieść poprawę w przypadku problemów z kurczami łydek podczas ciąży, niepowstrzymanymi wymiotami ciężarnych oraz predyspozycji do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Aby przygotować odwar z kory kaliny koralowej, należy 1/2 łyżki kory zalać szklanką gorącej wody i gotować 5 minut. Odcedzić i pić 1–3 łyżki po jedzeniu.

Kalina koralowa to roślina przynosząca ulgę podczas kobiecych dolegliwości, takich jak zbyt obfite miesiączki czy bóle menstruacyjne. Jak zawsze wobec korzystania z ziół zalecana jest pewna ostrożność. Brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tej rośliny. Szczególnie dotyczy to kobiet będących w ciąży, których sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej.

Literatura:

  1. Fitoterapia i leki roślinne, Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok, PZWL, Warszawa 2012, wyd.1, s. 398,
  2. Ziołolecznictwo, Witold Poprzęcki, SPAR, 1989, s. 59,
  3. Ziołolecznictwo, pod redakcją Aleksandra Ożarowskiego, PZWL, Warszawa 1982, s. 275–276.
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalina_koralowa
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Paulina Grupa
Paulina Grupa , Blogerka, pasjonatka zdrowego stylu życia.
Dodaj do ulubionych