Dzięgiel chiński – właściwości i działanie niezwykłej rośliny

🕣 2 min czytania

Don Quai w medycynie chińskiej jest rośliną polecaną na kobiece dolegliwości towarzyszące bolesnym miesiączkom, menopauzie, a także okresowi popołogowemu. Dlaczego właśnie kobiety, a nie mężczyźni powinni zainteresować się dzięglem chińskim?

Dzięgiel chiński

Dzięgiel chiński jak sama nazwa wskazuje jest rośliną naturalnie wywodzącą się z Chin, ale spotkać można go również na terenach Korei i Japonii. Innymi nazwami służącymi do opisania dzięgla są Angelica, Angelica sinensis oraz Dong Quai. 

Dzięgiel chiński jest rośliną zaliczaną do gatunku roślin selerowatych. Kwitnie w postaci białych, drobnych kwiatków ułożonych w kształt baldachu. W celach terapeutycznych wykorzystywane są korzenie, które rozrastają się obficie na minimum 10 pojedynczych korzeni stożkowatych osiągających długość od 15 do 25 centymetrów. 

Dzięgiel chiński – właściwości

W tradycyjnej medycynie chińskiej traktowany jest jako roślina kobieca. Polecany jest paniom z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), nieregularnymi cyklami oraz kobietom z wtórnym zanikiem jajeczkowania. W literaturze naukowej wspomina się także o korzystnym wpływie stosowania dzięgla chińskiego przez kobiety z endometriozą, a także po okresie porodu w celu zmniejszenia bólu fizycznego ciała i okolic intymnych wywołanego porodem. Zaleca się także korzystanie z dzięgla kobietom w i po okresie menopauzy, ponieważ właściwości płynące z jego stosowania pomagają w zmniejszaniu objawów towarzyszących klimakterium. Niestety nie wszystkie badania naukowe są zgodne w kwestii poprawy samopoczucia kobiet po menopauzie stosującej dzięgiel chiński. 

Dzięgiel chiński – działanie 

Skarbnicą związków o działaniu korzystnym na organizm kobiety jest korzeń dzięgla chińskiego Dzięgiel chiński działa uspokajająco oraz znieczulająco. Zasobny jest on w fitozwiązki, które mają zdolność delikatnego regulowania kobiecej gospodarki hormonalnej, tym samym poprawiając samopoczucie kobiety. Korzenie zawierają także witaminę E, czyli substancję o działaniu antyoksydacyjnym i opóźniającym proces starzenia się komórek ciała. Witamina E zabezpiecza lipoproteiny LDL krążące we krwi przed utlenianiem, dzięki czemu chroni przed rozwojem miażdżycy prowadzącej do niedotlenienia mięśnia sercowego. 

Kolejnymi składnikami odżywczymi obficie występującymi w korzeniu dzięgla są witamina B12 oraz kwas foliowy. Obydwie witaminy dostarczane w zalecanych ilościach na dobę zapobiegają wystąpieniu anemii z ich niedoboru, ale również korzystnie poprawiają stan zdrowia osób ze stwierdzoną anemią megaloblastyczną. 

Warto wspomnieć również o działaniu dzięgla wspierającym szlaki antyoksydacyjne organizmu człowieka. Olejek eteryczny wyekstrahowany z dzięgla zwiększa działanie enzymów antyoksydacyjnych dysmutazy ponadtlenkowej oraz katalazy. Ponadto obniża produkcję cytokiny prozapalnej TNF-alfa oraz wpływa na układ dopaminergiczny obniżając ból.

Dzięgiel chiński – skutki uboczne

Preparatów z dzięgla chińskiego nie zaleca się stosować kobietom w okresie ciąży i laktacji, a także osobom zażywającym leki przeciwkrzepliwe, z powodu możliwości wywołania zagrażającego zdrowiu krwotoku.

Dzięgiel chiński – cena, gdzie kupić

Dzięgiel chiński kupimy w sklepach internetowych lub stacjonarnych specjalizujących się w zielarstwie. W tych pierwszych za opakowanie 50 g ciętego dzięgla zapłacimy ok. 16 zł, a za 250 g ok. 65 zł. Drugą dostępną wersją są mielone korzenie dzięgla, których cena za opakowanie 50 g wynosi ok. 20 zł, natomiast za 250 g już 75 zł.

Medycyna naturalna oferuje wiele roślin, które mogą pomóc na nieprzyjemne dolegliwości. Warto pamiętać by stosować się do zaleceń doświadczonej zielarki lub skorzystać z recepty stosowania dzięgla, która powinna być zawarta na opakowaniu produktu.

Literatura:

  1. Woźniak P., Ziółkowski P., Stetkiewicz T., Pięta-Dolińska A., Oszukowski P.: Leczenie uzupełniające w endometriozie. Przegląd Menopauzalny 2012, 5, 396-403
  2. Sobstyl M., Tkaczuk-Włach J., Sobstyl J., Jakiel G.: Czy istnieje skuteczna alternatywa dla terapii hormonalnej w leczeniu objawów menopauzalnych? Przegląd Menopauzalny 2013, 1, 92-96
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Martyna Jaros , Dyplomowany dietetyk. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do poznawania składu i sposobu produkcji żywności, a także jej wpływu na organizm człowieka.
Dodaj do ulubionych