Diety w chorobach

Zalecenia żywieniowe odgrywają ważną rolę w leczeniu wielu schorzeń. Przy współpracy z dietetykami tworzymy artykuły o dietach w chorobach, np. takie jak diety na cukrzycę, na chorobę nerek, wątroby, diety przy refluksie lub nieżycie żołądka, czy diety bezglutenowe. Prezentowane przez nas informacje to jedynie ogólne wytyczne, dlatego przed rozpoczęciem diety zalecamy skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.

Co jeść w nietolerancji pokarmowej

Dieta niskosalicylanowa (aspirynowa) – zasady, wskazania, produkty

Salicylany dosyć często wywołują u ludzi reakcje alergiczne bądź nietolerancję. Czy w takim wypadku należy zupełnie wyeliminować je z diety? Czy istnieją produkty pozbawione tych substancji? Kiedy należy zastanowić się nad wprowadzeniem diety aspirynowej?

Nietolerancja laktozy. Czy mleko kozie może zastąpić mleko krowie?

Zaburzenia trawienia i nietolerancja laktozy u niemowląt to poważny problem, z którym zmagają się rodzice. Czy mleko kozie może być alternatywną pokarmu kobiecego oraz mleka krowiego?

Mleko sojowe w leczeniu alergii pokarmowej u dziecka

Czy mleko sojowe jest wskazane w alergii pokarmowej dziecka? Czy też może powodować lub nasilać alergię?

Diety dla cukrzyków

Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Jedna z bardziej popularnych …

Dieta cukrzycowa – MITY

Znajomość zasad prawidłowego żywienia …

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – efekty, jadłospis, przepisy

Żywienie ma bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka zdrowego, ale i w wielu chorobach. Jednym ze schorzeń, w których odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie jest cukrzyca. Jak się żywić, żeby utrzymać chorobę w ryzach?

Dieta cukrzycowa w ciąży – co jeść. Jadłospis

Cukrzyca ciążowa jest jedną z jednostek chorobowych występujących w ciąży, których nieodpowiednie leczenie przyczynia się do szeregu konsekwencji zdrowotnych nie tylko dla matki, ale i dla płodu. Kluczowym elementem w leczeniu ciężarnej jest indywidualnie zbilansowana dieta oraz odpowiednia aktywność fizyczna, które wpływają na wyrównanie glikemii we krwi ciężarnej i zapobiegają powikłaniom zdrowotnym.

Dieta osób starszych z cukrzycą typu 2

Dieta to kluczowy element leczenia cukrzycy typu II niezależnie od wieku. Mimo to osoby po przejściu wieku średniego napotykają na liczne dodatkowe trudności.

Dieta niskocholesterolowa – wskazania, skuteczność, produkty zalecane i zakazane

Czy dieta niskocholesterolowa jest więc faktycznie kluczem w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych? Jakie jednostki chorobowe wymagają ograniczenia spożywanego cholesterolu i jaką dietę należy wtedy wprowadzić?

Diety w chorobach zapalnych jelit

Naturalne sposoby na chorobę Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna zaliczana jest …

Dieta w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Dieta w chorobie Leśniowskiego-Crohna …

Dieta GAPS – zasady, przepisy, efekty

Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS (z ang. Gut and Psychology Syndrome) jest próbą wyjaśnienia związku między układem trawiennym a występowaniem niektórych dysfunkcji o podłożu neurologicznym, takich jak ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej), dysleksja (trudność w nauce czytania i pisania), dyspraksja (trudności w wykonywaniu ruchów), zaburzenia łaknienia a nawet ciężkie choroby psychiczne – schizofrenia czy psychoza maniakalno-depresyjna.

Dieta SCD – etapy, jadłospis, przepisy, opinie

Dieta SCD (Specific carbohydrates diet), zwana inaczej dietą specyficznych węglowodanów, to sposób żywienia osób cierpiących na wrzodziejące zapalenia jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, celiakię, a nawet mukowiscydozę. Na jakich produktach opiera się codzienne żywienie podczas stosowania diety SCD i jakie są opinie na jej temat?

Niedrożność jelit – objawy. Dieta przy niedrożności jelit

Niedrożności jelit towarzyszą bóle brzucha, nudności i wymioty. Przyczyn powstania tego stanu jest wiele, a sama niedrożność może być nawet śmiertelna. Sprawdź jakie objawy charakteryzuje niedrożność jelit i jak leczymy ten stan.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, dieta, przepisy. Jak wyleczyć WZJG?

Gdy wystąpią niespecyficzne, niepokojące nas objawy ze strony przewodu pokarmowego, a lekarz badaniem endoskopowym i histopatologicznym potwierdzi diagnozę, można wówczas mówić o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Dieta bezglutenowa

Dieta na chore nerki

Przewlekła niewydolność nerek – dieta i przykładowy jadłospis

Chorbę tę diagnozuje się coraz częściej, warto więc poznać jej objawy i przebieg. Na przewlekłą niewydolność nerek choruje już 4 miliony Polaków.

Nerczyca – przyczyny, objawy oraz zasady diety w zespole nerczycowym

Zespół nerczycowy to przewlekła choroba wieku młodzieńczego, polegająca na dysfunkcji nerek. Schorzenie to wymaga wprowadzenia przez chorego specjalnej diety, która przyczyni się do osiągnięcia stanu remisji i oszczędzenia chorego narządu przed jego niewydolnością.

Dieta na chorą wątrobę

Regeneracja wątroby – dieta. Jak długo regeneruje się wątroba?

Wątroba to bez wątpienia jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Spełnia szereg funkcji, bez których utrzymanie zdrowia, a nawet życia jednostki byłoby niemożliwe. Jest miejscem wielu przemian (np. węglowodanowych), magazynuje wiele składników pokarmowych (np. witaminę D), a także pełni funkcję detoksykacyjną, usuwając wszelkie szkodliwe substancje z ustroju. Niedomaganie wątroby jest niezwykle niebezpieczne i wymaga natychmiastowego działania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o możliwościach regeneracji wątroby.

Oczyszczanie wątroby – dieta, zioła. Jak zregenerować wątrobę?

Wątroba – dieta na oczyszczenie wątroby, jakie zioła wspomagają jej pracę?

Diety na schorzenia żołądka

Niedokwaśność żołądka – objawy, leczenie, dieta

Istnieje wiele czynników mających niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych. Mówiąc o właściwej czynności żołądka, organu występującego między przełykiem a dwunastnicą, należy mieć na myśli jego odpowiednia motorykę oraz czynność wydzielniczą. Gdy zaburzeniu ulega wydzielanie soku żołądkowego zawierającego m.in. kwas solny i enzymy trawienne, zaburzony zostaje również cały proces uzyskiwania energii ze spożytego pokarmu.

Dieta przy nadżerce żołądka – jadłospis i przepisy

Nadżerka żołądka – dowiedz się, jak powstaje i jak sobie z nią poradzić przy pomocy diety?

Dieta przy nadkwasocie żołądka. Zioła na nadkwasotę

Nadkwasota żołądka może objawiać się na wiele sposobów i skutecznie pogorszyć naszą jakość życia. Czy istnieją naturalne sposoby na nadkwasotę i czy faktycznie są skuteczne?

Dieta przy zapaleniu błony śluzowej żołądka. Co jeść przy zapaleniu żołądka?

Zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego …

Przepuklina żołądka – objawy, dieta przy przepuklinie

Ból w klatce piersiowej, zgaga, trudności przy przełykaniu, chrypka, a nawet suchy kaszel to tylko nieliczne objawy przepukliny rozworu przełykowego. Choć przyczyny wślizgnięcia się narządów jamy brzusznej (głównie żołądka) do klatki piersiowej nie zostały do końca wyjaśnione, uważa się, iż do powstania przepukliny dochodzi w wyniku osłabienia bądź zerwania więzadeł przeponowo-przełykowych, a jej ryzyko jest szczególnie duże u osób otyłych, palących papierosy jak również po 50. roku życia.

Zespół poposiłkowy. Dieta po resekcji żołądka

Co to jest resekcja żołądka? Możliwe powikłania po resekcji, dieta.