Zmęczone oczy a praca przy komputerze – jak zadbać o wzrok?

Prawidłowy wzrok jest jednym z elementów warunkujących komfort codziennego życia. Obecnie jednak nasze oczy są obciążane w bardzo wysokim stopniu, a związane jest to z powszechnością korzystania z komputera, telewizora czy smartfona. Bez wątpienia te sprzęty ułatwiają nam funkcjonowanie, jednak powodują również nadmierne przemęczanie narządu wzroku. Z tego powodu bardzo silny nacisk powinno się stawiać na odpowiednią profilaktykę i higienę oczu. 

Zmęczone oczy – objawy

Styl życia oraz specyfika pracy zawodowej powodują nadmierne obciążanie wzroku, co bezpośrednio wpływa na pogorszenie się jakości widzenia. Ważne jest jednak to, aby w odpowiedni sposób interpretować objawy wskazujące na nadmierne zmęczenie oczu oraz wdrożyć właściwą profilaktykę mającą na celu odciążenie tego narządu. 

Wśród przyczyn rozwoju poczucia zmęczonych oczu wyróżnia się:

  • długotrwałe spędzanie czasu przed monitorem,
  • złe oświetlenie pomieszczenia, 
  • wady wzroku lub nieprawidłowo dobrane okulary czy soczewki, 
  • działanie promieni UV,
  • zespół suchego oka,
  • zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, 
  • zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu pracy. 

Do objawów wskazujących na zmęczenie oczu zaliczamy:

  • pieczenie i swędzenie oczu,
  • zaczerwienienie, 
  • bóle głowy,
  • uczucie „piasku” pod powiekami,
  • nadwrażliwość na światło,
  • drżenie powiek,
  • pogorszenie się jakości widzenia. 

Oczywiście stopień nasilenia objawów oraz różnorodność ich występowania są kwestią indywidualną i zależą od wrażliwości naszych oczu oraz czasu obciążenia ich dodatkowymi bodźcami. W profilaktyce przemęczania wzroku ważne jest nie tylko ograniczenie ich ekspozycji na światło monitora, ale również odpowiednie oświetlenie i wilgotność pomieszczenia. 

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Najważniejsza w walce z syndromem zmęczonych oczu jest prewencja związana z redukcją obciążenia tego narządu. Jeśli nie jest to jednak możliwe, warto zastosować domowe sposoby mające na celu zmniejszenie dolegliwości wynikających z przemęczenia wzroku. Na początku warto zadbać o swoją dietę, która powinna być bogata w składniki sprzyjające dobremu widzeniu. Mowa tu o witaminach A, C, E, B, beta-karotenie, cynku, selenie czy nienasyconych kwasach tłuszczowych. Co więcej, nie bez znaczenia jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Znane są także domowe sposoby radzenia sobie z efektem zmęczonych oczu. Do takich metod zaliczamy przemywanie oczu naparem ze świetlika, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Podobne zastosowanie uśmierzające wykazuje rumianek czy nagietek. Odpowiednio przygotowanym naparem przemywamy oczy w kierunku od części zewnętrznej do wewnętrznej w celu redukcji uczucia obciążenia oraz pieczenia oczu. W domowych warunkach można stosować też zimne okłady na oczy lub okłady z ogórka, szczególnie w sytuacji opuchnięcia powiek. 

Pracując przy komputerze, zadbaj o wzrok

Podstawowym narzędziem zmniejszającym ryzyko obciążania wzroku podczas pracy przy komputerze są odpowiednie ćwiczenia. Podczas długotrwałej pracy staraj się robić sobie przerwy, których czas wykorzystasz na mruganie. Jest to najprostszy sposób na łagodne obmycie oczu. Unikaj pracy w ciemnościach, przy nieodpowiednim świetle oraz staraj się często zamykać oczy, choćby na kilka sekund – to pozwala im na krótki odpoczynek. Kolejną metodą dbania o oczy jest „palming”. Polega on na zakrywaniu oczu dłońmi i ma na celu rozluźnienie umysłu oraz wypoczynek dla oczu. Nie mniej ważną metodą jest rysowanie czubkiem nosa symbolu ósemek w powietrzu. Ćwiczenie to rozluźnia mięśnie karku oraz działa uspokajająco na układ nerwowy. Pracując przy komputerze, zwróć uwagę na ochronę oczu, odwracaj wzrok, często zamykaj oczy oraz stosuj wskazane wyżej techniki relaksacyjne. 

Najczęściej zadawane pytania

  • Co na zmęczone oczy od komputera?

Oczywiście problem zmęczonych oczu dotyczy w dużej mierze osób korzystających przez wiele godzin z komputera, dlatego tak ważne jest, aby zadbały one o dobrą jakość ekranu, przed którym spędzają większość swojego czasu, oraz odpowiednie jego ustawienie. Ponadto konieczne jest narzucenie sobie przerw, podczas których odwracamy nasz wzrok od monitora. Wystarczy po godzinie pracy zrobić sobie przerwę na co najmniej 10 minut, a jeśli obowiązki pozwolą, to wydłużyć ją odpowiednio do swoich potrzeb. Warto udać się też do okulisty, jeśli syndrom zmęczonych oczu staje się bardziej uciążliwy. Przyczyną może być rozwój tzw. suchego oka, które wymaga zastosowania kropli nawilżających oraz zadbania o odpowiednie nawodnienie organizmu. 

  • Jakie krople na zmęczone oczy?

Przed zastosowaniem kropli do oczu powinniśmy najpierw wprowadzić do swojego życia wyżej podane metody zapobiegające przemęczaniu wzroku. Jeśli jednak mimo to chcemy skorzystać z kropli, należy podejść do tego rozważnie i najlepiej udać się na konsultacje z okulistą, ponieważ objawy zmęczonych oczu mogą zatuszować inny problem zdrowotny narządu wzroku. Większość kropli do oczu ma działanie nawilżające i łagodzące podrażnienia. Specjalista doradzi, które z produktów dostępnych na rynku będą najkorzystniejsze do zastosowania w konkretnej sytuacji oraz jak zmniejszać ryzyko nawrotu dolegliwości. 

  • O czym świadczą sińce pod oczami?

Występowanie ciemniejszej barwy skóry pod oczami może być objawem zarówno licznych chorób, jak i zwykłego przemęczania organizmu. Do najczęstszych przyczyn występowania zasinienia pod oczami należą: stres, brak snu, odwodnienie organizmu czy nadmierne spożywanie alkoholu. Oprócz tego sińce mogą wskazywać również na poważniejszy problem, taki jak niewydolność nerek lub wątroby czy występowanie innych zaburzeń hormonalnych. 

W dzisiejszych czasach nadmierne obciążenie oczu jest powszechne, a jego skutki odczuwa większość osób pracujących przy komputerze. Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość tego, jak ćwiczyć swój narząd wzroku i zapobiegać dolegliwościom związanym z jego przeciążeniem. Odpowiednia profilaktyka nie tylko poprawia komfort pracy, ale także zmniejsza ryzyko pogorszenia się wzroku w wyniku jego przemęczenia. 

Literatura:

  1. A. Pas-Wyroślak, E. Wągrowska-Koski, “Praca wzrokowa a film łzowy i zmęczenie oczu”., Medycyna Pracy 2010;61(5):527–535
  2. A. Pas-Wyroślak., “Zmęczenie narządu wzroku związane z warunkami pracy kierowcy” w “„Zagrożenia zdrowia kierowców pojazdów silnikowych związane ze szkodliwymi i uciążliwymi warunkami środowiska pracy”, Oficyna Wydawnicza Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera
  3. https://www.poradnia3.krakow.pl/downloads/artykuly/25_kiedy_oczy_sa_zmeczone.pdf
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Justyna Paroń , Dyplomowany dietetyk kliniczny i doradca żywieniowy. Specjalizuje się w leczeniu żywieniowym chorób dietozależnych i autoimmunologicznych. Autorka bloga zamalocukru.pl.
Dodaj do ulubionych