Właściwości lecznicze owoców, liści i oleju z baobabu
Baobab to znane drzewo ze swej wielkości, które niezwykle powszechnie wykorzystywane jest przez rdzennych mieszkańców Afryki. Większość z nas kojarzy je z czytanej w szkole podstawowej książki „W Pustyni i w Puszczy”, gdzie służył za schronienie dla głównych bohaterów. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że cechuje się on szeregiem właściwości odżywczych, a nawet leczniczych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o cennych korzyściach płynących z jego spożycia!
Owoce baobabu
Ogromne drzewo, jakim jest baobab dorasta nawet do 25 m wysokości. Rodzi ono owoce o kształcie podłużnym i długości ok. 20–30 cm (średnica ok. 10 cm). Wyrastają one pojedynczo na długich łodygach. Składają się one ze zdrewniałej powłoki zewnętrznej, stanowiącej aż 45% ich masy. Dodatkowo zawierają pestkę (40% masy) oraz miąższ (15% masy). W świeżych owocach miąższ cechuje się żółtawo-białą barwą oraz kwaśnym miąższem, który niestety w dojrzałych owocach ulega naturalnemu odwodnieniu i przyjmuje konsystencję zbitych grudek pudru. Dostarczają głównie węglowodanów, ale także są świetnym źródłem wapnia, potasu, tiaminy, kwasu nikotynowego oraz witaminy C. W ich składzie praktycznie nie ma wody oraz tłuszczu. Świetnie nadają się dla wegan, którzy w związku z wyeliminowaniem nabiału mają ograniczoną podaż wapnia i często cierpią na jego niedobór, co zmniejsza wytrzymałość i masę kości, a także może zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy, choroby coraz powszechniejszej wśród osób starszych. Niestety w Polsce owoce baobabu nie są dostępne w całości, a jedynie w postaci sproszkowanej, którą można zakupić w sklepach internetowych. Postać ta jednak zachowuje identyczną wartość odżywczą co cały owoc, gdyż podczas produkcji nie wykorzystuje się żadnej obróbki termicznej.
Okazuje się, że ze względu na dużą zawartość antyoksydantów, jest produktem ograniczającym powstawanie chorób nowotworowych, a także neurodegeneracyjnych (jak np. Alzheimer). Dodatkowo wykazuje aktywność redukującą stany zapalne organizmu, a także obniżającą gorączkę. Z tego właśnie względu stosowany jest podczas malarii w medycynie tradycyjnej mieszkańców Afryki, Indii oraz Sri Lanki. Co ciekawe badania na szczurach udowodniły ich funkcje chroniące oraz regenerujące wątrobę. Ponadto owoc baobabu wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwwirusowe, szczególnie przeciwko wirusowi grypy, opryszczki oraz RSV (główna przyczyna infekcji dróg oddechowych u niemowląt i dzieci). Istotny jest fakt, iż hamuje biegunki oraz jest świetnym źródłem błonnika.
Suszone liście baobabu
Proszek wykonany z ususzonych, a następnie mikronizowanych w niskiej temperaturze liści baobabu cechuje się właściwościami upodobnionymi do jego owoców. Wymienić możemy m.in. jego działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Dodatkowo, podobnie jak owoce, liście baobabu okazują się być świetnym źródłem wapnia oraz witaminy A i E. Zapewniają skuteczną walkę z pierwszymi oznakami starzenia, jednocześnie opóźniając ten proces. Często stosowane są do wykonywania masek do twarzy, mydła, kąpieli ziołowych czy preparatów po goleniu, ze względu na antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości. Niestety najbardziej wartościowe są świeże liście. W Polsce najlepiej sięgnąć po suszone owoce lub olej.
Olej z baobabu
Olej to produkt tłoczony z nasion baobabu. Jest równie wartościowym produktem jak jego owoce. Stosowany jest zarówno jako składnik pożywienia, jak i środek do pielęgnacji skóry, szczególnie problemowej. Co ważne nie podrażnia on skóry oraz nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego świetnie nadaje się, jako naturalny kosmetyk. Ze względu na to, iż jest bogatym źródłem składników antyoksydacyjnych – witaminy A i E, idealnie nada się do cery dojrzałej, gdyż hamuje on procesy starzenia oraz ujędrnia i wygładza skórę. Dodatkowo wspomaga gojenie się ran czy skaleczeń, a także poprawia kondycję włosów, zwłaszcza przesuszonych, łamliwych z rozdwojonych końcówkach. Zalecany jest także w pielęgnacji osób ze schorzeniami takimi jak: łuszczyca czy egzema.
Podsumowując baobab jest drzewem, który pełen jest zaskakujących wartości. Okazuje się, że jego liście, owoce i olej wytworzony z rośliny nie tylko dostarczają korzystnych efektów leczniczych, ale również są skarbnicą składników odżywczych, m.in. wapnia, którego jest więcej niż w mleku oraz potasu, którego jest aż 3-krotnie więcej niż w bananach. Bez wątpienia jest to produkt godny polecenia!
Literatura:
- Bogacz, K.: „Baobab-drzewo życia.”, Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny, 2010, 54/11-12.
- Krasnowska G., Sikora T.: „Suplementy dieta a bezpieczeństwo konsumenta.”, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość., 2011, 4(77)/5-23.