Czeremcha – właściwości i zastosowanie w ziołolecznictwie. Przetwory z czeremchy
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Drzewo czeremchy kwitnie na wiosnę jako jedne z pierwszych – odbywa się to na przełomie kwietnia i maja. Kora i liście zawierają odstraszające odoranty, stąd jedna z nazw czeremchy zwyczajnej brzmi „smrodynia”. Owoce – czarno-czerwone kuleczki o średnicy kilku milimetrów – są jadalne, jednak stanowią ważniejszy element diety ptasiej, aniżeli ludzkiej.
Czeremcha
Czeremcha, mimo że mało popularna w praktykach kulinarnych, jest owocem wartościowym. Przez wielbicieli owoców doceniana jest za intensywną barwę i wyrazisty smak – wyjątkową jędrność, połączenie słodyczy z kwaskowatością, a także bogaty aromat.
Zbiory odbywają się, kiedy owoce osiągną niemal pełną dojrzałość. Odstępy między zbiorami z drzewek uprawianych w tych samych warunkach, nie powinny przekraczać 5 dni dla zachowania optymalnych walorów smakowych całej partii. Zbiory są zatem krótkie, ale intensywne. Owoce zebrane na optymalnym etapie dojrzewania charakteryzują się większym rozmiarem, ciemniejszą barwą, a także większą koncentracją glukozy, fruktozy oraz antyoksydantów i witaminy C.
Czeremcha – właściwości
Czeremcha doceniana jest głównie ze względu na swój wartościowy skład odżywczy, a także właściwości prozdrowotne. Charakteryzuje się znaczną zawartością potasu, błonnika, witaminy C, karotenoidów, antocyjanów oraz niską wartością energetyczną. Swój smak i aromat zawdzięcza obecności alkoholi, grup karbonylowych i kwasów organicznych, a także metabolitowi amygdaliny zawartej w pestce [1].
Czeremcha – zastosowanie w ziołolecznictwie
Dojrzewające owoce czeremchy wraz ze zmianami chemicznymi składu bogacą się w substancje o działaniu antyoksydacyjnym. O prozdrowotnym wpływie na organizm człowieka świadczy obecność kwasów jabłkowego, cytrynowego i pochodnych kwasu cynamonowego, a także związków fenolowych, takich jak antocyjany, flawanole czy pochodne kwercytyny i kemferolu [2].
Związki te mogą mieć istotne znaczenie w ziołolecznictwie i produkcji ekstraktów – wymienione antyoksydanty wykazują działanie wspierające zdrowie obniżając ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy. Ponadto mają istotny wpływ w redukowaniu stanów zapalnych [3].
Przetwory z czeremchy
Niestety owoce czeremchy łatwo się psują i dosyć szybko tracą atrakcyjność konsumpcyjną. Głównie z tego względu zaleca się przetwarzanie owoców – aby zminimalizować marnotrawienie. Ze względu na wysoką kwaskowość rzadko pozyskuje się sok, czeremcha bardziej nadaje się do wytworzenia nektaru – podobnie jak w przypadku czarnej porzeczki.
Często w celu przedłużenia przydatności do spożycia czeremchę poddaje się suszeniu, przetwarza się na dżem, ocet czy wino. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że najmniej „inwazyjna” obróbka czeremchy, czyli przetworzenie jej na sok jest najbardziej korzystną dla zachowania jej właściwości antyoksydacyjnych – kwaśny i cierpki sok zapewnia największą dawkę i stabilność przeciwutleniaczy [4].
Wielbiciele wyrazistych, cierpkich i kwaskowych smaków z pewnością nie powinni się wahać przed włączeniem czeremchy i jej przetworów do diety. Owoc ten może nie tylko być dodatkiem smakowym, ale także prozdrowotnym – bogactwo antyoksydantów zapewnia pozytywny wpływ na zapobieganie niektórym chorobom.
Literatura:
[1] Mikulic-Petkovsek M., Stampar F., Veberic R., Sircelj H.: Wild Prunus Fruit Species as a Rich Source of Bioactive Compounds. J Food Sci. 2016 Aug;81(8):C1928-37.
[2] Correia S., Schouten R., Silva A.P., Gonçalves B.: Factors Affecting Quality and Health Promoting Compounds during Growth and Postharvest Life of Sweet Cherry (Prunus avium L.). Front Plant Sci. 2017 Dec 19;8:2166.
[3] McCune L.M., Kubota C., Stendell-Hollis N.R., Thomson C.A.: Cherries and health: a review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2011 Jan;51(1):1-12.
[4] Budak N.H.: Bioactive components of Prunus avium L. black gold (red cherry) and Prunus avium L. stark gold (white cherry) juices, wines and vinegars. J Food Sci Technol. 2017 Jan;54(1):62-70.
Pamiętam z dzieciństwa smak czeremchy bo jedliśmy owoce prosto z drzewa .Dzisiaj też często sięgam po nie ,najlepiej smakują teraz jesienią.Dzisiaj dzieci nie wiedzą co to jest i boją się spróbować.Staram się by moje wnuczki często próbowały bo to wyjątkowe owoce zawierające bardzo dużo witamin,mankamentem są pestki ale z nimi można sobie poradzić.Pozdrawiam i i dziękuję za propagowanie tych owoców. Z poważaniem Milka.
Od lat robie soki z czeremchy na miodzie…nigdy mi sie nic nie zepsulo…pozdrawiam
Sok z czeremch szybko się psuje, co innego wino czy nalewka. Zachowuje właściwości owocu a przechowywanie nawet latami nie jest problemem.
Poza tym, nalewka, czy wino lepiej smakuje od soku.
Opis właściwości tego krzewu-drzewa jest dla mnie przydatny. Spełnił moje oczekiwania