Werbena cytrynowa – właściwości lecznicze, zastosowanie. Herbata z werbeny
Werbena cytrynowa jest rośliną stosunkowo słabo znaną w Polsce, a jej nazwa w pierwszej chwili może przynosić skojarzenie z jedną z firm farmaceutycznych. Jest to roślina o niepowtarzalnym aromacie, wyśmienicie wzbogacającym bukiet smakowy naszych potraw. Dodatkowo charakteryzuje się szeregiem właściwości, w tym leczniczych, dlatego warto wiedzieć o niej więcej i włączyć tę przyprawę do codziennego menu.
Werbena cytrynowa
Werbena cytrynowa, czyli inaczej zwana Lippią Trójlistną jest stosunkowo nowym produktem w Polsce. Wywodzi się z Ameryki Południowej, gdzie jest szeroko stosowana, szczególnie ze względu na jej właściwości lecznicze. Cechuje ją cytrynowy zapach oraz smak, dający charakterystyczne uczucie odświeżenia. Podczas wzrostu osiąga wysokość nawet 60 cm i tworzy niewielkie, białe kwiaty wydzielające delikatny oraz cytrynowy zapach. Roślina uprawiana w pomieszczeniu w doniczce osiąga wysokość ok. 15 cm, należy jednak pamiętać, by sadzić ją w większych doniczkach, zawierających otwory do drenażu.
Właściwości werbeny
Wśród znanych właściwości werbeny cytrynowej zalicza się m.in. działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, a więc idealnie przyda się w przypadku bolesnych miesiączek. Dodatkowo wykazuje aktywność relaksującą, uspokajającą, antydepresyjną, a także, co ciekawe, odświeża oddech. Istotna jest również jej funkcja wzmacniająca laktację oraz wspomagająca walkę z pasożytami, co jest możliwe dzięki zawartemu w roślinie geraniolowi. Ponadto udowodniono, iż łagodzi migreny, nerwobóle oraz mdłości, a nawet wspomaga organizm w stanach wyczerpania. Warto wspomnieć, że Lippia trójlistna wpływa na leczenie problemów trawiennych oraz uspokaja skołatane nerwy. Według niektórych źródeł wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, a także hamuje wzrost gronkowca złocistego.
Zastosowanie werbeny
Werbena cytrynowa znajduje zastosowanie w szeregu przypadłości, m. in. w stanach osłabienia podczas przebiegu chorób zakaźnych, a także w przypadku grypy, anginy i przeziębienia. Dodatkowo idealnie przydaje się w nieżytach oskrzeli, kaszlu, artretyzmie i reumatyzmie. Ponadto skuteczna wydaje się być w stanach zapalnych układu moczowego, dychawicy oskrzelowej i co ciekawe w słabej laktacji. Stosowana jest również jako dodatek do zimnych dań i sałatek, bowiem znakomicie odświeża smak dania. W przeszłości używana była jako perfumy. Świetnie nadaje się jako urozmaicenie słodkich napojów i sosów oraz puddingu, marynat, dżemów i deserów. Co ważne, nie traci swojego aromatu podczas gotowania i często stosowana jest jako zamiennik pomarańczowej skórki. Idealnie współgra z owocami morza, wanilią oraz owocami. Wystarczy cienko posiekać liście werbeny lub też niewielką ilość suszu rozdrobnić i dodać jak każdą inną przyprawę zielną. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie polewy z dodatkiem Lippi trójlistnej. W tym celu należy liście zasypać cukrem w proporcji 6 liści: szklanka cukru, a następnie przechowywać całość w zakręconym lub szczelnie zamkniętym naczyniu.
Herbata z werbeny
Susz z werbeny cytrynowej jest łatwo dostępny w sklepach herbacianych czy np. w internecie. Jego cena również nie jest zbyt wygórowana, jak na towar mało popularny, za 50g ziela trzeba zapłacić ok. 14 zł. W celu sporządzenia herbaty należy po prostu zalać susz wodą (ok. 5–6 g), najlepiej o temperaturze 100ᴼC, a następnie zaparzać napar pod przykryciem przez 5–7 minut. Po tym czasie płyn przecedzić i spożywać. Smak napoju świetnie współgra z miętą, więc jej dodatek sprawia, że napar zyskuje wyjątkową nutę smakową. Jak dotąd nie wyznaczono limitów spożycia, zatem można taką herbatę spożywać kilka razy dziennie. Jedynym przeciwwskazaniem to stan ciąży, gdyż jednym z znanych właściwości rośliny jest pobudzenie skurczów macicy, co może skończyć się tragicznie i spowodować poronienie.
Podsumowując werbena jest zielem, które powinno na stałe zagościć we wszystkich kuchniach. Nadaje się nie tylko do przyrządzania aromatycznej i odświeżającej herbatki z nutką cytryny, ale także jako dodatek do sałatek, marynat, ciast i deserów, a nawet puddingów, który nada niepowtarzalnego smaku potrawom. Jej walory zdrowotne są szerokie i działają na wiele układów m.in. wspomagają trawienie, działają antydepresyjnie i rozkurczająco. Jak dotąd nie ustalono limitów spożycia, zatem nadaje się do codziennego i zwyczajowego spożycia, z jednym wyjątkiem – kobiet w ciąży, gdyż może wpływać na zwiększenie ryzyka poronienia.