Diety redukcyjne

Czy spoglądając w lustro chcesz widzieć wymarzoną sylwetkę? Dieta redukcyjna to doskonały sposób na odchudzanie. Warto jednak wiedzieć, że dieta na redukcję nie jest stosowana wyłącznie jako typowa dieta odchudzająca - korzystają z niej także sportowcy, w celu uwydatnienia mięśni. Redukcja opiera się o zdrowe, zbilansowane posiłki, a kluczowe w jej przypadku jest zapotrzebowanie kaloryczne. Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej polega na przyjmowaniu niższej liczby kalorii, niż jest ona określona przez dzienne zapotrzebowanie. Kolejnym, istotnym elementem jest regularność w przyjmowaniu posiłków, niezbędna dla efektywności procesów metabolicznych. Choć styl odżywiania tego typu może wydawać się dość restrykcyjny, dieta redukcyjna oparta o przepisy bazujące na zróżnicowanych produktach, umożliwiających przygotowywanie pożywnych i smakowitych posiłków, może dość szybko stać się zdrowym nawykiem. Poznaj sekrety i zasady diety redukcyjnej.

Co jeść na redukcji?

Karolina Ruszkiewicz ponad miesiąc temu

Dieta rotacyjna – zasady, przykładowy jadłospis

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Trudno zliczyć systemy żywieniowe, które powstały do tej pory, jednocześnie trudno jest znaleźć te, które mają jakiś sens. Czy dieta rotacyjna to kolejna modna dieta czy raczej można ją zaliczyć do tych racjonalnych?

Endomorfik – dieta i trening dla endomorfika

W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić Państwu drugą z cyklu sylwetkę – endomorfika, a także wiążącymi się z nią predyspozycjami do uprawiania konkretnych dyscyplin sportowych. Zapraszamy do lektury!03

Skuteczna dieta redukcyjna - podstawowe zasady

Redukcja tkanki tłuszczowej to dieta, którą należy przystosować indywidualnie. Chcąc, aby dieta na redukcję przyniosła spodziewane efekty, należy:

 

  • określić zapotrzebowanie kaloryczne - najłatwiej użyć do tego dostępnych w sieci kalkulatorów BMR. Zgodnie z tym, jakie dieta redukcyjna określa zasady, należy przyjmować mniej kalorii niż wskazuje BMR - o ile? Zakłada się, że “obcięte” kalorie powinny równać się 15% całego zapotrzebowania,
  • zadbać, aby dieta redukcyjna opierała się o przepisy umożliwiające przygotowywanie zdrowych posiłków, zaspokajających w odpowiednim stopniu zapotrzebowanie na białko, węglowodany i tłuszcze,
  • przyjmować posiłki w równych odstępach czasu (zaleca się spożywanie 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny), dzięki czemu metabolizm będzie mógł przez większość czasu pracować w pełni efektywnie, co przełoży się na utratę kilogramów.

Napoje zakazane podczas redukcji tkanki tłuszczowej

Marcin Grzelak ponad miesiąc temu

Niestety wiele osób odchudzających się nie przykłada należytej uwagi do jakości i ilości spożywanych napojów. Zaniedbanie tej kwestii może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu oraz sylwetce. W poniższym artykule postaram się omówić i rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Dieta niskotłuszczowa na redukcji – skutki uboczne

Marcin Grzelak ponad miesiąc temu

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, iż żeby pozbyć się nadmiernych kilogramów należy restrykcyjne ograniczyć spożycie tłuszczów w codziennym menu. Wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie są realne konsekwencje niedoboru niezbędnych kwasów tłuszczowych zarówno dla zdrowia, jak i sylwetki. W niniejszym artykule postaram się wyjaśnić, dlaczego nie warto stosować niskotłuszczowej diety.

Dieta redukcyjna dopasowana do faz cyklu menstruacyjnego

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Czy faza cyklu miesięcznego u kobiety ma wpływ na jej zachowania żywieniowe? Jeżeli tak jest, czy wiedza na ten temat umożliwi opracowane efektywniejszej diety redukcyjnej?

Cykliczna Dieta Ketogeniczna (CDK) cz.1 – zasady oraz zalety i wady

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Skuteczna redukcja dla sportowców – cykliczna dieta ketogeniczna

Dieta 1000 kalorii – zasady, efekty, zalety i wady oraz opinia dietetyka

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Jest wiele sposobów na zmniejszenie masy ciała, jednak nie wszystkie są sobie równe. Jak na tle innych wypada dieta 1000 kalorii?

10 zalet stosowania zdrowej diety redukcyjnej

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Zdając sobie sprawę, dlaczego warto się zdrowo odchudzać, nie tylko utrzemy nosa nieżyczliwym komentatorom, ale też będziemy bardziej świadomi możliwych efektów naszego działania i zdeterminowani, by je osiągnąć.

Dieta niskowęglowodanowa – zasady, produkty, skutki i przykładowe przepisy

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Wokół diety niskowęglowodanowej rośnie coraz więcej mitów i niedomówień, a sama dieta staje się czasem nad wyraz gloryfikowana lub zbyt krytykowana i z góry postrzegana negatywnie. Czym tak naprawdę charakteryzuje się dieta niskowęglowodanowa?

Dieta South Beach – zasady, fazy, efekty oraz przeciwwskazania

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Jak w każdej diecie, obowiązuje nas określony protokół postępowania. Dieta South Beach to system żywieniowy mający pomóc nam głównie w utracie zbędnej tkanki tłuszczowej. Jest to dieta niskowęglowodanowa, gdyż największej restrykcji podlegają produkty będące źródłem cukrów prostych i złożonych.

Najlepsza dieta redukcyjna. Pozbądź się niechcianego tłuszczyku!

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Dowiedz się, jaka jest najlepsza metoda redukcji tkanki tłuszczowej.

Jak zaplanować redukcję? Podstawowe założenia

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Pal tłuszcz – raz a dobrze!

Powikłania nieprawidłowo prowadzonej redukcji masy ciała

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Nieodpowiednia redukcja masy ciała może nieść ze sobą poważne powikłania.

Dieta low carb. Jadłospis, efekty i zasady popularnej diety redukcyjnej

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Dieta niskowęglowodanowa może działać jako błyskawiczny spalacz tłuszczu.

Czy redukcja to dieta pełna wyrzeczeń?

 

Warto wiedzieć, że dieta na redukcję tkanki tłuszczowej nie wyklucza słodkich czy słonych przekąsek, słodzonych i gazowanych napojów itp., jeśli ich spożycie mieści się w założonej liczbie kalorii. Stosując jednak diety odchudzające zaleca się zrezygnowanie z żywności przetworzonej i wysokokalorycznej na rzecz wartościowych dla organizmu produktów:

 

  • dieta redukcyjna, w której posiłki to słodycze czy fast-foody, nie dostarczy nam odpowiedniej dawki witamin i minerałów, powodując uczucie osłabienia,
  • produkty przetworzone bardzo szybko wypełnią nasze zapotrzebowanie kaloryczne, ale nie są one pożywne, co sprawi, że szybko zaczniemy odczuwać głód, błędnie twierdząc, że redukcja to dieta nie dla nas.

 

Dieta redukcyjna wykorzystująca przepisy oparte o warzywa, owoce, chude mięso, makarony czy nabiał, to skuteczne rozwiązanie dla utraty masy ciała przy jednoczesnej dbałości o zdrowie i samopoczucie.

 

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem redukcji? Sprawdź poniższe artykuły - poznaj porady dietetyka i postaw na zdrową dietę na redukcję!