Salmonella u dzieci – objawy, leczenie.
Salmonella jest jednym z dobrze znanych zakażeń wynikających z niewłaściwej obróbki lub procesu higienicznego. Schorzenie to powoduje wiele niekorzystnych efektów zdrowotnych, jednak szczególnie niebezpieczne jest dla dzieci, gdyż w wyniku biegunek i wymiotów może doprowadzić do odwodnienia, które nieprawidłowo leczone doprowadzić może do śmierci. Dodatkowo w przypadku najmłodszych najłatwiej o tę infekcję ze względu na predyspozycje do częstego umieszczania rączek w buzi. Jeżeli dziecko takie będzie miało kontakt z produktem zainfekowanym, a następnie przeniesie pałeczki Salmonelli do ust, objawy mogą pojawić się już po kilku godzinach. Sprawdź czy wiesz jak rozpoznać i leczyć Salmonellozę!
Salmonella u dzieci
Za wywołanie zakażenia Salmonellą odpowiedzialne są pałeczki bakterii z rodzaju Salmonella. Istnieje wiele gatunków owych pałeczek. Bardzo często patogeny te występując w środowisku oraz dotykając dzikie zwierzęta, rozprzestrzeniają się stanowiąc problem dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Niebezpieczne są również produkty zanieczyszczone odchodami zwierząt. Najprościej zarazić się poprzez spożycie nieprawidłowo przygotowanego mięsa drobiowego, jaj, niepasteryzowanego mleka oraz jego przetworów. Dodatkowo niebezpieczne są jaja w proszku i produkty z ich wykorzystaniem (majonez, losy, sosy). Przyczyną masowych zatruć jest także spożywanie na surowo lub po zbyt krótkiej obróbce termicznej jaj, których skorupka była zanieczyszczona. Do infekcji może dojść również poprzez zjedzenie zanieczyszczonych owoców i warzyw. Ważne jest także zachowanie higieny i dokładne oczyszczanie surowców przed zastosowaniem czy podaniem. Dzieci najczęściej przenoszą pałeczki drogą fekalno-oralną. W tym przypadku również niezwykle istotne jest przestrzeganie mycia rąk przed każdym posiłkiem, a także po kontakcie z jajami, owocami i warzywami, a także drobiem.
Salmonella u dzieci – objawy
Istotny jest fakt, że okres wylęgania (a więc czas od zakażenia do pojawienia się objawów) wynosi od 12 do 24 godzin, a więc jest bardzo krótki. Objawy zakażenia Salmonellą mogą przebiegać pod 2 postaciami:
- postać żołądkowo-jelitowa – jest postacią charakterystyczną.
- postać posocznicowa – zwykle przebiega z zajęciem narządów wewnętrznych. Bardzo często towarzyszy jej gorączka, żółtaczka (jeśli zajętym narządem jest wątroba) oraz leukocytoza.
Pierwsza postać przebiega zwykle objawiając się biegunką i wymiotami, a także osłabieniem oraz niekiedy nudnościami. Dodatkowo można zaobserwować dreszcze, uczucie bólu podczas oddawania stolca, kurczowe bóle brzucha, a także pogorszenie ogólnego stanu dziecka. Wyjątkowo niebezpieczne jest zakażenie Salmonellą wśród niemowląt, gdyż może ono doprowadzić do odwodnienia, które stanowi zagrożenie życia.
Leczenie salmonelli
Leczenie salmonelli zależne jest od postaci, z którą mamy do czynienia. W postaci najczęściej występującej, a więc żołądkowo-jelitowej zwykle stosuje się nawadnianie doustne lub dożylne, by uzupełnić niedobory elektrolitów, których straty pojawiły się w wyniku biegunki i wymiotów. W tym celu używane są doustne płyny nawadniające (DPN). Jest to wygodny do zastosowania proszek, przygotowany w saszetkach i dostosowany do preferencji smakowych dziecka.
Co ważniejsze skład ilościowy i jakościowy jest ściśle dopasowany do potrzeb dzieci w poszczególnym wieku, zatem po dobór odpowiedniego preparatu najlepiej wybrać się do specjalisty. Po upływie 3–4 godzin dalej utrzymuje się leczenie nawadniające jednak rozpoczyna się jednocześnie żywienie dziecka. Zalecana jest w tym celu dieta lekkostrawna, a więc zakładająca spożywanie produktów lekkich, pszennych, gotowanych, a owoce i warzywa najlepiej bez skórki i w formie musu.
W przypadku występowania wymiotów terapia nawadniająca może być utrudniona, jednak nie należy z niej rezygnować, a jedynie podawać np. łyżeczką małymi porcjami płyn w częstszych odstępach czasowych. W sytuacji ciężkiego odwodnienia niezbędna jest hospitalizacja by nie doprowadzić do śmierci dziecka. Antybiotyki włączane są do kuracji tylko w wybranych przypadkach, gdyż nie każda infekcja pałeczkami Salmonella tego wymaga. Leczenie takie jest istotne w postaci posocznicowej, jednak leczenie zwykle przebiega w szpitalu. Co ciekawe rozpoczęcie takiej terapii może sprawić, iż zakażenie przejdzie w formę przewlekłą, a nawet bezobjawową ograniczającą się do nosicielstwa bakterii. Szacuje się, że ok. 50% niemowląt po przebyciu schorzenia przez kilka tygodni lub nawet miesięcy jest nosicielami, natomiast u ok. 1% niemowląt stan ten trwa do roku. W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się zakażenia chorzy powinni być izolowani, a zarówno personel, jak i sami zainteresowani winni szczegółowo przestrzegać zasady higieny.
Podsumowując Salmonella to zakażenie, które może znacznie osłabić organizm naszego dziecka, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Działania protekcyjne nie są skomplikowane i polegają jedynie na zastosowaniu odpowiedniej obróbki technologicznej, zakładającej odpowiedni czas oraz wysokość temperatury. Dodatkowo istotna jest higiena, dzięki której eliminujemy dużą część ryzyka.