Papierowe torby na zakupy niebezpieczne dla środowiska

16 18 20

Wszędzie zarzucają nas informacjami o coraz większym skażeniu środowiska naturalnego. Postępujący wzrost ilości śmieci, produkcji niepodlegających rozkładowi odpadów, sprawia, że problem ochrony środowiska jest coraz poważniejszy.

Papierowe czy plastikowe torby na zakupy?

Większość osób mając do wyboru (pod względem ekologicznym) reklamówkę plastikową a papierową, wybierze tę wykonaną z papieru, mając na uwadze dobro środowiska naturalnego, ale czy aby na pewno jest to słuszny wybór?

Okazuje się, że nie do końca. Papier jest w środowisku naturalnym znacznie szybciej rozkładanym materiałem niż plastik, ale zanim dostaniemy gotowy produkt, najpierw trzeba go stworzyć. Produkcja toreb papierowych jest znacznie mniej korzystnym działaniem dla środowiska niż plastikowych.

Podczas wytwarzania toreb papierowych emitowane jest do środowiska około 80% więcej gazów cieplarnianych, o 70% zwiększa się zanieczyszczenie powietrza i o 50% wody. Na produkcję toreb papierowych musimy także zużyć znacznie więcej energii w porównaniu z torbami plastikowymi. Zatem co wybrać? Najlepiej być świadomym zagrożeń dla środowiska i redukować ilość powstających śmieci, a reklamówki poddawać recyklingowi.

ponad miesiąc temu