Molekularna gastronomia rozpoczyna rewolucję w kuchni!
Aktualizacja: 23 czerwca, 2017
Gotowanie może stać się przedmiotem nauki. Molekularna gastronomia dzięki swoim badaniom zmienia nasze przyzwyczajenia kuchenne, a także smakowe. Jej odkrycia mogą przyczynić się do powstania jeszcze zdrowszych sposobów przygotowywania posiłków. A wszystko oparte na naukowych badaniach!
Molekularna gastronomia
Czy Wy również dodajecie olej do gotującego się makaronu i wierzycie, że w ten sposób się nie sklei? Naukowcy zajmujący się molekularną gastronomią gotowi są wytłumaczyć wszystkie mity zakorzenione w przepisach, które niezmienione trwają i nadal są używane od setek lat. Dzięki nim przestaniemy powtarzać te same błędy, co nasze babcie. Pisaliśmy już o 7 najczęściej powtarzanych błędach w kuchni, jak się okazuje jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. W końcu warto wiedzieć, że olej nie miesza się z wodą, więc dodając go do gotującego się makaronu, pozostanie on na powierzchni wody i nie wpłynie na produkt znajdujący się na jej dnie.
Rozwiewanie mitów to nie jedyny cel naukowców. Molekularna gastronomia, dzięki narzędziom i wiedzy z dziedziny fizyki i chemii bada procesy zachodzące w czasie przygotowywania posiłków. Zrozumienie tych procesów może przyczynić się do skonstruowania precyzyjnych przepisów, w których będziemy mogli dokładnie obliczyć idealne proporcje składników, oszacować precyzyjny czas ich gotowania czy smażenia. Z pewnością wpłynie to również na polepszenie smaku przygotowywanego dania. Ponadto ma ogromny potencjał inwencyjny, prowadzący do powstania całkiem nowych dań, bądź zmiany już istniejących.
Przykładem całkiem nowego dania może być „Vauquelin”. Ubijając białko jajka uzyskujemy sztywną pianę, ok. 300 ml na jedno jajko. Wiedząc, że składa się ona głównie z wody, protein i powietrza, wystarczy dodać wodę, aby zwiększyć ilość piany. Jeśli ugotujemy ją w mikrofalówce zmieni się w galaretkę. Teraz wystarczy jedynie dodać zamiast wody soku pomarańczowego lub żurawinowego i mamy całkiem nowy i pyszny deser.
Molekularna gastronomia staje się inspiracją dla światowej sławy mistrzów kuchni, którym pozwala na stworzenie spaghetti zrobionego z warzyw, płonącego sorbetu czy lodów do przygotowania w 5 min. Miejmy nadzieję, że przyniesie również nowe pomysły na szybki obiad w 30 min. Gastronomia molekularna zaprowadzi w kuchni prawdziwe rewolucje!