Co wybrać- zwykłego papierosa czy może e-papierosa?

16 18 20

Czy zastanawialiście się kiedyś nad skutkami zdrowotnymi palenia papierosów elektronicznych? Wśród środowiska medycznego panuje powszechne przykonanie, że są one o wiele zdrowszą alternatywą w porównaniu ze zwykłymi papierosami. Ale czy na pewno tak jest?

Palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Mimo, iż istnieje wiele produktów farmaceutycznych mających na celu pomóc nam w rzuceniu palenia, a ich ceny są stosunkowo niskie, wciąż nie możemy pokonać nałogu. Z tego powodu powstaje wiele strategii dążących do zmniejszenia ilości szkodliwych substancji dostających się do organizmu ludzkiego. Jednym z pomysłów jest właśnie idea e- papierosa.

Jak działa i z czego składa się e-papieros?

Części papierosa elektronicznego.

Części papierosa elektronicznego.

Elektroniczne papierosy zostały wprowadzone na rynek w ostatnich latach jako alternatywa do zwykłych papierosów. Składają się one z baterii, pojemnika zawierającego ciecz oraz miejsca, gdzie płyn jest podgrzewany i zamienia się w „dym”, a w rzeczywistości w parę ze składnikami smakowymi.Ciecz zazwyczaj zawiera glicerynę, glikol propylenowy, wodę, nikotynę i różne smaki, które użytkownik może wybierać. Przy użyciu tego urządzenia nikotyna jest dostarczana do górnych i dolnych dróg oddechowych, jednak bez procesu spalania, a więc nie zawiera żadnej z kilku tysięcy toksycznych i rakotwórczych substancji zawartych w dymie z papierosa tytoniowego. Miliony osób na całym świecie korzysta już z elektronicznych papierosów. Mimo to wciąż brakuje badań klinicznych rozstrzygających krążące wokół nich kontrowersje i obawy dotyczące ich wpływu na ludzkie zdrowie.

Zalety papierosa elektronicznego?

Odpowiedzią na lukę powstałą w tym obszarze było badanie oceniające skutki działania e-papierosów na czynność serca. To pierwszy tego typu eksperyment, którego wyniki porównano ze skutkami palenia papierosów tytoniowych. Okazało się, że po użyciu elektronicznego papierosa z płynem zawierającym nikotynę zaobserwowano niekorzystny wpływ na funkcję lewej komory mięśnia sercowego. Jednak po zestawieniu wyników ze skutkami palenia zwykłego papierosa stwierdzono, że wpływ ten jest o wiele mniejszy. Wykazano więc, że sama nikotyna nie powodują poważnych zmian w funkcji rozkurczowej serca a jej wchłanianie jest niższe w porównaniu do palenia papierosów tytoniowych.

Badanie dostarcza pierwszych klinicznych dowodów na to, że elektroniczne papierosy mają mniej niekorzystny wpływ na funkcje mięśnia sercowego w porównaniu do papierosów tytoniowych. Nie oznacza to jednak, że można używać ich bez żadnego umiaru. Pamiętajmy, że jest to produkt nowy, a konsekwencje zdrowotne mogą być widoczne dopiero w przyszłości.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Co wybrać- zwykłego papierosa czy może e-papierosa? - 4.0/5. Oddano 20 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

  • Zbyszek 12.10.2017, 7:35

    Na tytułowe pytanie odpowiedz jest prosta – jeżeli do tej pory nie paliłeś, to trzymaj się z daleka, zarówno od papierosów tradycyjnych, jak i elektronicznych.
    Jedne i drugie uzależniają. Papieros elektroniczny jest natomiast zdrowszą alternatywą dla palaczy tytoniu i tylko w takim przypadku powinien być używany. Temat wbrew pozorom jest bardzo obszerny, ale muszę przyznać, że powyższy artykuł w ciekawy i co ważne bezstronny sposób , może zachęcić do bliższego zapoznania się z zagadnieniem. Ogólnie w ostatnim czasie, media w bardzo tendencyjny i niekorzystny sposób odnoszą się do e-palenia. Nie trudno odgadnąć, komu może najbardziej zależeć na takiej opinii. Efekt w każdym razie jest taki, że na każdym kroku można się naczytać i nasłuchać kompletnych bzdur w wydaniu pseudo-fachowców, którzy nawet nie mają pojęcia o czym mówią. Jeżeli ktoś rzeczywiście jest zainteresowany wszystkim co jest związane z e-paleniem (muszę zaznaczyć, że określenia e-papieros i e-palenie nie są zbyt fortunne, ale zrozumiałe przez ogół), to proponuję odwiedzić Blog Starego Chemika (https://starychemik.wordpress.com). To chyba jedyne miejsce w polskim internecie, gdzie można znaleźć rzetelne informacje dotyczące nie tylko zagadnień ogólnych, ale też o wszystkim co dzieje się w kraju i na świecie a dotyczy e-papierosów. Znajdziemy tam także odnośniki do wyników badań (których wcale nie jest tak mało jak media nam to sugerują).
    Mam nadzieję, że moja krótka wypowiedz, nieco pomoże zainteresowanym czytelnikom.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone