Chipsy i ich wpływ na nasze zdrowie
Aktualizacja: 19 kwietnia, 2024
Chipsy to jedna z najbardziej lubianych, lecz niezdrowych przekąsek. Towarzyszą nam przy oglądaniu filmów, spotkaniach z przyjaciółmi i wielu innych sytuacjach. Jak wpływają one na nasze zdrowie?
Naukowo o chipsach
Naukowcy od dawna zastanawiali się, co chipsy w sobie mają, że tak bardzo lubimy po nie sięgać. Ich negatywny wpływ na nasze zdrowie jest wszystkim raczej już dobrze znany, ale pomimo tego i tak wciąż je spożywamy.
Naukowcy przyczyny tego fenomenu doszukują się w dużej ilości węglowodanów i tłuszczów, które wysyłają do naszego mózgu informację o odczuwaniu przyjemności w czasie spożywania chipsów. Może to właśnie być powód, dlaczego otwierając paczkę chipsów nigdy nie kończymy na jednym. Oczywiście nie można także wykluczyć pewnego przyzwyczajenia, które zmusza nas do kupowania tej niezdrowej przekąski na każdą imprezę z przyjaciółmi.
Co właściwie zawierają chipsy?
Skład chipsów niestety jest dość długi i raczej nie znajdziemy w nim żadnych składników odżywczych, które wspomogłyby funkcjonowanie naszego organizmu. Między innymi zawierają wiele konserwantów i barwników, które w dużych ilościach mogą powodować groźne dla zdrowia skutki uboczne. Jak większość śmieciowego jedzenia, chipsy zawierają także rakotwórczy akrylamid – substancję powstającą w czasie smażenia w głębokim tłuszczu produktów zawierających skrobię. Chipsy mają najwyższe stężenie akrylamidu ok. 3500 g/kg. Substancja ta może odkładać się w organizmie i powodować wady wrodzone u potomstwa.
Oprócz tego chipsy przyczyniają się do otyłości i chorób związanych z nieprawidłową pracą układu krążenia. Pamiętając o tym wybierajmy zdrowe przekąski, zamiast chipsów kupujmy niesolone bakalie i podawajmy warzywa z domowym dipem. Z pewnością będzie to lepsze rozwiązanie na imprezowe przekąski niż chipsy.