ABC migreny – przyczyny, objawy i leczenie bólu migrenowego

🕣 3 min czytania

Aktualizacja: 9 listopada, 2014

Obecnie w natłoku codziennych obowiązków często narzekamy na zmęczenie i powtarzające się bóle głowy. Ale jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu? Jak sobie pomóc w trakcie napadu migreny?

Migrena jest to często powtarzający się, zazwyczaj jednostronny, pulsujący ból głowy. Napad migreny może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Ból może nasilać się pod wpływem wielu czynników. Oprócz środków farmakologicznych istnieją naturalne sposoby w walce z silnym bólem.

Co to jest migrena i jakie są jej objawy?

Migrena to choroba przewlekła. Często powtarzające się napady bólów głowy, mające charakter jednostronny, powodują nudności, wymioty i ograniczają aktywność dnia codziennego. Występują dwie postacie migreny- bez aury oraz z towarzyszącą jej aurą. W postaci migreny z aurą występują objawy przepowiadające nadejście ataku takie jak: drażliwość, ogólne zmęczenie, depresja lub przeciwnie- stan euforii, senność, pogorszenie samopoczucia. Migrena przebiegająca bez aury jest najczęstszą postacią migreny. Tępy, pulsujący ból wywołuje nudności, które mogą prowadzić nawet do wymiotów, nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Przyczyna bólu migrenowego

Z przeprowadzonych wywiadów osób cierpiących na migrenę, okazuje się, że w większości przypadków w rodzinie odnotowuje się występowanie choroby. Zatem można mówić o dużym wpływie genetyki i dziedziczenia. Niestety nie udało się do końca poznać etiologii choroby. Uważa się, że istotnym czynnikiem wpływającym na powstawanie silnego bólu jest wydzielanie serotoniny- neuroprzekaźnika odpowiadającego za napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Prowadzi to do skurczu, a następnie rozkurczu naczyń krwionośnych odczuwanych właśnie, jako ból. Bóle migrenowe przeważnie dotykają kobiet w wieku 25-55 lat. Osoby z niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem tętniczym, otyłością oraz zaburzeniami snu są predysponowane do pojawienia się choroby.

Jak walczyć z migreną i ją leczyć?

Osoby cierpiące na napadowe, pulsujące bóle głowy powinny unikać silnych bodźców, które mogą potęgować ból. Cierpiący na migrenę jest bardziej wrażliwy na wszelkie dźwięki, intensywne, a w niektórych przypadkach nawet światło dzienne, które może stwarzać dyskomfort. Również powinniśmy uważać na wszelkie zapachy, takie jak perfumy, dezodoranty, czy dochodzące aromaty z kuchni, które nasilać będą nudności. Niestety na tą chorobę nie ma skutecznego lekarstwa. Na początku pojawienia się bólów migrenowych można zastosować tabletki przeciwbólowe, jednak po pewnym czasie środki te nie dają rezultatów. Powinniśmy zgłosić się do lekarza, który przepisze nam mocniejsze farmaceutyki, a także sprawdzi czy migrena nie ma podłoża patologicznego- jest objawem innej choroby.

W trakcie napadu bólu migrenowego najlepiej zastosować zimny kompres na czoło.

W trakcie napadu bólu migrenowego najlepiej zastosować zimny kompres na czoło.

Domowe sposoby na migrenę

W trakcie napadu bólu migrenowego najlepiej jest położyć się w zaciemnionym, cichym pokoju, gdzie jest dostęp do świeżego powietrza. Można zastosować zimny kompres na czoło. Posiłkować się także można ziołami- napar z rumianku czy kozłka lekarskiego powinien złagodzić ból.

 

Dieta przy migrenie

Mało kto wiąże powstawanie bólów migrenowych z produktami przez nasz spożywanymi. Niektóre potrawy i produkty nie tylko nam nie pomogą, a wręcz przeciwnie, mogą sprowokować pojawienie się migreny. Jeśli zmagamy się z częstymi, napadowymi bólami głowy powinniśmy unikać czerwonego, wytrawnego wina, mocnej kawy, czekolady, marynat, alkoholu oraz serów szczególnie pleśniowych. Dlaczego? Zawierają one substancje wywołujące gwałtowne skurcze naczyń krwionośnych w mózgu. Przyczyną migren mogą być również powszechnie stosowane w produkcji mięs i wędlin szczególnie tych wędzonych i peklowanych azotany i azotyny. Zdradliwą substancją, której powinniśmy się wystrzegać jest glutaminian sodu pojawiający się przede wszystkim w produktach typu fast-food. Zamiast tych produktów wybierajmy chude mięso i wędliny, unikajmy ostrych przypraw i gotowych dań. Ograniczyć należy tłuszcze, zastępując je zdrowymi rybami. Jednak zawsze należy uważnie obserwować swój organizm i wykluczać te produkty, po których zjedzeniu mamy podejrzenie nasilania się bólu.

Migrena jest chorobą, której przebieg jest bardzo indywidualny. Nasilające się bóle głowy wyraźnie obniżają komfort naszego życia poprzez niezdolność do normalnego funkcjonowania. Nigdy nie powinniśmy bagatelizować takich dolegliwości. Jednak pamiętać należy, że zamiast faszerować organizm kolejnymi pigułkami przeciwbólowymi możemy zadziałać dietą i domowymi sposobami, by uśnieżyć ból. Warto obserwować swój organizm i wykluczać te produkty, które nasilają chorobę.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Aleksandra Musiał , Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.
Dodaj do ulubionych

Opinie

  1. Przyczyn może być cała masa, sposobów jeszcze więcej. U mnie najczęściej sprawdza się unikanie rzeczy, które mogą wywołać atak – dieta, stres, brak snu…

    1. Oczywiście u każdego przyczyny mogą być inne. Obserwowanie własnego organizmu pozwoli nam na efektywną walkę z migreną 🙂

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *