Związki partnerskie determinowane przez relacje z matką

16 18 20

Sposób, w jaki kobieta przechodzi ciążę, będzie miał ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Lekarze podkreślają wagę diety i zdrowego stylu życia w tym okresie. Jednak wpływ matki na rozwój dziecka na tym się nie kończy. Po urodzeniu relacja z matką może zdeterminować przyszłe zachowania dziecka i sposób budowania związku.

Powtórka z Freuda?

Może nie do końca. Jednak, chcąc zrozumieć problemy bądź charakterystykę swojego związku z partnerem warto cofnąć się do dzieciństwa i prześledzić swoje relacje z matką. Te pierwsze lata mogą mieć ogromny wpływ na późniejszy wybór partnera, a także charakter związku.

Psycholodzy mówią o tzw. stylach przywiązania. Jeśli więc obecnie unikasz trwałych związków i odczuwasz lęk przed kontaktem fizycznym, dystansujesz się i trudno zaakceptować Ci drugą osobę w swoim życiu, być może Twoje relacje z matką opierały się na stylu lękowym/unikającym. Naukowcy wyróżniają jeszcze styl ufny/bezpieczny – na podstawie, którego tworzy się najzdrowsze związki partnerskie, a także styl lękowy/oporny.

Wychowywanie, czyli tworzenie człowieka od podstaw?

Na psychiczny rozwój człowieka ogromny wpływ ma rodzina, szczególnie w okresie niemowlęctwa i dzieciństwa. Jednak warto nie zapominać o dalszych etapach socjalizacji, kontaktach z rówieśnikami czy gwałtownych przeżyciach, które mogą odcisnąć duży ślad na naszej psychice. Chcąc jednak podarować nowonarodzonemu człowiekowi bezpieczne i silne podstawy do budowania charakteru, warto zwrócić uwagę na utrzymywane z nim relacje już od pierwszych chwil narodzin. Fundamentalne zasady rodzicielstwa i bliskości mogą pomóc w wytworzeniu unikalnej więzi z rodzicami. Choć to dopiero początek, wiadomo jak ważny jest ten pierwszy krok.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Związki partnerskie determinowane przez relacje z matką - 4.9/5. Oddano 8 głosy.
Autor artykułu: