Fundamentalne zasady rodzicielstwa i bliskości

16 18 20

Rodzicielstwo bliskości to teoria stworzona w XX wieku przez pediatrę Williama Searsa. W ujęciu Johna Bowlby’ego głosi, iż dziecko poszukuje bliskości innej osoby, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa.

Odebranie dzieciom matki miało prowadzić do głębokiej depresji i negatywnie wpływać na przyszłe życie dziecka. Co więcej, jak głosi filozofia, może mieć wpływ na wrogość wobec ludzi i trudność w budowaniu relacji międzyludzkich.

Rodzicielstwo bliskości

Teoria rodzicielstwa bliskości opiera się na przywiązaniu, które tworzy silną więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem. Ma ona istotny wpływ na dalsze jego życie. Prawidłowo zbudowana, bezpieczna więź i przywiązanie, pomaga w prawidłowym rozwoju społecznym i emocjonalnym dziecka, a także wpływa na jego poziom szczęścia.

Rodzicielstwo bliskości ma za zadanie wytworzyć bezpieczny styl przywiązania i nauczyć dziecko budowania relacji z innymi ludźmi. Brak prawidłowej więzi emocjonalnej z rodzicami, w przyszłości skutkować może różnego rodzaju problemami psychicznymi.

Rodzicielstwo bliskości – zasady

Według międzynarodowej organizacji, powołanej do życia, by promować ideę rodzicielstwa bliskości, istnieje osiem podstawowych zasad, które warunkują powstanie bezpiecznej więzi dziecka z opiekunem:

  1. Przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa
  2. Karm z miłością i szacunkiem
  3. Reaguj z wrażliwością
  4. Zapewnij odżywczy dotyk
  5. Zapewnij bezpieczny sen, pod względem fizycznym i emocjonalnym
  6. Zapewnij stałą, pełną miłości opiekę
  7. Praktykuj pozytywną dyscyplinę
  8. Dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym

Powyższe zasady mają pomóc rodzicom w wytworzeniu unikalnej więzi z dzieckiem, która zapewni mu bezpieczeństwo i dobry start w przyszłe życie. Filozofia ta, mówi, że rodzice winni kierować się powyższymi zasadami, ale modyfikować je mogą w miarę potrzeb swoich i podopiecznych, które odpowiadać będą indywidualnym cechom każdego z nas.

Pozytywne nastawienie i dobre przygotowanie do ciąży, a następnie porodu i późniejszego wychowywania dziecka, zapewnia radość z opieki i szczęśliwe chwile spędzone razem z maluchem. Bardzo ważna jest więź, która tworzy się podczas narodzin dziecka. Wymaga ono szczególnej uwagi i bliskości rodziców. Opieka w pierwszych dniach po narodzinach scala wszystkich członków rodziny.

Karmienie piersią stwarza unikalną więź pomiędzy matką, a dzieckiem. Poza tym, mleko matki zawiera składniki, które budują odporność oraz odżywiają młody organizm. Ważny jest także bezpieczny i spokojny sen maluszka, który zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, bliskości i troski o jego potrzeby ze strony rodziców. Świadczy to o stałej miłości i opiece.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by atmosfera w domu, między rodzicami, dziećmi, była pozytywna, bliska, ciepła i pełna miłości oraz akceptacji nie zapominając jednak o zdrowych zasadach i wyznaczaniu pewnych granic. Dziecko w takiej atmosferze wyrasta na mądrego, silnego, odpornego psychicznie i dobrze wykształconego młodego człowieka.

Rodzice starają się zawsze zrozumieć i poznać potrzeby swoich dzieci tak, by dostosować do ich możliwości psychicznych, emocjonalnych, a także fizycznych swoje wymagania i oczekiwania, by były jak najbardziej realistyczne.

Rodzicielstwo bliskości to teoria, która głosi nadrzędność więzi, jaka tworzy się między podopiecznym a opiekunem. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo dziecku, a także nauczyć, jak poruszać się w życiu emocjonalnym. Daje solidne fundamenty do budowania relacji międzyludzkich i uczy właściwego sygnalizowania swoich potrzeb oraz ich egzekwowania.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Fundamentalne zasady rodzicielstwa i bliskości - 3.5/5. Oddano 6 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.