Syrop z pigwy – właściwości i działanie. Jak zrobić syrop z pigwy?

🕣 2 min czytania

Pigwa posiada duże, żółte owoce, które są twarde i cierpkie. Po przetworzeniu mogą być  stosowane jako pomocniczy środek na infekcję przy przeziębieniu.

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) należy do rodziny różowatych. Głównie uprawia się ją w basenie Morza Śródziemnego i Czarnego. Ze względu na jej owoce uprawiana jest także w Polsce. Dojrzewa na przełomie września-października. Owoce przypominają kształtem jabłko albo gruszkę.  Ważą 100–200 g i mają cytrynowożółtą barwę. Są aromatyczne. Smakiem przypominają połączenie pomarańczy z ananasem. 

W ok. 80% owoc składa się z wody. Zawiera ok. 0,4% pektyn, które wpływają regulująco na układ pokarmowy człowieka. Dodatkowo zawiera ok. 2% kwasów organicznych (m.in. kwas jabłkowy, cytrynowy i winowy), do 12% cukrów (głównie fruktozy). Zawiera również makroelementy  – składniki mineralne, witaminy. Dodatkowo w pigwie występują polifenole, głównie kwas chlorogenowy.

Syrop z pigwy

Dojrzałe owoce są twarde i cierpkie, dlatego są spożywane po obróbce w postaci przetworów – konfitur, soków lub syropów. Syrop można podać jako dodatek do herbaty z miodem i cytryną lub spożyć bez rozcieńczania. Można go przygotować samodzielnie albo kupić w sklepie. 

Syrop z pigwy – właściwości

Owoce pigwy wykazują działanie antybakteryjne, bakteriostatyczne (powstrzymują rozmnażanie bakterii) i przeciwgrzybicze. Mogą również działać przeciwzapalnie. Dzięki obecności dużej ilości polifenoli mają właściwości antyoksydacyjne. Chronią przed działaniem wolnych rodników.

Syrop z pigwy – działanie

Dzięki działaniom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, syrop ma zastosowanie w infekcjach, szczególnie przy przeziębieniu. Dodatkowo pomaga zwalczać stan zapalny toczący się w organizmie. 

Działanie antyoksydacyjne wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz powstania nowotworów. 

Syrop z pigwy dla dzieci

Syrop przeznaczony jest nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Przygotowując go samemu, należy unikać pestek, szczególnie rozdrobnionych. Zawierają one amigdalinę, która rozkłada się w organizmie człowieka do glukozy, aldehydu benzoesowego i cyjanowodoru. Może wykazywać przez to działanie toksyczne.

Syrop z pigwy na przeziębienie

Syrop z pigwy wspomaga organizm w walce z infekcjami – bakteryjnymi i grzybiczymi, dzięki obecności witamin – szczególnie C i prowitaminy A oraz polifenoli. Wzmacnia naturalną reakcję obronną organizmu.

Syrop z pigwy na kaszel

Często przeziębieniu towarzyszy kaszel, który podrażnia błony śluzowe. Syrop z pigwy może załagodzić powstały w ten sposób stan zapalny.

Syrop z pigwy – gdzie kupić, cena

Syrop z pigwy można przyrządzić samemu albo kupić gotowy. Dostępny jest w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Łatwiej jednak go dostać w sklepie internetowym niż stacjonarnym. 

Występuje w opakowaniach o pojemności od 100 do 500 ml. Cena w przeliczeniu na 1 l wynosi 40–60 zł.  Im większe opakowania, tym bardziej korzystniejsza cena. Po otwarciu najlepiej przechowywać syrop w lodówce, aby się nie zepsuł i żeby ograniczyć straty substancji czynnych. 

Syrop z pigwy – przepis

Składniki:

  • owoce pigwy,
  • cukier

Sposób przygotowania:

  1. Wyszorować owoce, przekroić na cztery części. Wydrążyć pestki i gniazda nasienne. Pokroić na małą kostkę.
  2. Dodać cukier (na 1 szklankę pokrojonych owoców 1 szklankę cukru). Odstawić na 2 dni, aby owoce puściły sok. Mieszać od czasu do czasu.
  3. Po dwóch dniach przelać syrop wraz z owocami do słoika. Można zapasteryzować.

Pigwa i jej przetwory nie są rozpowszechnione. Warto jednak jesienią zrobić kilka słoiczków z syropem,  sokiem czy konfiturą, i wzbogacić naszą spiżarnię. Syrop z pigwy jest cennym źródłem witamin i składników mineralnych, które mogą okazać się przydatne szczególnie przy infekcji bakteryjnej lub grzybiczej układu oddechowego.

Literatura:

  1. Wojdyło A., Ocena możliwości zastosowania owoców pigwy pospolitej w produkcji przetworów o wysokiej zawartości polifenoli aktywności przeciwutleniającej.  Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Wrocław 2011.
  2. Mieszczakowska-Frąc M., Skład polifenolowy owoców pigwy. Przemysł spożywczy 2017, 71, 4-7.
  3. http://cynamonowypyl.blox.pl/2013/11/Syrop-z-pigwy.html.
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Agnieszka Bernatowicz, dietetyk , Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk. Specjalizuje się w schorzeniach układu pokarmowego, szczególnie jelit. Sporo czasu poświęca badaniom nad zagadnieniem zaparć oraz choroby Leśniowskiego-Crohna.
Dodaj do ulubionych