Śluz w kale u niemowlaka – przyczyny

16 18 20

Stolec niemowlaka może powiedzieć bardzo dużo rodzicom o jego stanie zdrowia. W większości przypadków różne rodzaje stolca oddawanego przez dziecko nie powinny być powodem do niepokoju. Pamiętajmy, że układ pokarmowy niemowlęcia cały czas się rozwija i pewne odstępstwa od normy są jak najbardziej naturalne.

Śluz w kale u niemowlaka

Sam śluz w kale niemowlaka zazwyczaj nie oznacza niczego poważnego. Jeśli nie współtowarzyszą mu inne objawy, a maluch odpowiednio przybiera na wadze, z reguły nie ma powodu do niepokoju. Problemy zaczynają się, gdy oprócz śluzu w kale u dziecka pojawi się gorączka, biegunka czy brak apetytu.

Śluz w kale przyczyny

Obecność śluzu w kale może świadczyć o ostrym zakażeniu bądź zarażeniu przewodu pokarmowego. Za zakażenia odpowiedzialne są bakterie, głównie pochodzenia odzwierzęcego. Dochodzi do niego najczęściej drogą pokarmową, np. przez zjedzenie niedogotowanego mięsa, surowych jaj, niepasteryzowanego mleka i jego przetworów. Warzywa również mogą być źródłem zakażenia, podobnie jak woda skażona odchodami.

W przypadku niemowląt do zakażenia może dojść przez przeniesienie bakterii z rąk rodziców. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie właściwych nawyków higienicznych, przede wszystkim dokładnie mycie rąk po skorzystaniu z toalety. Dzięki temu znacząco zmniejszamy ryzyko zakażenia niemowlaka przez przygotowywaną żywność lub przez powierzchnie, z którymi dziecko ma kontakt. Biegunka, której towarzyszą luźne stolce z domieszką śluzu (czasami również krwi) ma charakter zapalny. Oprócz charakterystycznego wyglądu stolca przy takiej biegunce mogą pojawić się temperatura (powyżej 38°C) oraz bóle brzucha.

Kolejną przyczyną może być zakażenie rotawirusami. Jest ono bardzo częste u małych dzieci. Charakteryzuje się obfitymi, wodnistymi biegunkami oraz wymiotami. Oprócz tego może wystąpić gorączka. Ryzyko infekcji wzrasta zimą i wczesną wiosną, dlatego w tych porach roku należy być jeszcze bardziej czujnym niż zazwyczaj.

Śluz w kale, towarzysząca mu biegunka i wymioty oraz zaburzenia wzrastania mogą świadczyć o występowaniu alergii pokarmowej. Większość alergenów pokarmowych może wywoływać różne reakcje uczuleniowe nawet wówczas, gdy zostały one poddane gotowaniu. Najczęściej uczulającymi niemowlęta pokarmami w Polsce są białka mleka krowiego i soi. W tym przypadku eliminacja szkodliwego pokarmu z diety jest jedynym skutecznym sposobem leczenia.

Śluz w kale niemowlaka niekoniecznie musi oznaczać coś poważnego. Jednak gdy pojawia się w stolcu przez długi czas, jest bardzo obfity oraz towarzyszą mu inne objawy, należy zgłosić się do lekarza pediatry.

Literatura:

  1. Występowanie rotawirusów i adenowirusów u dzieci z objawami biegunki na terenie Dolnego Śląska, Monika Oleksy, Katarzyna Koligot, Andrzej Dryś, Grażyna Gościniak, Hygeia Public Health 2015, 50(4): 598603,
  2. Rekomendacje laboratoryjnej diagnostyki zakażeń przewodu pokarmowego bakteriami rosnącymi w warunkach tlenowych oraz mikroaerofilnych, Jolanta Szych, Warszawa 2015,
  3. Interna Szczeklika, Podręcznik chorób wewnętrznych 2013, pod redakcją Piotra Gajewskiego, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, s. 11321136.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Śluz w kale u niemowlaka – przyczyny - 4.0/5. Oddano 1 głosy.
Autor artykułu: