[adning id="27279"]

Śluz w kale u niemowlaka – przyczyny

16 18 20

Stolec niemowlaka może powiedzieć bardzo dużo rodzicom o jego stanie zdrowia. W większości przypadków różne rodzaje stolca oddawanego przez dziecko nie powinny być powodem do niepokoju. Pamiętajmy, że układ pokarmowy niemowlęcia cały czas się rozwija i pewne odstępstwa od normy są jak najbardziej naturalne.

Śluz w kale u niemowlaka

Sam śluz w kale niemowlaka zazwyczaj nie oznacza niczego poważnego. Jeśli nie współtowarzyszą mu inne objawy, a maluch odpowiednio przybiera na wadze, z reguły nie ma powodu do niepokoju. Problemy zaczynają się, gdy oprócz śluzu w kale u dziecka pojawi się gorączka, biegunka czy brak apetytu.

Śluz w kale przyczyny

Obecność śluzu w kale może świadczyć o ostrym zakażeniu bądź zarażeniu przewodu pokarmowego. Za zakażenia odpowiedzialne są bakterie, głównie pochodzenia odzwierzęcego. Dochodzi do niego najczęściej drogą pokarmową, np. przez zjedzenie niedogotowanego mięsa, surowych jaj, niepasteryzowanego mleka i jego przetworów. Warzywa również mogą być źródłem zakażenia, podobnie jak woda skażona odchodami.

W przypadku niemowląt do zakażenia może dojść przez przeniesienie bakterii z rąk rodziców. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie właściwych nawyków higienicznych, przede wszystkim dokładnie mycie rąk po skorzystaniu z toalety. Dzięki temu znacząco zmniejszamy ryzyko zakażenia niemowlaka przez przygotowywaną żywność lub przez powierzchnie, z którymi dziecko ma kontakt. Biegunka, której towarzyszą luźne stolce z domieszką śluzu (czasami również krwi) ma charakter zapalny. Oprócz charakterystycznego wyglądu stolca przy takiej biegunce mogą pojawić się temperatura (powyżej 38°C) oraz bóle brzucha.

Kolejną przyczyną może być zakażenie rotawirusami. Jest ono bardzo częste u małych dzieci. Charakteryzuje się obfitymi, wodnistymi biegunkami oraz wymiotami. Oprócz tego może wystąpić gorączka. Ryzyko infekcji wzrasta zimą i wczesną wiosną, dlatego w tych porach roku należy być jeszcze bardziej czujnym niż zazwyczaj.

Śluz w kale, towarzysząca mu biegunka i wymioty oraz zaburzenia wzrastania mogą świadczyć o występowaniu alergii pokarmowej. Większość alergenów pokarmowych może wywoływać różne reakcje uczuleniowe nawet wówczas, gdy zostały one poddane gotowaniu. Najczęściej uczulającymi niemowlęta pokarmami w Polsce są białka mleka krowiego i soi. W tym przypadku eliminacja szkodliwego pokarmu z diety jest jedynym skutecznym sposobem leczenia.

Śluz w kale niemowlaka niekoniecznie musi oznaczać coś poważnego. Jednak gdy pojawia się w stolcu przez długi czas, jest bardzo obfity oraz towarzyszą mu inne objawy, należy zgłosić się do lekarza pediatry.

Literatura:

  1. Występowanie rotawirusów i adenowirusów u dzieci z objawami biegunki na terenie Dolnego Śląska, Monika Oleksy, Katarzyna Koligot, Andrzej Dryś, Grażyna Gościniak, Hygeia Public Health 2015, 50(4): 598603,
  2. Rekomendacje laboratoryjnej diagnostyki zakażeń przewodu pokarmowego bakteriami rosnącymi w warunkach tlenowych oraz mikroaerofilnych, Jolanta Szych, Warszawa 2015,
  3. Interna Szczeklika, Podręcznik chorób wewnętrznych 2013, pod redakcją Piotra Gajewskiego, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, s. 11321136.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Autor artykułu: