Jaśmin – odmiany. Herbata i olejek jaśminowy
Jaśmin to roślina pochodząca z Azji, która bywa dodatkiem urozmaicającym smak i aromat różnych odmian herbat. W Polsce popularność tych naparów coraz bardziej rośnie. Jest to niezwykle pozytywna wiadomość, gdyż spożycie zarówno jaśminu, jak i herbaty jaśminowej wywołuje różnorodne korzyści zdrowotne. Co więcej, stosowanie preparatów przygotowanych z jaśminu wiąże się z upiększającym wpływem na urodę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o właściwościach tej urokliwej rośliny.
Jaśmin
Jaśmin wywodzi się z rodziny roślin oliwkowatych. Jego uprawa jest nieco wymagająca. Pochodzi z Azji, natomiast spotkać go można od Iranu aż do Chin. W Polsce występuje głównie, jako roślina doniczkowa, jednak można wystawić ją na balkon lub zasadzić w ogrodzie późną wiosną oraz latem. Jest to roślina piękna i charakteryzująca się niezwykłym zapachem. Jej właściwości wykorzystywali już starożytni Persowie, którzy nazywali ją „darem od Boga”, a na Filipinach do dziś wplatana jest we włosy Panien Młodych oraz do bukietów ślubnych czy wieńców dla ważnych gości. Jaśmin stosować można na wiele sposobów, m.in. w formie naparu czy jako dodatek do kąpieli oraz masażu. Niegdyś uważany był za afrodyzjak, służący nie tylko do rytuałów przywołujących prawdziwe uczucie, ale także, jako jeden ze składników napoju miłosnego. Co więcej, posiada wiele cennych właściwości, m.in. absorbuje promienie UV, dzięki czemu chroni skórę przed np. nowotworem. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, przeciwmiażdżycowo i ochronnie, szczególnie na miąższ wątroby.
Jaśmin – odmiany
Jaśmin, choć niekiedy kojarzy się z krzewem, jest rośliną pnącą o rurkowatych kwiatach. Wyróżniamy kilka rodzajów rośliny, przede wszystkim jaśmin azorski, nago kwiatowy, lekarski oraz wielkolistny. W Europie przyjął się głównie jako roślina doniczkowa. Według niektórych legend kwiaty rośliny zamykają się za dnia, a otwierają w nocy, dlatego zbiorów dokonuje się wczesnym rankiem. Co ciekawe bardzo dobre herbaty jaśminowe są kilkakrotnie umieszczane w pobliżu kwiatu jaśminu na “sesje” trwające kilka godzin, aby przeszły aromatem kwiatów.
Herbata jaśminowa
Herbata jaśminowa zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest to dobry znak, ponieważ jej spożycie wnosi wiele korzyści zdrowotnych, jak również pozytywnie wpływa na urodę. Właśnie z tego względu nazywana jest niekiedy „cesarską perłą”, gdyż w przeszłości dostępna była wyłącznie dla chińskiej arystokracji. Tradycyjny napar to herbata zielona, wzbogacona kwiatami jaśminu oraz naturalnym jaśminowym aromatem. Oczywiście na rynku obecne są także herbaty jaśminowe białe (uważane za najsmaczniejszą herbatę świata, zawierająca zamknięte kwiaty), czarne (wydają się mocniejsze, jednak smak jaśminu ledwo przebija się przez smak herbaty), rooibos (czerwona herbata o bardzo szlachetnym posmaku) oraz kwitnące (której przygotowywanie jest niezwykle spektakularne, gdyż zawarte w niej zwinięte w kuleczki liście, pod wpływem temperatury otwierają się i ukazują kwiat). Herbata jaśminowa charakteryzuje się wyrazistym i jednocześnie delikatnym smakiem i aromatem. Wykazuje ona działanie antykancerogenne, a także ochronne w stosunku do skóry. Dodatkowo wspomaga pracę serca oraz cechuje się aktywnością upiększającą, oczyszczającą umysł, pobudzającą koncentrację, działa również relaksująco. Napar najlepiej przygotować z łyżeczki suszu, którą zalewa się wodą o temperaturze ok. 75ᴼC. Czas parzenia nie powinien przekroczyć 4 minut, wówczas może utracić swą jedwabistość i delikatny aromat.
Olejek jaśminowy
Olejki wydestylowane z jaśminu wywierają niezwykle korzystny wpływ na nasz organizm. Okazuje się bowiem, iż jednym z jego zastosowań jest wspomaganie terapii antydepresyjnej. Dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne oraz odkażające. Ponadto wydaje się być świetnym produktem służącym do leczenia trądziku młodzieńczego, jak również nadmiernej potliwości, jednocześnie eliminując nieprzyjemny zapach. Warto wspomnieć o aktywności wspierającej gojenie i leczenie ran czy skaleczeń. Często stosowany jest do przemywania uszu, gdyż usprawnia proces słyszenia. Szczególnie skuteczny jest przy zaburzeniach rytmu serca oraz zapaleniu spojówek. Ponadto używany jest do łagodzenia dolegliwości bólowych, a także migrenowych i stanów lękowych. Co ciekawe olejek jaśminowy świetnie odpręża i wspomaga leczenie bezsenności. Zgodnie z niektórymi doniesieniami idealnie redukuje nadciśnienie tętnicze naczyń, a nawet bywa wykorzystywany w obniżaniu stężenia cholesterolu frakcji LDL oraz leczeniu wątroby. Niezwykle popularne jest wykorzystanie olejków jaśminowych do masażu czy jako dodatek do kąpieli, a nawet do wyrobu perfum oraz środków pielęgnujących urodę.
Podsumowując jaśmin oraz jego przetwory to produkty, które idealnie wpływają na stan organizmu. Ich spożycie wywołuje szereg korzystnych efektów zdrowotnych, oddziałując zarówno m.in. na układ sercowo-naczyniowy, jak i nerwowy. Dodatkowo wykazują działanie upiększające. Z całą pewnością jest to surowiec godny polecenia i włączenia do diety!
Literatura:
- Młynarczyk K., Walkowiak-Tomczak D., Szymusiak H.: „Właściwości przeciwutleniające wybranych herbat jaśminowych.”, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 2015, 581/41-49.
- Paszkiewicz M., Budzyńska A., Różalska B., Sadowska B.: „Immunomodulacyjna rola polifenoli roślinnych.”, Postępy Hig. Med. Dosw., 2012, 66/637-646.
- Pawełczyk A., Sowa-Kasprzak K., Michalak J., Kędzia B., Zaprutko L.: „Ocena aktywności antybiotycznej Z-jasmonu oraz jego pochodnych heterocyklicznych.”, Postępy Fitoterapii, 2017, 3/171-177.