E-papieros – zdrowsza alternatywa popularnej używki?
Aktualizacja: 14 października, 2019
Elektroniczne papierosy zrewolucjonizowały rynek i szybko zyskały olbrzymią popularność. Ich użytkowników stale przybywa, szczególnie wśród młodych ludzi. Uważa się je za mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów. Zamiast dymu, produkują aerozole, które rzeczywiście pozbawione są substancji smolistych oraz szkodliwego tlenku węgla, lecz czy przez to są one mniej groźnie dla naszego zdrowia?
E-papieros – szkodliwe efekty
Elektroniczne papierosy produkują wysoko reaktywne cząsteczki, które powodują uszkadzanie i szybsze starzenie się komórek oraz mogą zapoczątkowywać procesy kancerogenne. Z tego względu Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do zakazu ich stosowania w miejscach publicznych i miejscach pracy oraz reklamowania ich i sprzedaży osobom nieletnim.
W doświadczeniu przeprowadzonym na myszach, naukowcy z Johns Hopkins University w Maryland odkryli, że wolne rodniki zawarte w oparach z e-papierosów mogą uszkadzać płuca i sprawiać, że stają się bardziej podatne na infekcje dróg oddechowych. Badacze posłużyli się modelem zwierzęcym. Infekcja przebiegała znacznie silniej u myszy, które uprzednio narażone były na kontakt z mgiełką pochodzącą z elektronicznego papierosa niż u gryzoni, które oddychały czystym powietrzem.
Podczas innego doświadczenia uczeni badali cytotoksyczność e-liquidów. Namnożone komórki nabłonka płucnego eksponowane były m.in. na aerozol z e-papierosa. Okazało się, że choć żywotność komórek była wyższa niż w przypadku ekspozycji na dym tradycyjnego papierosa, to stres oksydacyjny oddziałujący na ludzkie komórki był pięciokrotnie silniejszy. Choć większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, zachwianie równowagi tlenowej negatywnie wpływa na nasze zdrowie i urodę. Co więcej, może indukować rozwój otyłości i procesów miażdżycowych.
E-papieros – sposób na rzucenie palenia?
Elektroniczne inhalatory nikotyny proponowane są osobom próbującym pożegnać się z nałogiem. Producenci zapewniają często, że ich produkty dostarczają nikotynę w sposób bezpieczny i zdrowy. Nic bardziej mylnego! E-papieros nie jest oficjalnie uznany za środek Nikotynowej Terapii Zastępczej, które wspomagają walkę z uzależnieniem.
Nieznany jest pełen skład chemiczny substancji wykorzystywanych w tego typu urządzeniach. Przedsiębiorcy pilnie strzegą informacji. Do dziś trwają dyskusje na ten temat i nie ulega wątpliwości, że konieczne są dalsze badania naukowe. Pewne jest jedynie, że tylko całkowite zaprzestanie palenia pozwala uchronić się przed przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej.
Literatura:
- Goel R, Durand E, Trushin N, Prokopczyk B, Foulds J, Elias RJ, Richie JP: Highly Reactive Free Radicals in Electronic Cigarette Aerosols. Chemical Research in Toxicology 28 (9), 2015.
- Scheffler S, Dieken H, Krischenowski O, Förster C, Branschei D, Aufderheideh M.: Evaluation of E-Cigarette Liquid Vapor and Mainstream Cigarette Smoke after Direct Exposure of Primary Human Bronchial Epithelial Cells. Int. J. Environ. Res. Public Health 12 (4), str. 3915-3925, 2015.
[on-line: ttp://www.mdpi.com/1660-4601/12/4/3915/htm] - Bodera P: Wpływ palenia papierosów i stresu oksydacyjnego na mechanizmy metaboliczne i immunologiczne prowadzące do otyłości. Czasopismo aptekarskie 3, str. 13-22, 2009.
[on-line: http://www.cza.pl/pdf/cza2009-03-s13-22.pdf] - Caponnetto P, Campagna D, Cibella F, Morjaria JB, Caruso M: EffiCiency and Safety of an eLectronic cigAreTte (ECLAT) as Tobacco Cigarettes Substitute: A Prospective 12-Month Randomized Control Design Study. PLoS ONE 9(1), 2014.
[on-line: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0066317]
Zdecydowanie zdrowsze rozwiązanie. Jeśli jesteś/byłeś nałogowym palaczem, to e-papieros to świetny pomysł. Przerzuciłem się z analogów na elektryka tabaque i to była dobra decyzja 🙂
E-papierosy znalazły się ostatnio pod lupą naukowców z Harvardu. Dowodzą oni, że 75% płynów do elektronicznych papierosów zawiera substancje powodujące poważne uszkodzenia płuc. Jako głównego winowajcę wskazują dwuacetyl i acetylopropionyl występujące zazwyczaj dodawanych do aromatyzowanych liquidów. Substancje te, przyjmowana drogą wziewną przez dłuższy czas, mogą prowadzić do zrostowego zapalenie oskrzelików (łac. bronchiolitis obliterans). Nadmienię, że tzw., popkornowe płuco’’ nadal pozostaje nieuleczalnym schorzeniem. Nigdy nie jest za późno, by wyzbyć się niezdrowych przyzwyczajeń. Mocno trzymam kciuki za wszystkich zrywających z nałogiem.
Zainteresowanych tematem odsyłam do całkiem świeżutkiej publikacji.
,,Flavoring Chemicals in E-Cigarettes: Diacetyl, 2,3-Pentanedione, and Acetoin in a Sample of 51 1 Products, Including Fruit-, Candy-, and Cocktail-Flavored E-Cigarettes,” Joseph G. Allen, Skye S Flanigan, Mallory LeBlanc, Jose Vallarino, Piers MacNaughton, James H. Stewart, David C. Christiani, Environmental Health Perspectives, 2015.
Zdrowsza możliwe, ale nie jest to całkiem zdrowe rozwiązanie. Warto wziąć pod uwagę także skład wkładów do e-papierosów. Polecamy jednak całkiem porzucić nałóg. To z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie.