Co to jest retinopatia cukrzycowa? Objawy retinopatii cukrzycowej
Cukrzyca zarówno typu 1, jak i 2 stanowi poważny problem na niemal całym świecie. Choroba ta nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa jedynie w krajach rozwiniętych – szacuje się, że do 2030 roku 80% osób chorych może zamieszkiwać kraje gorzej rozwinięte, głównie afrykańskie i niektóre azjatyckie. Cukrzyca jest chorobą „o wielu twarzach” – może wpływać na niemal każdy aspekt życia człowieka. W znaczącym stopniu narażone na uszkodzenie są oczy i wzrok – ryzyko jego utraty może w tej chorobie wzrosnąć nawet 25-krotnie.
Retinopatia cukrzycowa
Retinopatia jest chorobą, w której uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne siatkówki oka. Istnieje szerokie spektrum czynników sprzyjających wystąpieniu degeneracji, a podzielić je można na czynniki „modyfikowalne” oraz niemodyfikowalne. Do pierwszej grupy należą czynniki genetyczne, etniczne, historia chorób w rodzinie, wiek, a także czas trwania cukrzycy oraz jej typ. Do czynników, których można uniknąć zalicza się otyłość, nadciśnienie, zaburzenia gospodarki glukozowej, dyslipidemie, zaburzenia pracy nerek, palenie wyrobów tytoniowych czy anemia. Istotnym czynnikiem decydującym o wystąpieniu retinopatii jest stan odżywienia i higiena życia.
Retinopatia cukrzycowa – objawy
Patofizjologia i objawy retinopatii obejmują dysfunkcje zarówno układu krwionośnego, jak i nerwowego. Negatywne zmiany zachodzą między innymi z winy stresu oksydacyjnego i braku potencjału organizmu do „poradzenia sobie” z nim. Głównym i najważniejszym objawem jest z pewnością całe spektrum objawów, które mogą dotyczyć cukrzycy typu drugiego, bo retinopatia głównie jej dotyczy, ale także innych chorób metabolicznych związanych z otyłością – brak kontroli nad ciśnieniem tętniczym, poziomem cukru we krwi, gorsza wydolność fizyczna i intelektualna, przemęczenie, zaburzenia cyklu okołodobowego, a nawet niezdolność do rozrodu. Wszystkie ważne funkcje życiowe organizmu i wszelkie objawy dysfunkcji muszą być kontrolowane, co znacznie może ułatwić „zdrowy” styl życia.
Cukrzyca z punktu widzenia zdrowia publicznego stanowi wielkie wyzwanie dla wielu państw świata. Mimo że retinopatia zazwyczaj dotyka osób z cukrzycą typu drugiego, to każda osoba z wszelkimi zaburzeniami gospodarki glukozowej powinna kontrolować stan zdrowia oczu i funkcjonowanie wzroku. Niezmiernie istotnym czynnikiem wpływającym na zapobieganie degeneracji wzroku jest wczesna diagnoza i czasem drastyczna zmiana nawyków żywieniowych i codziennych przyzwyczajeń. Należy unikać zarówno braku, jak i nadmiaru aktywności fizycznej, niedoborów i nadmiarów w diecie, ale także stosowania niektórych używek, czy szeroko rozumianego zaburzania cyklu okołodobowego związanego z czasem snu i aktywności.
Literatura:
- Jenkins A.J., Joglekar M.V., i wsp.: Biomarkers in Diabetic Retinopathy. Rev Diabet Stud. 2015 Spring-Summer;12(1-2):159-95.
- Echouffo-Tcheugui J.B., Ali M.K., i wsp.: Screening intervals for diabetic retinopathy and incidence of visual loss: a systematic review. Diabet Med. 2013 Nov;30(11):1272-92.