Opinie
Napisz swoją opinię
Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Chcesz być na bieżąco?
Większość osób przez całe swoje życie stosuje diety odchudzające, podczas gdy inni starają się zyskać kilka kilogramów. Zdrowo przytyć nie jest łatwo. Objadanie się fast-food’ami bądź słodyczami na przestrzeni czasu skutkować będzie nadmiarem tkanki tłuszczowej, szczególnie na brzuchu, ale także pogorszeniem samopoczucia i rozwojem chorób dietozależnych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze a nawet cukrzyca typu 2. Co jeść, aby nasza sylwetka nabrała pożądanych kształtów?
Niedowaga jest dla zdrowia tak samo groźna jak nadwaga i otyłość. Pierwszym wskaźnikiem, który pomaga rozpoznać niedowagę u osób dorosłych jest wskaźnik BMI, czyli stosunek masy ciała w kilogramach do wzrostu w metrach kwadratowych. Gdy nasze BMI, spada poniżej 18,5, mówimy o niedowadze. Niedowaga bywa często przyczyną ciągłego osłabienia, senności, zaburzeń hormonalnych i sercowych, występowania częstych infekcji oraz anemii. W tej sytuacji najlepiej udać się do dietetyka, który pomoże nam w uzyskaniu prawidłowej masa ciała.
Przybieranie na wadze jest często trudniejsze niż redukcja masy ciała. Dotyczy to głównie osób z szybkim tempem metabolicznym oraz ektomorficzną budową ciała (mała masa mięśniowa, niski poziom tkanki tłuszczowej, wąskie barki i biodra, płaska klatka piersiowa, długie i smukłe kończyny). Indywidualnie dobrana i dobrze skomponowana dieta, odpowiednia aktywność fizyczna i nie mniej ważna – wytrwałość w realizacji planu, mogą pomóc w uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Oto 9 wskazówek, które ułatwią przybranie na wadze.
W jadłospisie osób borykających się ze zbyt niską masą ciała podstawą powinny być węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym, a więc produkty pełnoziarniste, takie jak kasza gryczana, ryż brązowy, makarony pełnoziarniste, płatki owsiane, chleb żytni, a także ziemniaki. Pamiętajmy, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszej diety, należy je uwzględnić w każdym posiłku. Spośród owoców szczególnie polecane są banany, winogrona, ananasy, mango, papaja. Dostarczają one nieco więcej węglowodanów niż pozostałe owoce. Spożycie dużej ilość kalorii z samych węglowodanów jest niemożliwe, dlatego w diecie powinny być obecne produkty bogate w tłuszcze. Tłuszcze dostarczają ponad 2 razy więcej energii (9 kcal/1 g) niż węglowodany i białka (4 kcal/1 g). Tak więc warto w swojej diecie uwzględnić orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika, siemię lniane, awokado, oleje roślinne oraz oliwę z oliwek. Aby posiłki były pełnowartościowe, nie może zabraknąć produktów, będących źródłem białka, które stanowi naturalny budulec tkanki mięśniowej. W posiłkach uwzględnić należy więc chude gatunki mięs (kurczak, indyk, królik, cielęcina, wołowina), ryby – w tym tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, śledź, szprot, sardynki), jaja, mleko pełnotłuste i produkty mleczne oraz nasiona roślin strączkowych. A na deser zamiast słodyczy pożywne orzechy, migdały, suszone owoce, takie jak rodzynki, daktyle, morele, żurawina, śliwki, figi.
Warto pamiętać o tym, iż zarówno dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, jak i proporcje poszczególnych składników powinny być dobrane indywidualnie. Dlatego też osoby mające problemy z przybraniem na wadze, powinny udać się do dietetyka, który pomoże w uzyskaniu prawidłowej masa ciała.
Przytyć, wbrew pozorom, nie jest łatwo. Aby to osiągnąć produkty, które spożywasz powinny być jednocześnie kaloryczne i wartościowe odżywczo. W walce o dodatkowe kilogramy pomocny może być również trening siłowy i odpowiednia ilość snu. Początkowo może być Ci trudno przyzwyczaić się do częstych posiłków, ale z czasem Twój organizm oswoi się z tym i będzie ich oczekiwał. Przybranie na wadze wymaga czasu, dlatego najważniejsze to nie poddawać się i cierpliwie dążyć do wyznaczonego sobie celu.
Literatura:
Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Bądź na bieżąco, nie przegap okazji bycia zdrowym!
Mój syn ma 12,5 lat i zjada więcej niż mąż a ma zaledwie 35 kg
Śniadanie 2 kanapki z serem i szynką + jajka sadzone
Obiad 2 porcje wystarczające dla dorosłego
Kolacja kanapki i parówki lub omlet
+ Przekąski między posiłkami